مهم‌ترین کاری که برای بچه‌هایمان می‌توانیم انجام دهیم!

ریچل استفورد، نویسنده و معلم و مادر، می‌گوید که درست است که پدرش هیچ وقت پدر کاملی نبود و مثل همه آدم‌ها نقاط ضعف زیادی داشت، اما خصوصیتی داشت که برای ریچل تبدیل به مهمترین خصوصیت به عنوان یک مادر شده است: پدرم به من اجازه می‌داد که حرف‌هایم را بزنم و به من گوش می‌کرد.

ra4-3245

او می‌گوید که این باعث شده که او بفهمد صدایش و حرفش مهم است و توانایی حرف زدن و ابراز نظر و عقیده‌اش را داشته باشد. «این باعث شده که هر جا لازم بوده بگویم نه، بتوانم بگویم و از ابراز حرفم نترسم.» ریچل می‌گوید که گوش دادن به حرف بچه‌ها، به آنها صدا می‌دهد. او می‌گوید برای اینکه تمرین کنیم که به حرف بچه‌ها گوش بدهیم می‌توانیم این قدم‌ها را برداریم:


۱. وقتی آن‌ها با ما حرف می‌زنند حرکت نکنیم و یا اگر کاری داریم انجام می‌دهیم آن را متوقف کنیم. آنها باید بفهمند که حرف آنها برای ما مهم است.


۲. به حرف زدن‌هایشان احترام بگذاریم. آن را قطع نکنیم و اجازه دهیم کامل حرف بزنند قبل از اینکه نظر خودمان را بگوییم.


۳. اجازه بدهیم آنها حرف‌های خودشان را به بقیه بگویند. لازم نیست ما از طرف آنها به پیشخدمت رستوران بگوییم که آب می‌خواهند. اما می‌توانیم وقتی خیلی کوچک هستند با آنها تمرین کنیم که چطور می‌توانند مودبانه درخواست‌هایشان را از بقیه بخواهند.


۴. آنها را در امری متخصص بخوانیم. مثلا بگوییم تو متخصص پیدا کردن جای پارک هستی یا چون حافظه تو خوب است تو متخصص به یاد سپردن اسامی بقیه هستی.


۵. اگر کاری کردند که خوش‌آیند ما نیست یا دردسری درست کردند و حالا آمده‌اند که آن را به ما بگویند، تمرین کنیم که یک لحظه مکث کنیم و اول به آنها بگوییم که کار درستی کردند که به ما می‌گویند جریان از چه قرار است. اگر بتوانیم خودمان را کنترل کنیم که همین یک جمله را قبل از جوش آوردن بگوییم جلوی خیلی از جنجال‌های بعدی گرفته می‌شود.

tasire-pedar-bar-dokhtar

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *