جامدادی های هیجان انگیز

img_0173

فصل مدرسه است . بچه‌ها با شیطنت‌های کودکانه‌شان مشتاق‌اند که تا ابزار مشق نوشتنشان تمام نشده سراغ مداد و پاک‌کن و تراش و خوودکارهای جورو واجوری که قبل از باز شدن مدرسه خریده بودند، بروند.
مادرها ، چشم باز می‌کنند می‌بینند اتاق بچه‌هایشان پر شده است از مداد‌های قد‌و‌نیم قد که نه می‌توانند آنها را دور بریزند و نه جایی برای آنها دارند.
اما با کمی حوصله و خلاقیت می‌شود نظم و ترتیبی به لوازم مدرسه کودکان داد تا هم مشق نوشتن برایشان جذاب شود و هم با مفهوم توسعه پایدار در استفاده مجدد و بهینه از اشیاء آشنا شوند و با وسایل دست ساز خود در چیدمان اتاقشان سهمی داشته باشند.
این عکس ها می تواند ایده های خوبی به شما بدهد.

 جای پاک کن و تراش 

1fe24c57bfe1c178559353387197c49b

 جامدادی های آهنی 

IMG_2350-e1398384018199

 

6c1012ddd3495df420c4dd97af84bf9e

ساخت جامدادی با مداد های غیر قابل استفاده 

 

6c28b68a025b4e0add31e1d4b0748a1c

و یا 

f54a805a52 7992_jamedadi_1_6mru jamedadi plastic-bottle-pet-pot03c5 8eb4e018571b08a0be20d6d68dda516f

 

 

 

 

بیست قدم تا خانه‌ی ایمن برای کودکان-قسمت دوم

6قدم ششم

داروها را در بلندترین جای ممکن در کابینتی قفل دار نگه دارید. هرگز دارو را در جایی به جز محل مخصوصش نگه ندارید. سعی کنید جلوی بچه ها دارو مصرف نکنید چون ممکن است کار شما را تقلید کنند. و هرگز دارو را آبنتاب یا آدامس نخوانید. اگر می خواهید داروهای تاریخ گذشته را دور بیندازید بهتر است آن ها را به داروخانه بسپارید. یا داخل کیسه ای مشکی و کاملا بسته بگذارید و بعد در سطل زباله قرار دهید.

7قدم هفتم

فکری برای داروها کنید. داروها را در بلندترین جای ممکن در کابینتی قفل دار نگه دارید. هرگز دارو را در جایی به جز محل مخصوصش نگه ندارید. سعی کنید جلوی بچه ها دارو مصرف نکنید چون ممکن است کار شما را تقلید کنند. و هرگز دارو را آبنتاب یا آدامس نخوانید. اگر می خواهید داروهای تاریخ گذشته را دور بیندازید بهتر است آن ها را به داروخانه بسپارید. یا داخل کیسه ای مشکی و کاملا بسته بگذارید و بعد در سطل زباله قرار دهید.

8قدم هشتم

کودکان را از خطر برق گرفتگی حفظ کنید. تمام پریزهای منزل را با محافظ مخصوص کودک بپوشانید. اما دقت کنید بعضی از این محافظ ها خودشان ممکن است منجر به خفگی شوند. پس محافظ هایی را انتخاب کنید که برای بیرون کشیدنشان به دو دست نیاز باشد. برای اینکه خاطرتان جمع باشد جلوی پریزهای برق را با لوازم منزل مثل مبل و صندلی بپوشانید.

9قدم نهم

زمان تعویض هم ممکن است خطرات خودش را داشته باشد. حتما خودتان تعجب می کنید که فرزندتان چه زود توانایی غلت زدن پیدا می کند و همین جاست که میز تعویض پوشک تبدیل می شود به محلی که خطر افتادن را تداعی می کند. اگر می خواهید میز تعویض بخرید حتما میزی بخرید که میله های محافظ داشته باشد. هرگز هرگز کودک را روی میز تنها نگذارید حتی برای یک لحظه و از قبل هر چه لازم دارید آماده کنار دستتان داشته باشید.

10قدم دهم

از قفل کودک غافل نشوید. دقت کنید مواد شوینده و مواد شیمیایی را در کابینت هایی نگه دارید که قفل دارند و یا از قفل های کودکی استفاده کنید که به محض بسته شدن در قفل شوند. و همچنین کابینت هایی که در دسترس کودکان هستند و حاوی اشیای خطرناک مثلا لوازم کوچک هستند را هم به همین ترتیب به قفل کودک مجهز کنید. مواد شیمیایی خطرناک بهتر است در مکانی دور از دسترس کودکان نگه داری شوند.

بیست قدم تا خانه‌ی ایمن برای کودکان-قسمت اول

1

قدم اول

در اولین فرصت برای ایمن سازی خانه‌ برنامه‌ریزی کنید. شاید وقتی نوزاد را به خانه می‌آورید به نظر بیاید هنوز وقت دارید تا به ایمن سازی خانه برسید اما در واقع زودتر از آنکه فکرش را بکنید کودک شروع می‌کند به حرکت و کشف دنیای اطرافش. حتی بهتر است پیش از به دنیا آمدن فرزندتان که وقت بیشتری دارید برای ایمن سازی برنامه ریزی کنید.

 

2

قدم دوم

محل قرار گرفتن و نحوه‌ی قرار گرفتن مبلمان را بررسی کنید. تلویزیون معمولا خطر آفرین می‌شود سعی کنید با بست‌ها یا کش‌های مخصوص تلویزیون و هر وسیله‌ی سنگینی که امکان افتادن دارند را سر جایشان تثبیت کنید. نکته: از قرار دادن تلویزیون یا آینه‌‌ي سنگین رو میزی و وسایلی از این دست روی دراور خودداری کنید چون بچه ها از کشوها به جای پله استفاده می‌کنند تا بالا بروند. برای گوشه‌ها و لبه‌های تیز میزها‌ از محافظ‌ها استفاده کنید.

 

3

قدم سوم

بله کودکان کنجکاو حتی به سینک(کاسه) توالت هم ممکن است سرک بکشند، پس لازم است قفل توالت نصب شود تا نتوانند درش را باز کنند.

 

4

قدم چهارم

اجازه ندهید سیم‌ و کابل‌ها روی زمین و در دسترس بچه‌ها باشند. با روش‌های مختلف اقدام به جمع و مرتب کردن‌شان کنید، به دیوار یا به زیر فرش و موکت بچسبانید، تا هم از خطر گاز گرفتن سیم توسط کودک جلو‌گیری شود، هم از خطر کشیدن سیم و افتادن وسیله‌‌ی برقی.

 

5.

قدم پنجم

محل خواب کودک را ایمن کنید. در خرید گهواره چند نکته را در نظر بگیرید: اولا: از خرید گهواره‌های حصار متحرک اجتناب کنید، تولید این گهواره‌ها به دلیل آمار بالای حوادثی که آفردیند در بعضی کشور‌ها ممنوع شده است. دوما: خوب است که پایه‌های گهواره چرخ‌دار باشند اما دقت کنید که این چرخ‌ها امکان جدا شدن داشته باشند یا حداقل قفل بسیار محکمی داشته باشند. سوما: در فروشگاه گهواره را خوب تکان دهید پایه های گهواره حین تکان دادن باید ثابت و محکم روی زمین بمانند و گهواره لق نزند. و چهارم: فاصله‌ی بین میله‌های کناری تخت نباید آنقدری باشند که سر کودک از آن‌ بگذرد؛ برای آزمایش امنیت میله‌ها از قوطی نوشابه استفاده کنید اگر رد شد یعنی احتمال خطر وجود دارد.

برای جلوگیری از خطر سندروم مرگ ناگهانی یا خفگی در خواب به یاد داشته باشید: جایی که نوزاد می‌خوابد باید خالی باشد از لحاف، تشک، بالش، گارد‌هایی که به چهار طرف تخت بسته می‌شوند و عروسک‌های نرم پولیشی. اصولا حداقل تا یک سالگی فرزند شما نیازی به ست خواب ندارد مخصوصا بالش، اما اگر اصرار به استفاده از تشک و لحاف دارید، توجه کنید که به جای لحاف از رو انداز سبک یا پتوهای سوراخ دار استفاده کنید و دقت کنید تشک حتما به دیواره‌های تخت یا گهواره کاملا بچسبد.

نکته‌ی مهم: مناسب ترین مدل خوابیدن برای نوزاد در گهواره «خوابیدن به پشت» است، هرگز نوزادی که هنوز غلتیدن بلد نیست را روی شکم یا پهلو نخوابانید چون ممکن است دچار سندرم مرگ ناگهانی بشود.

و ادامه دارد…

پنج قدم بعدی را در قسمت دوم این مطلب در سایت پرواک دنبال کنید.

حتما با ذکر منبع به اشتراک بگذارید.

 

گردآوری و ترجمه: گروه پرواک

منبع: webmd.com

گوش دادن آینه مانند

za4-1263

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ارتباط کلامی چه ربطی به جنسیت دارد ؟ در پاسخ باید گفت که خیلی هم ربط دارد وقتی کودکان می آموزند که نیازها ،نگرانی ها و احساسات خود را به زبان بیاورند ،شخصیت و جنسیت خود را شکل پرورش می دهند و در ارتباط با دیگران احساس امنیت می کنند .

خردسالان با پیام های غیر کلامی با ما ارتباط برقرار می کنند و به نیازهای خود پاسخ می گویند ،اما بچه های بزررگ تر ،خواسته های خود را به صورتی واضح تر و با کلام خود منتقل می کنند . به دنبال فراگیری خواندن و نوشتن در سال های ابتدایی دبستان به توانایی های ارتباطی کودکان افزوده می شود . در سنین ده – دوازده سالگی نیز باید جنبه دیگری از ارتباط یعنی هنر گوش دادن را با تلاش و کوشش خود تمرین کنند .

با وجود اینکه اکثریت بزرگسالان مهارت های اساسی خواندن ،نوشتن و صحبت کردن رافرا گرفته اند ،تعداد اندکی از آنها توانایی گوش دادن را از خود نشان می دهند . هنگام تربیت فرزند ،این نقص برای ما بزرگسالان ،عیبی اساسی به حساب می آید . اگر گیرنده صوتی والدین از کار افتاده باشد ،خطوط ارتباطی در نهایت بسته می شود ،اما اگر والدین بیاموزند که به کودکان خدود گوش بدهند ،شاید آنها نیز وقتی بزرگتر شدند به سخن دیگران گوش بدهند

گوش دادن آینه مانند  یک تکنیک اثر گذار 

گوش دادن آینه مانند وقتی است که ارتباط کلامی را بین دو نفر ممکن می سازد . گوش دادن مانند آینه زمانی است که برای گوش کردن به سخنان کسی وقت بگذاریم و حرف های او را به دقت و بدون پیش فرض های ذهنی خود می شنویم . برای اینکه مانند آینه گوش کنیم باید حاضر باشیم به گوینده راه حل ارائه ندهیم . والدین باید همدلانه گوش کرده ،کلام فرزند خود را با بیانی دیگر تکرار کنند یا احساس او را نام گذاری کنند . آنها از این طریق خواهند توانست معنی کلام فرزند خود را به گونه ای روشن ودرک کنند ودر عین حال به او بفهمانند که منظورش را واقعا فهمیده اند . البته برای اینکه مانند آینه گوش کنید به وقت تلاش و بیشتر از همه تمرین نیاز دارید .در بیشتر اوقات ،وقتی والدین به فرزندان خود گوش می کنند ،به سرعت جواب می دهند ،راه حل ارائه می دهند ،تحلیل می کنند یا آنها را مورد شماتت قرار می دهند . پیامی که این رفتار به کودکان می دهد این است که بچه ها قادر نیستند از پس مشکلات خودشان بر بیایند . بچه ها برای حفاظت از خود بین خود و والدین شان یک دیوار روانی می کشند و مانع از برقراری ارتباط کلامی می شوند

233807_933

راهکاری برای گوش دادن آینه مانند

وقتی فرصت کافی دارید تمرین کنید . هنگام صبح که همه برای انجام دادن کارهای خود عجله دارند فرصت خوبی نیست .

برای ابراز محبت و نشان دادن پذیرش خود در چشم فرزندانتان نگاه کنید.

پیام فرزند خود را به بیانی دیگر تکرار کنید

اگر چیزی به درستی نفهمیده بودید ،آن را روشن کنید .

نقطه نظر فرزند خود را تایید کنید

در صورت لزوم نظر شخصی خود را بیان کنید .

نظر خود زمانی ارائه دهید که فرزندتان می خواهد.

برای گوش دادن آینه مانند ،چه کارهایی نباید کرد

کلام فرزندتان را قطع نکنید .

از تحلیل کردن ،پیشنهاد دادن و بیان نکته های اخلاقی بپرهیزید.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا برای اینکه فقط درظاهر نشان بدهید که به او توجه دارید ،از فرزندتان سوال نکنید .

با طنز و کنایه نگرانی های فرزند خود را کوچک جلوه ندهید .

629466_Plde5qZA

منبع: کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان ،نوشته کریستال دفریتاس ،مترجم سارا رئیسی

اشتباهاتی که در حق فرزندانمان مرتکب می‌شویم

 

گاهی پدر و مادرها با شیوه‌های تربیتی اشتباه باعث شرایطی می‌شوند که بعدها از نحوه رفتار با بچه‌هایشان پشیمان می‌شوند ولی ممکن است کار از کار گذشته باشد. اما معمولا ما در حق بچه‌هایمان چه اشتباه‌هایی مرتکب می‌شویم؟

 

مهارت زندگی والدین

از بچه‌ها بت می‌سازیم

این روزها در بسیاری از خانواده‌ها بچه‌ها در مرکز توجه‌اند. بچه‌ها از چنین شرایطی کیف می‌کنند و البته خود پدر و مادرها هم لذت می‌برند چون برای آنها هیچ چیز زیباتر از لحظات شادی بچه‌هایشان نیست. باید حواس‌مان باشد که باید بچه‌ها را دوست داشت نباید آنها را پرستش کرد. وقتی ما طوری با آنها برخورد می‌کنیم که انگار مرکز جهان‌اند از آنها یک بت تو خالی می‌سازیم. و البته وقتی آنها بزرگ‌تر شدند در جامعه کسی مثل ما با آنها برخورد نمی‌کند و همین می‌تواند شروع دردسر و افسردگی باشد.

 

واقعیت را درباره‌ی بچه‌ها نمی‌پذیریم

خیلی از کسانی که با بچه‌ها کار می‌کنند می‌گویند این روزها پدر و مادرها دوست ندارند هیچ حرف منفی‌ای درباره فرزندشان بشنوند. واقعیت تلخ است اما اگر با چشم باز به این واقعیت‌ها نگاه کنیم و حقایق را بشنویم حتما به نفع خودمان و بچه‌هایمان خواهد بود. ما قبل از اینکه اوضاع از کنترل خارج شود می‌توانیم قطار را به ریل برگردانیم. هیچ چیز سخت‌تر از حل مسئله با بچه‌ای که به مشکل دچار شده و پدر و مادری که عصبانی هستند نیست.

 

فراموش می‌کنیم که پدر و مادر هستیم نه بیشتر نه کمتر

یکی از دردسرها وقتی شروع می‌شود که پدر و مادرها می‌خواهند «پدر و مادر» نباشند و نقش جذاب‌تری داشته باشند. به عنوان والدین بچه‌ها ما دوست داریم که آنها هم ما را دوست داشته باشند. اگر بخواهیم به مقررات جدی خانواده پایبند باشیم آنها غر می‌زنند و آرزو می‌کنند کاش بچه خانواده دیگری بودند. نباید از وظایف و مسئولیت‌هایی که لازمه وظیفه پدر و مادری است به خاطر خوشحالی بچه‌ها کوتاه بیاییم.

 

اجازه نمی‌دهیم بچگی کنند

اگر بچه‌هایمان نقاشی قشنگی بکشند ما در رویاهایمان آنها را پیکاسو می‌بینیم. اگر آهنگ قشنگی بخوانند از همین الان آنها را در حال هنرنمایی روی صحنه‌ها می‌بینیم. همین رویاها باعث می‌شود گاهی بچه‌ها را وادار کنیم وارد راهی بشوند که لزوما برای آن ساخته نشده‌اند.

بچه‌ها را مجبور نکنیم کلاس ویلونی بروند که دوست ندارند و به زودی آن را کنار می‌گذارند و تا ابد از صدای ویلون متنفر می‌شوند. تا وقتی این موجودات کوچولو مشغول بازی با اسباب‌بازی‌ها و خواند قصه‌های کودکانه‌شان هستند بگذاریم به همین زندگی طبیعی‌شان ادامه بدهند و تلاش نکنیم از همان کودکی یک هنرمند بزرگ در وجودشان بتراشیم.

 

فقط خوب حرف نزنیم خوب رفتار کنیم

مهم نیست ما در سخنرانی‌هایمان برای بچه‌های کوچولو چقدر حرف‌های مهم بزنیم و تعبیرهای زیبا به کار ببریم، آنها از روی رفتار ما یاد می‌گیرند چه طور عمل کنند. اگر یک روز که در محل کار به مشکلی برخوردیم به خانه بیاییم و به زمین و زمان بد و بیراه بگوییم و افسرده بشویم این درست چیزی است که بچه‌ها از ما یاد می‌گیرند. آنها هم وقتی در زندگی به مشکلی برخوردند همین کار را می‌کنند.

هر چقدر می‌خواهید برای بچه‌ها در مورد زشتی دروغ گفتن سخنرانی کنید. به جای آن وقتی برای نرفتن به مهمانی تلفن می‌کنید و دروغ می‌گویید که حال‌تان خوش نیست، بچه همین رفتار را می‌بیند و یاد می‌گیرد. خوب حرف نزنیم، خوب عمل کنیم.

 

برگرفته از وبسایت pelak5.org

خلاقیت فرزندان چطور شکل میگیره؟توسط خانواده یا مدارس و مربی؟

 

 

بدون شک یکی از بزرگ ترين دغدغه هاي بسياري والدين در زمانه کنوني، تربيت فرزنداني خلاق و باهوش است؛ فرزنداني که هوش سرشاري داشته باشند و بتوانند مدارج عالي تحصيلي را به بهترين شکل ممکن طي کنند. با وجود تغييرات چشمگير در دروس فعلي مدارس و فراهم بودن امکانات آموزشي و در دسترس بودن انواع فناوري ها براي افزايش هوش و خلاقيت کودکان، هنوز والدين نمي دانند چگونه مي توانند فرزندي خلاق تربيت کنند. نمي دانند که خلاقيت را باید از مدرسه شروع کرد یا  خانه ؟ و آموزش و پرورش چه نقشی در پرورش خلاقیت بچه ها دارد . هرچند پاسخ به اين سوالات در يک مطلب نمي گنجد، اما درباره پرورش تفکر خلاق در کودک که اصلي ترين گام در پرورش خلاقيت است، پاي صحبت هاي آقای دکتر مظاهری  دبیر انجمن روانپزشکان ایران نشستيم.

در این فایل صوتی بیست دقیقه ای دکتر مظاهری، دبیر انجمن روانپزشکان ایران درباره مبحث هوش و خلاقیت صحبت می کنند.

مباحث مطرح شده در فایل صوتی به ترتیب:

نقش مدرسه و  آموزش و پرورش در خلاقیت

خلاقیت را می توان پرورش داد؟ و چه تکینک هایی برای پرورش خلاقیت وجود دارند؟

ضریب هوشی و تست هوشی

سخنی با والدین کودکان تیز هوش

انتخاب رشته تحصیلی

منبع: سایت تبیان

ویژه‌نامه‌ی درود بر مهر– ظرف تغذیه ی اول مهر

روش درست کردن ظرف تغذیه ی اول مهر

 

back-to-school-lunch

وقت برگشتن به مدرسه شده و احتمالا شما پدر مادرها از همین الان استرس کارای مربوط به مدرسه رو گرفتید، حق دارید کلی وظیفه به همه ی وظایف روزانه تون اضافه می شه. خبر خوب این که ما برای شما پیشنهاد یک فعالیت جالب داریم که جزئی از کارای مربوط به مدرسه هم هست اما استرس زا نیست که هیچ، حتی می تونه بهتون انرژی مثبت هم بده.

پیشنهاد پرواک:حتما این ظرف غذا رو با مشارکت بچه ها درست کنید، مطمئن باشید بچه ها هم نیاز دارند کمی از فکر شروع شدن مدرسه ها بیان بیرون.

چی لازم داریم؟

 

 • راحت الحلقوم یا پاستیل یا باسلوق قرمز رنگ یا توت فرنگی ( به جای پاک کن)
 • هویج های کوچولو
 • خلال دندان
 • پنیر سفید فتا یا همان پنیر صبحانه ی خودمان ( به جای سر مداد)
 • نکته:دستور اصلی به جای نوک مداد از جلبک دریایی خشک شده استفاده کرده است، جایگزین پیشنهادی پرواک لواشک کیوی است.
 • سیب
 • لیمو ترش
 • کره ی بادام زمینی (و کره های آجیل یا انواع ترکیبات با ارده و یا حتی سمنوی خیلی غلیظ)
 • ماکارونی یا پاستای حرفی- پخته (اگر پیدا کردید)
 • سس ماکارونی یا پاستای مخصوص به خودتون
 • پنیر رنده شده (پیشنهاد پرواک: پودر پنیر پارمزان)

 

carrot-pencils

طرز تهیه ی مداد ها

هویج، پنیر و لواشک را به اشکال مناسب دربیاورید و مثل شکل بالا با خلال دندان به هم وصل کنید. بچه ها می توانند برای وصل کردن مواد با خلال دندان کمکتان کنند.  نکته: اگر از شب قبل دارید خوراکی را آماده می کنید پاک کن را صبح به مداد بچسبانید.

