به آب نزدیک نشو دخترم- معرفی کتاب

11693918_985463681514872_1700905510740983550_n
دخترك به همراه مادر و پدرش برای تفریح و گردش به ساحل می‌روند. پدر و مادر تمام‌وقت در صندلی‌های ساحلی خود نشسته‌اند، یا خرخر می‌كنند و یا مدام از دخترك شكایت می‌كنند و به او غُر می‌زنند. و این در حالی است كه دخترك شانسی می‌یابد تا سفری ماجراجویانه بر دریای خروشان داشته باشد.

به آب نزدیك نشودخترم، جمله‌ای است كه پدر و مادر بارها تكرار می‌كنند، اما دخترك از همان ابتدا سفر دریایی خود را آغاز كرده است. سفری كه با خطرات بسیاری همراه است و گنج‌های ارزشمندی در آن می‌توان یافت.

این كتاب یكی از نمونه‌های موفق كتاب‌های تصویری است چرا كه در آن متن بدون تصویر كاملا بی‌معنی می‌شود. طنزی دلنشین در متن و تصاویر وجود دارد و تضادهای میان دنیای بی رنگ و رو و سراسر حرف بزرگسالان با زندگی رنگین و بی‌كلام كودكان در آن به خوبی نمایان است. تضادی كه به زیبایی در صفحات كتاب به وسیله تصاویر شكل می‌گیرند. در صفحات سمت راست كتاب شاهد كنش‌های پدر و مادر، یكنواختی و كسل كنندگی دنیای بزرگسالی هستیم و در صفحات سمت چپ می‌توانیم دنیای پر هیجان و متنوع سفرهای خیالی دخترك را شاهد باشیم. چیزی كه این كتاب را استثنائی می‌كند این است كه تنها صدا و گویش پدر و مادر در كتاب آمده است و اثری از احساسات دخترك و ماجراهایی كه پشت سر می‌گذارد در متن نیست. دخترك در این كتاب تنهاست و این تنهایی به ما نشان می‌دهد كه تا چه حد از دنیای كودكان دوریم و آن‌ها را با تخیلاتشان تنها گذاشته‌ایم.

صفحاتی كه سفر خیالی دخترك در آن‌ها شكل می‌گیرند هیچ متن و توضیحی ندارند و این مسئله باعث می‌شود تا كودكان بتوانند اختیار داستان را در دست بگیرند و خود قصه‌ای برای این سفر بسازند و در لذت‌ها و خطرات با دختر تنهای كتاب همراه شوند.
داستان کتاب “به آب نزدیک نشو دخترم” در دو لایه‌ی کاملاً مجزا دو گروه کودکان و بزرگسالان را مخاطب قرار می‌دهد.

در لایه‌ی اول، کودک با دیدن تصاویر کتاب شاهد داستان دختربچه‌ای است که همراه پدر و مادرش برای تفریح کنار دریا می‌رود.

پدر و مادر روی صندلی‌هایشان در ساحل لم می‌دهند، روزنامه می‌خوانند و چای می‌نوشند و تنها توجهی که به دخترشان دارند محدود به جملات ساده‌ی امر و نهی است که کل نوشته‌های کتاب را تشکیل می‌دهند.

در این زمان دختربچه با سگی کوچک بازی می‌کند، قایق‌سواری می‌کند، سوار کشتی دزدان دریایی می‌شود، با آن‌ها می‌جنگد، وارد جزیره‌ی گنج شده و صندوقچه‌ی جواهرات را به دست میآورد و زمانی که پدر و مادر به پایان چرت زدن خود در ساحل می‌رسند، دخترک از سفر ماجرایی خود فاتحانه بازمی‌گردد.

از دیدگاه مخاطب بزرگسال نیز این کتاب در لایه‌ای دیگر با ما سخن میگوید: پدر و مادر بی هیچ هیجان و توجهی به دخترک و به محیط خیال‌انگیز دریا به تفریح کسلکننده ی خود مشغولند، در حالی که دخترک به تنهایی و تنها با قدرت خیال کودکانه‌ی خود لذتی ناب را تجربه میکند. این کتاب دعوتی است به درک بیشتر دنیای کودکانه که اغلب بزرگسالان آن را فراموش کرده‌اند.

از آنجایی که متن این کتاب محدود به جمله‌های ساده‌ی امر و نهی پدر و مادر است، بار اصلی داستان به عهده‌ی تصاویر است و کودکان ناشنوا نیز می‌توانند داستان کتاب را دریابند. تصاویر شمشیربازی دخترک و سفر ماجراییاش قابلیت بالایی برای قصه‌گویی دارند.

