ده پیشنهاد برای بالا بردن دایره لغات کودکان

کودکان وقتی لغت یاد می گیرند که کسی برایشان کتاب می خواند یا خودشان کتاب می‌خوانند. هر چه بیشتر بخوانند بیشتر لغت یاد می‌گیرند.
n00243373-b
کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید تا فرزندانتان لغات بیشتری یاد بگیرند:
a22440531254102a
در کتابی که دارید می‌خوانید سعی کنید لغاتی که مرتب در متن تکرار می‌شوند با دست نشان دهید، به این ترتیب فرزندتان در متنهای دیگر به این لغات توجه نشان می‌دهد و دنبالشان می‌گردد، کلماتی مثل: “من”، “تو”، “آن”، “اما”، “او”

478038_gTahThkt
بازی‌هایی بکنید که کلمات هم وزن و قافیه را همراه هم بیاورید، این بازی‌ها توجه بچه‌ها را به ریتم‌ کلمات بالا می‌برد و کلمات بیشتری یاد می‌گیرند و زمانی که بزرگتر شدند کلمات هم قافیه را می‌توانند بنویسند. مثل: “بلا”، “طلا”، “ناقلا” ….

L1421743624
در صدا و لحنتان تنوع ایجاد کنید و قصه بگویید تا توجه فرزندتان به کلماتی که با صداهای متفاوت ادا می‌ شوند جلب شود. مثلا اگر کلمه‌ای شبیه صدایی است -مثل: ویز ویز زنبور-روی آن بیشتر تاکید کنید تا آن کلمه به نظر جالب‌تر برسد. شنیدن صداهای متنوع‌تر باعث می‌شود توانایی شنیداری کودکان تقویت شود.
kindergarten-kids
سعی کنید بین کلمات نوشتاری و کلمات گفتاری ارتباط برقرار کنید. موقع خواندن کتاب با دستتان کلمات را دنبال کنید و نشان دهید که جمله از سمت راست به چب نوشته می‌شود. و هر عکسی که میبینید درباره‌اش صحبت کنید و از کلمات قصه استفاده کنید.
bibliotherapy.tarvij.91.2.4
درباره‌ی موضاعات روزمره، و ماجراهای گذشته و برنامه‌های آینده با کودک صحبت کنید، و کلمات خاصی را که با آن موضوع مرتبط هستند به کار برید. مثلا اگر درباره شهربازی حرف می‌زنید از کلمات: “بلیط، صف، بامزه، ترسناک ..” استفاده کنید و هر از چند گاهی لغت جدیدی به کار برید و درباره‌ي معنی‌اش توضیح دهید.
877812f3ba584a116fc6ed3f8173eaaa

کودک را تشویق کنید لیستی از کلمات جدیدی که یاد می‌گیرد تهیه کند و به کلمات جدیدی که در صحبت دیگران می‌شنود توجه کند. از او بخواید کلمای جدیدی از روزنامه کتاب یا مجلات پیدا کند و در لیستش بنویسد و بعد شما دربار‌ه‌ی معنی آن‌ها برایش توضیح دهید.

126391
لغات هم‌خانواده را از متن پیدا کنید. توجه کودک را به ریشه‌ی یک کلمه که در لغات دیگر وجود دارد جلب کنید. و از او بخواهید کلمات دیگری که او می‌شناسد با همان ریشه برایتان بگوید. و توضیح دهید که این‌ها لغات هم‌خانواده هستند. مثل: “شر” در کلمات:” شرور، شرورانه، شریر..”

kha023_0
جمله بسازید. بعد از اینکه درباره‌ی یک کلمه و معنی‌اش صحبت کردید از کودک بخو‌اهید جملاتی با آن کلمه بسازید.
84577_690

اگر بچه‌ها خواندن یاد گرفتند برایشان فرهنگ لغت کودکان تهیه کنید و زمانیکه خواستند معنی لغتی بدانندد راهنمایی‌اش کنید از فرهنگ لغات استفاده کنند و درباره‌اش صحبت کنید. شاید شما خودتان هم معنی‌ لغت را ندانید و با هم یاد بگیرید!

3471_635722261146447666_l
آهنگ‌ گوش دهید. هر ترانه کلمات جدیدی دارد و این کلمات موزون هستند و مرتب تکرار می‌شوند و به همین خاطر آهنگ گوش دادن یادگیری و به خاطر سپردن را آسان می‌کند. موسیقی یادگیری زبان و گوش دادن را تقویت می‌کند.
تهیه و تنظیم: پرواک
منبع: سایت آموزشیontario ministerry of edication

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *