skip to Main Content
1-800-987-654 admin@totalwptheme.com

به آب نزدیک نشو دخترم- معرفی کتاب

11693918_985463681514872_1700905510740983550_n
دخترک به همراه مادر و پدرش برای تفریح و گردش به ساحل می‌روند. پدر و مادر تمام‌وقت در صندلی‌های ساحلی خود نشسته‌اند، یا خرخر می‌کنند و یا مدام از دخترک شکایت می‌کنند و به او غُر می‌زنند. و این در حالی است که دخترک شانسی می‌یابد تا سفری ماجراجویانه بر دریای خروشان داشته باشد.

به آب نزدیک نشودخترم، جمله‌ای است که پدر و مادر بارها تکرار می‌کنند، اما دخترک از همان ابتدا سفر دریایی خود را آغاز کرده است. سفری که با خطرات بسیاری همراه است و گنج‌های ارزشمندی در آن می‌توان یافت.

این کتاب یکی از نمونه‌های موفق کتاب‌های تصویری است چرا که در آن متن بدون تصویر کاملا بی‌معنی می‌شود. طنزی دلنشین در متن و تصاویر وجود دارد و تضادهای میان دنیای بی رنگ و رو و سراسر حرف بزرگسالان با زندگی رنگین و بی‌کلام کودکان در آن به خوبی نمایان است. تضادی که به زیبایی در صفحات کتاب به وسیله تصاویر شکل می‌گیرند. در صفحات سمت راست کتاب شاهد کنش‌های پدر و مادر، یکنواختی و کسل کنندگی دنیای بزرگسالی هستیم و در صفحات سمت چپ می‌توانیم دنیای پر هیجان و متنوع سفرهای خیالی دخترک را شاهد باشیم. چیزی که این کتاب را استثنائی می‌کند این است که تنها صدا و گویش پدر و مادر در کتاب آمده است و اثری از احساسات دخترک و ماجراهایی که پشت سر می‌گذارد در متن نیست. دخترک در این کتاب تنهاست و این تنهایی به ما نشان می‌دهد که تا چه حد از دنیای کودکان دوریم و آن‌ها را با تخیلاتشان تنها گذاشته‌ایم.

صفحاتی که سفر خیالی دخترک در آن‌ها شکل می‌گیرند هیچ متن و توضیحی ندارند و این مسئله باعث می‌شود تا کودکان بتوانند اختیار داستان را در دست بگیرند و خود قصه‌ای برای این سفر بسازند و در لذت‌ها و خطرات با دختر تنهای کتاب همراه شوند.
داستان کتاب “به آب نزدیک نشو دخترم” در دو لایه‌ی کاملاً مجزا دو گروه کودکان و بزرگسالان را مخاطب قرار می‌دهد.

در لایه‌ی اول، کودک با دیدن تصاویر کتاب شاهد داستان دختربچه‌ای است که همراه پدر و مادرش برای تفریح کنار دریا می‌رود.

پدر و مادر روی صندلی‌هایشان در ساحل لم می‌دهند، روزنامه می‌خوانند و چای می‌نوشند و تنها توجهی که به دخترشان دارند محدود به جملات ساده‌ی امر و نهی است که کل نوشته‌های کتاب را تشکیل می‌دهند.

در این زمان دختربچه با سگی کوچک بازی می‌کند، قایق‌سواری می‌کند، سوار کشتی دزدان دریایی می‌شود، با آن‌ها می‌جنگد، وارد جزیره‌ی گنج شده و صندوقچه‌ی جواهرات را به دست میآورد و زمانی که پدر و مادر به پایان چرت زدن خود در ساحل می‌رسند، دخترک از سفر ماجرایی خود فاتحانه بازمی‌گردد.

از دیدگاه مخاطب بزرگسال نیز این کتاب در لایه‌ای دیگر با ما سخن میگوید: پدر و مادر بی هیچ هیجان و توجهی به دخترک و به محیط خیال‌انگیز دریا به تفریح کسلکننده ی خود مشغولند، در حالی که دخترک به تنهایی و تنها با قدرت خیال کودکانه‌ی خود لذتی ناب را تجربه میکند. این کتاب دعوتی است به درک بیشتر دنیای کودکانه که اغلب بزرگسالان آن را فراموش کرده‌اند.

از آنجایی که متن این کتاب محدود به جمله‌های ساده‌ی امر و نهی پدر و مادر است، بار اصلی داستان به عهده‌ی تصاویر است و کودکان ناشنوا نیز می‌توانند داستان کتاب را دریابند. تصاویر شمشیربازی دخترک و سفر ماجراییاش قابلیت بالایی برای قصه‌گویی دارند.

مناسب برای گروه سنی ۳ تا ۶

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top