مناسب برای گروه سنی ۳ تا ۶

موزه‌ها 5 مهر رایگان است

مدیر اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی از رایگان بودن موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در روز جهانی گردشگری خبر داد.
Tourism-Netnazar

محمدرضا کارگر در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، ادامه داد: براساس تقاضاهایی که برای رایگان بودن موزه‌ها در این روز مطرح شده بود، با موافقت مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و معاون رئیس‌جمهور فردا بازدید از موزه‌ها برای گردشگران داخلی رایگان است.

او تاکید کرد: گردشگران خارجی باید بهای بازدید از موزه را به طور کامل پرداخت کنند.

وی همچنین از کاهش ساعت کار موزه‌ها در شش ماهه دوم سال خبر داد و اظهار کرد: ساعت کار بازدید از موزه‌ها، بناها، محوطه‌ها و اماکن فرهنگی و تاریخی تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شش ماهه دوم سال از ساعت 9 صبح تا 6 بعدازظهر است.

به گفته‌ کارگر، ابلاغیه‌ی تغییر ساعت کاری موزه‌ها به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان‌ها فرستاده شده است. همچنین در صورت صلاحدید مدیران استان‌ها و

مجموعه‌ها، امکان افزایش ساعت کاری موزه‌ها، کاخ موزه‌ها و اماکنی که ظرفیت بازدید بیشتری را دارند، امکانپذیر است.

داستان نوجوانی که برای حق آموزش تا پای جان رفت

 بعد از اخبار تلخ روزهای گذشته پرواک داستانی از امید و استقامت را بازنشر می کند. داستان ملاله دختری که الهام بخش نوجوانان بسیاری در جهان بوده است، امید و نیرویی که در چشمان ملاله موج می زند یادمان می اندازد که علیرغم تمام رنج ها و تلخی ها هنوز می توان به سازندگی و آموزش امیدوار بود.

گزارش خبرنگار فرهنگی آنا درباره فیلم زندگی ملاله

زندگی دختری که مورد حمله طالبان قرار گرفت بر پرده سینما

ملاله یوسف‌زی

فیلم مستند «آن مرد مرا ملاله نامید» از مهر ماه به پرده سالن‌های سینما در آمریکا، آسیا و اروپا خواهد رسید.

این مستند به زندگی ملاله یوسف‌زی می‌پردازد، دختری پاکستانی که در سال 2012 در سن پانزده سالگی به جرم دفاع از حق تحصیل دختران مورد حمله عوامل محلی طالبان قرار گرفت و گلوله‌ای به سر او شلیک شد. پس از این ماجرا و بهبود ملاله یوسف‌زی، وی به نمادی برای حق تحصیل دختران در سطح بین‌المللی بدل شد، دویچه وله او را «مشهورترین نوجوان جهان» نامید و برنامه‌هایی برای ادامه تحصیل کودکان در کشور پاکستان، سازمان ملل متحد و نقاط دیگر به نام او به جریان افتاد.

هفته‌نامه تایم در سال 2013 ملاله یوسف‌زی را در فهرست 100 شخصیت پرنفوذ بین‌المللی قرار داد و او برنده چندین جایزه معتبر بین‌المللی مانند جایزه صلح نوبل، جایزه ساخاروف و جایزه سیمون دوبوآر شد.

فیلم «آن مرد مرا ملاله نامید» نگاهی دارد به زندگی ملاله یوسف‌زی و پدرش ضیاءالدین یوسف‌زی دیپلمات پاکستانی و حوادثی که منجر به حمله طالبان به این دختر مدرسه‌ای شد و پیامدهای این حمله و سخنرانی ملاله یوسف‌زی در سازمان ملل متحد. این فیلم را دیویس گوگنهایم مستندساز آمریکایی سازنده «یک حقیقت ناخوشایند» و «در انتظار سوپرمن» کارگردانی کرده است.

اکران فیلم مستند «آن مرد مرا ملاله نامید» از تاریخ 2 اکتبر (10 مهر) در آمریکا آغاز خواهد شد و فیلم پس از آن به سالن‌های سینما در سنگاپور، هلند، آلمان و فرانسه خواهد رسید.

تریلر «آن مرد مرا ملاله نامید» را با زمان 2 دقیقه و 30 ثانیه را در آپارات تماشا کنید.

