معرفی دو کتاب از شل سیلور استاین

 

Dar Jostejoye Geteh Gomshodeh

در جستجوی قطعه‌ی گم شده پنجمین اثر شل سیلور استاین است و در رده‌ی ادبیات کودک شناخته می‌شود، اما در اصل عمو شلبی ( او در دنیای کودکان به این نام شناخته شده بود) سبکی کاملا متفاوت و جدید را در ادبیات کودک بنا کرد. این کتاب رده‌ی سنی و مخاطب مشخصی ندارد و خواننده را چه کودک چه بزرگسال دعوت می‌کند به تفکر و به چالش کشیدن کلیشه‌های تعریف شده در مفاهیم انسانی. عمو شلبی در این داستان بسیار کوتاه با ساده‌ترین تصاویر و کلمات مفاهیم بسیار عمیق انسانی را بیان می‌کند.84044067430225439503

او قطعه‌ای کم داشت و شاد نبود.


  آشنایی قطعه گم شده با دایره بزرگ

شل سیلور استاین سه سال بعد در ادامه‌ی کتاب در جستجوی   قطعه‌ی گم شده این کتاب یعنی آشنایی قطعه‌ی گم شده با دایره‌ی بزرگ را می‌نویسد. این کتاب هم به همان اندازه عمیق و ساده و شیرین نوشته شده است که تمام ویژگی‌ها مخصوص سبک عمو شلبی را دارد، ویژگی‌هایی مثل: طنز، سادگی و استفاده از کمترین کلمات برای بیان عمیق‌ترین مفاهیم انسانی.

 

26

گوشه‌ها ساییده می‌شوند و شکل‌ها تغییر می‌کنند.


images (1)

درباره‌ی نویسنده: شل سیلور استاین شاعر، نویسنده و کاریکاتوریست آمریکایی است. آثاری از او که در کتابفروشی های کودک به فروش می رسند از سوی مخاطبان بزرگسال هم مورد توجه زیادی قرار می گیرند و این از
ویژگیهای خاص کار اوست که همه گروههای سنی را جذب خود می‌کند.  بزرگ‌ترها سیلوراستاین را بخشی از وجود خود می دانند. چرا که حرفهای ناگفته آنها را با زبان طنز بیان می کند. می‌گویند سیلور استاین “مردی است که کودکی اش را در چمدانی با خود می برد”.

او  شانزده سال پیش، سال 1999 در سن شصت و نه سالگی از دنیا رفت.


درباره‌ی مترجم: رضی خدادادی (هیرمندی)  را می‌توان نخستین مترجم آثار سیلور استاین در ایران دانست که ایرانیان به ویژه کودکان و نوجوانان را با این شاعر مطرح جهانی آشنا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *