استفاده کودک از رایانه، به همراه والدین

کودک و صفحه های نمایشگر» نام یک پژوهش جدید از «موسسه علوم» فرانسه است که نشان می دهد بازی با رایانه، لوح های لمسی و بازی های ویدیویی اگر تحت کنترل والدین باشد، می تواند برای کودکان مفید واقع شود. راز مفید بودن در دو نکته نهفته است: کودک نباید تنها بماند و مدت بازی نباید طولانی باشد.

پرتونگاری از مغز کودک هنگام استفاده از بازی های ویدیویی نشان می دهد که نقاط نادری از مغز فعال می شود. این نقاط، اعمال غیرارادی و خودکار را کنترل می کند. آنچه جالب تر است این است که بخش جلویی مغز، ویژه تفکر و تعامل نیز فعال است.

اولیویه هود، پژوهشگر مرکز ملی پژوهش های علمی در فرانسه می گوید: «این پیام مهمی است و باید بدانیم اگر به کودک استفاده از صفحه های رایانه ای را آموزش دهیم، او یاد می گیرد بخش های مختلف مغزش را به کار بیاندازد.»

آموزش درست در این زمینه از اهمیت بسیاری برخوردار است. کودکان برای کنار آمدن با واقعیت مجازی به کمک والدین خود احتیاج دارند تا بفهمند لوح لمسی یا رایانه فقط وسیله ای در بین دیگر وسیله ها است.

سرژ تیسرون، روانپزشک می گوید: «این فقط یک وسیله تبادل است و به کودک اجازه می دهد کشف کند که با اینترنت چه کارهایی می توانیم انجام دهیم، او یاد می گیرد هر چه را می بیند بنامد، تعامل برقرار کند و درک کند. کودک این همه را خودبخود انجام نمی دهد. هیچ لوحی به تنهایی نمی تواند به کودک کمک کند.»

مشکل شاید روش استفاده بزرگسالان از رایانه باشد. برخی اوقات، آن ها ناخودآگاهانه فراموش می کنند که رایانه تنها یک وسیله است و کودکانشان نیز از آن ها کورکورانه پیروی می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *