آنکه از خلق لحظه ها عاجز است معلول است

عروسک‌ها برای کودکان همچون آیینه هستند. کودکان علاقه زیادی دارند تا تصویری از خودشان را در عروسک‌هایشان ببینند. تصویری که به ندرت برای کودکان معلول، بیمار و یا کودکانی که بیماری‌های مزمن دارند تداعی می‌شود چرا که عروسک‌های معمولی هیچ شباهتی به آن‌ها ندارند.

کمبودی که ماریا کنت‌لی اهل استرالیا را ترغیب کرد تا اسباب‌بازی‌هایی با نام امید بسازد. او خط تولیدی راه انداخت تا عروسک‌های دور ریخته شده را تغییر دهد و دوباره به بازار بیاورد.

ماریا کنت‌لی که چهار فرزند دارد می‌گوید: «در ذهن من معنای زندگی واقعی و عادی همان زندگی روزانه مردم است. دوست ندارم فرزندانم با این نگاه بزرگ شوند که به خاطر تفاوت‌هایشان به اندازه کافی برای این جامعه خوب وعالی نیستند.» کنت‌ولی در آغاز ساخت اسباب‌بازی‌هایی جدید از دو پسرش‌، کریستیان سه سال و نیمه و اتان ۲۲ ماهه الهام گرفت؛ دو فرزندش که بیماری اوتیسم دارند. اولین عروسکی که کنت‌لی ساخت، براتز بویز بود که شبیه کودکش کریستیان بود و تی‌شرتی بر تن داشت که روی آن نوشته شده بود:‌ «من اوتیسم دارم و فوق‌العاده‌ام.» کنت‌لی می‌گوید که هدفش از ساختن عروسک‌ها این بوده که کریستیان و اتان با علاقه به خودشان و آنچه هستند نگاه کنند و تفاوت‌هایشان را بپذیرند. او طی این مدت به این موضوع پی برد که همه کودکان شایستگی این را دارند که به خاص بودنشان آگاه باشند و همین ایده باعث شده «عروسک‌های امید» متولد شوند. کنت‌لی در اوقات آزادش عروسک‌ها را تغییر می‌دهد و اولویت طرح‌هایش برای عروسک‌ها هم کودکانی هستند که بیماری شدید یا مزمن دارند. کنت‌لی امیدوار است عروسک‌های امید بیشتری بسازد و کارها را توسعه دهد طوری که اگر کودکی به عروسک مشخصی علاقه داشت، بتواند آن را فورا داشته باشد. عروسک‌های «امید» کنت‌لی وضعیت و بیماری‌های مختلفی را ترسیم می‌کنند.

Toys 1

مثلا عروسک‌هایی که اوتیسم، سرطان، یا اختلالات ژنتیکی و همین‌طور نقض عضو یا کم بینایی دارند یا عروسک‌هایی که با ویلچر یا واکر راه می‌روند. کنت‌لی در حالی که روی این پروژه کار می‌کند صفحات فیس‌بوکی و سایت‌های مرجع را به خانواده‌ها معرفی می‌کند تا کسانی که به کارش علاقه دارند بتوانند حمایتشان را به کودکان معلول نشان دهند. مهمترین دستاوردی که کنت‌ولی با کارش کسب می‌کند، دیدن کودکانی است که عروسکی شبیه خودشان می‌یابند، او در این‌باره می‌گوید:‌ «شاید به نظر شغلی گران و یا زمان‌بر باشد اما برای من کار با ارزشی است.» او امیدوار است که این عروسک‌ها به صاحبانشان یاد‌آوری کنند که متفاوت بودن مشکلی ندارد، حتی اگر جامعه چنین دیدی نداشته باشد.

2742