منبع: خبرگزاری آنا ana.ir

ایمنی سرویس مدرسه

تهیه و به کارگیری سرویس‏های ایاب‌وذهاب دانش‌آموزان یکی از دغدغه‏های مدیران مدارس و والدین است که گویا تمامی ‏ندارد. هزینه‏ های بالای برخی از این سرویس‏ ها در کنار نقص فنی برخی از آنها و نیز فقدان صلاحیت برخی رانندگان این سرویس‏ ها در سپردن جسم و روان دانش‌آموزان به آنها از این نوع دغدغه‏ها است…

cf26c__1347164852_4-2
آمارها نشان از کشته شدن هر ساله، سه هزار کودک و نوجوان در اثر تصادفات رانندگی در کشور دارد. بر اساس بررسی‏های به عمل آمده در خصوص علل این سوانح اعلام شده است که بخش قابل توجهی از این تصادفات به دلیل وجود نقص فنی در خودروها است. به همین منظور از ابتدای مهرماه سال جاری و هم‌زمان با بازگشایی مدارس، اجباری کردن داشتن معاینه فنی برای سرویس دانش‌آموزان طرحی است که بسیار ضروری به نظر می‏رسد.

● طرح مراقبان دانش‌آموزان

به کارگیری یک نفر مراقب در سرویس‏های دانش‌آموزی طرحی است که در سال تحصیلی جاری از سوی وزارت آموزش و پرورش و نیز وزارت راه و ترابری به اجرا در می‏آید. هدف از این طرح کنترل رفتارها و انجام کارهای خطرناک دانش‌آموزان، جلوگیری از آزار و اذیت آنها یا همان کودک آزاری، کمک در عبور از خیابان و هر اقدامی‏که به حفظ سلامت دانش‌آموزان و جلوگیری از حوادث و اتفاقات ناخوشایند کمک کند، اعلام شده است.

● طرح به‌کارگیری تاکسی‏های سازمان تاکسیرانی

دولت آیین‌نامه‌ای برای سرویس مدارس تصویب کرده است و مطابق با ماده ۷ این آیین‌نامه، تهیه و به کارگیری سرویس مدارس باید با تایید شهرداری‏ها و در مواردی که شهرداری وجود ندارد با تایید بخشداری‏ها انجام شود. برای پاسخگویی به نیاز مدارس و والدین به منظور تهیه سرویس دانش‌آموزان در شهر تهران ۲۶ هزار وسیله نقلیه مورد نیاز است. در سال جاری مسوولیت تأمین این نیاز بر عهده سازمان تاکسیرانی گذاشته شده است. این تاکسی‏ها علاوه بر معاینه فنی باید بیمه سرنشین و راننده بالای ۲۳ سال و متأهل داشته باشند. چنانچه مدرسه یا والدین سرویس دانش‌آموزان خود را وسیله نقلیه‌ای به جز تاکسی‏های سازمان تاکسیرانی انتخاب کنند، مسوولیت هر نوع اتفاقی با خودشان است.

2-13880525-150326
● توصیه‌های ایمنی

به هرحال با شروع فصل مدرسه یکی از نگرانی‌های والدین، خطراتی است که در سرویس مدرسه ممکن است برای دانش‌آموزان ایجاد شود. اغلب حوادث برای دانش‌آموزان در اتوبوس هنگامی رخ می‌دهد که آنها در حال انتظار برای سرویس یا سوار شدن یا پیاده‌ شدن هستند. این در حالی است که رعایت چند نکته ساده موجب می‌شود دانش‌آموزان کمتر دچار صدمات ناشی از تصادف با سرویس شوند.

از دانش‌آموزان بخواهید در محلی امن برای مثال پیاده‌رو و دور از رفت و آمد خودروها در انتظار سرویس مدرسه خود باشند.

اطمینان حاصل کنید که کودکان تا هنگامی که خودرو کاملا متوقف نشده، در آن باز نشده و راننده اجازه ورود نداده است سوار سرویس نشوند.

به دانش‌آموزان یادآوری کنید که هرگز نباید پشت اتوبوس بدوند چون ممکن است موقع دور یا نزدیک شدن کودکان به سرویس راننده آنها را نبیند.

سرویس مدرسه هم مانند یک کلاس است و راننده معلم آن پس حتما به دانش‌آموزان خود توضیح دهید که به حرف راننده توجه کنند.

یک نکته مهم در انتخاب سرویس یا اتوبوس مدرسه داشتن راننده‌ای ماهر و از نظر جسمی سالم است که نه تنها در رانندگی مهارت کامل را داشته باشد بلکه مهارت برقراری ارتباط خوب هنگام صحبت کردن و گوشزد کردن نکات ایمنی را با دانش‌آموزان داشته باشد.

به دانش‌آموزان بگویید یک صندلی مناسب را انتخاب کنند و روی آن بنشینند. در هنگام حرکت سرویس مدرسه به هیچ عنوان از جای خود بلند نشوند زیرا یک ترمز ناگهانی موجب زمین خوردن آنها خواهد شد.

مواظب باشید دانش‌آموزان در داخل سرویس به هم چیزی پرتاب نکنند زیرا ممکن است به راننده اصابت کند.

از دانش‌آموزان بخواهید با صدای بلند صحبت نکنند. صدای همهمه بچه‌ها در خودرو سبب حواس‌پرتی راننده و توجه نکردن او به محیط بیرون و کاهش تمرکز و عکس‌العمل به اتفاقات بیرون از جمله چراغ قرمز و هشدارهای پلیس می‌شود. هیچ‌گاه با راننده صحبت نکنند چرا که ممکن است سبب تصادف شود.

از دانش‌آموزان بخواهید در داخل وسیله نقلیه غذا نخورند چون در صورت بروز مشکل راننده در هنگام رانندگی نمی‌تواند به آنها کمک کند. به آنها بگویید سر و دست‌ها را از پنجره اتوبوس بیرون نکنند.

40

فرزانه فولادبند

جزیره بازی در اصفهان 

جزيره بازي با شعار «بازي شيواترين زبان گفتگو با كودك» با بهره گيري از دانش متخصصان مجرب مكاني را جهت تسهيل در رشد كودك با استفاده از ابزار بازي فراهم آورده است. اين مجموعه با ايجاد غرفه ها و فضاهاي متناسب با گروه سني كودك در جهت ارتقاء فرهنگ بازي به عنوان يك روش غيرمستقيم براي رشد و نيز ارائه الگويي مناسب بازي به خانواده ها تجربيات ارزشمندي را كسب نموده است. خانه بدون خشم و جشنواره پاییزی بازی های خلاق از برنامه های آخر این هفته می باشد.

اگر قصد سفر به اصفهان رادارید و یا در شهر نصف جهان ساکن هستید این برنامه را از دست ندهید.

photo_2015-09-23_20-05-09

photo_2015-09-23_20-05-24

ساعت جدید پاییزی و مامان ها و نی نی ها

tot-spot-kids-clock

امشب ساعت دوازده پاییز یک ساعت دیگر به ما هدیه می دهد. یعنی یک ساعت بیشتر از خواب شیرین. البته تا وقتی که مادر نشدید، چون مادرها به هر حال وقتی بیدار می شوند که بچه ها بیدار شوند. یعنی وقتی پدر مادر شدید مهم نیست ساعت رسمی کشور چه می گوید، مهم این است که بچه ها چه طور با این ساعت کنار می آیند یا چه زمانی این ساعت را می پذیرند.

چند راه کار ساده وجود دارد که بچه ها هر چه زودتر با عقب رفتن ساعت همراه شوند. البته بهتر بود اگر از سه روز قبل این روش را پیش می گرفتید اما الان هم می توانید برای سریع تر پیش رفتن پروسه ی تغییر ساعت از این راه کار ها استفاده کنید.

فراموش نکنید:

  • از فردا شروع کنید به مدت سه روز، هر روز پانزده دقیقه ساعت درونی مادرانه تان را عقب بکشید، یعنی: ساعت غذا خوردن، بیدار شدن، و خواب بین روز و خواب شب نوپا یا نوزادتان را پانزده دقیقه عقب بیندازید.
  • صبح ها خانه را پر کنید از نور خورشید.
  • و شب ها نیم ساعت قبل از خواب بچه ها نور خانه را کم کنید.

 

با دنبال کردن این برنامه مخصوصا اگر سه روز قبل از عقب کشیدن ساعت رسمی شروع کنید، نی نی ها  می توانند مثل همه خودشان را با ساعت جدید وفق دهند و شما مامان ها هم می توانید از این یک ساعت خواب شیرین لذت ببرید.

پرواک

آموزش حق کودکان است

11951759_958841447510429_8252347692952692631_n (1)zs

کاری از آلفردو مارتیرنا

کشور کوبا
Alfredo Martirena
from Cuba

یش از ۱۲۴ میلیون کودک بازمانده از تحصیل در دنیا وجود دارند. بیش از ۲۵۰ میلیون کودک ازمهارت‌های اولیه سواد پایه را ندارند. ۷۵۷ میلیون بزرگسال فاقد مهارت‌های سواد‌آموزی هستند.

139110040000764

موضوع امسال روز بین المللی سوادآموزی «سوادآموزی و جامعه های پایدار» است. گرامی داشت روز بین المللی سوادآموزی ۲۰۱۵ به بررسی انتقادی پیوند سوادآموزی و «اهداف توسعه پایدار» – که در هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر ۲۰۱۵ به تصویب خواهد رسید – و هم افزایی آن ها اختصاص دارد. سوادآموزی محرک اصلی توسعه پایدار به شمار می رود. مهارت های سوادآموزی پیش نیاز یادگیری مجموعه ی گسترده ای از دانش ها، مهارت ها، نگرش ها و ارزش ها برای به وجود آوردن جامعه های پایدارست.

n00023631-b