آماده کردن غذای اصلی

ماکارونی یا پاستا را همراه سس مخصوصشان در ظرف ناهار بریزید، پنیر رنده شده در آخر اضافه کنید. نکته: اگر امکان گرم کردن غذا برای بچه ها در مدرسه نیست، بهتر است برای غذای اصلی از ظرف غذایی که قابلیت گرم نگه داشتن دارد استفاده کنید.

آماده کردن ظرف میوه

بعد از اینکه سیب را به شکل دلخواه قاچ کردید، لیموترش را از وسط نصف کنید و بدون اینکه آب لیمو را بچکانید فقط لیمو را به تکه های سیب بمالید تا قهوه ای نشوند. کره ی بادام زمینی یا هر جایگزینی که انتخاب کردید را داخل ظرف دردار خیلی کوچکی بریزید. بچه ها خیلی دوست دارند خوراکی ها را داخل سس بزنند و بخورند مطمئن باشید این دفعه سیب ها را تا آخر می خورند.

تخته سیاه

واقعا لازم است؟! پیشنهاد پرواک برای درست کردن ساده ترین تخته ی کلاس داخل ظرف غذا: روی یک تکه کاغذ سیاه یا سبز با لاک غلط گیر یادداشتتان را بنویسید و بعد از اینکه خشک شد، با نوار چسب به داخل در ظرف بچسبانید.

back-to-school-lunch-collage

امیدورایم این پست برایتان مفید باشد. لطفا حتما با ذکر نام پرواک به اشتراک بگذارید.

پ.ن. یکی از دوستانی که پست قبلی رو خوانده بودند در قسمت نظرات پرسیده بودند: “درست کردن این ظرف ها باعث نمی شه بچه ها لوس بار بیان؟”. من اینطور فکر نمی کنم اما اگر نمی خواهید این اتفاق بیفتد اجازه بدهید بچه ها قسمت هایی از کار رو که نیاز به استفاده از چاقو ندارد انجام دهند.

 

ایده ی ظرف تغذیه از lunchboxdad.com

ویژه‌نامه‌ی درود بر مهر– خوراکی های خلاقانه و سالم مدرسه

خلق شگفت انگیزترین ظرف های تغذیه

ایده هایی برای تهیه ی خوراکی های سالم و مغذی با تزئینات خلاقانه

پرواک می خواهد در طول سال تحصیلی تعدادی از این ظرف های غذا را آموزش دهد. در پست بعدی آموزش ظرف غذایی برای اول مهر داریم.

lunchbox-dad-3Angry-Bird-Lunchbox

lunchbox-dad-5 lunchbox-dad-7 micheangelo-TMNT-hero shaun-the-sheep-lunch-hero Why-I-Make-Fun-Character-Bento-Lunches-For-My-Kids6__700 Why-I-Make-Fun-Character-Bento-Lunches-For-My-Kids7__700 Why-I-Make-Fun-Character-Bento-Lunches-For-My-Kids9__700 Why-I-Make-Fun-Character-Bento-Lunches-For-My-Kids10__700 Why-I-Make-Fun-Character-Bento-Lunches-For-My-Kids20__700 why-i-make-fun-character-bento-lunches-for-my-kids-15 why-i-make-fun-character-bento-lunches-for-my-kids-17 why-i-make-fun-character-bento-lunches-for-my-kids-161

اگر از این ایده ها خوش تان آمد حتما با ذکر نام پرواک به اشتراک بگذارید.

ایده ی ظرف غذای شگفت انگیز از lunchboxdad گرفته شده.. او پدری است که خوراکی های مدرسه ی فرزندانش را خودش آماده می کند، این کار را هر روز با حوصله و عشق انجام می دهد. با اینکه کاری تمام وقت دارد و مثل اکثر پدرهای آمریکایی زندگی پرمشغله ای دارد اما از این فرصت  استفاده می کند تا با خلاقیت از زندگی لذت ببرد و عشقش را به فرزندانش نشان دهد. بچه ها هر بار که در ظرف تغذیه شان راباز می کنند با دنیایی جدید رو به رو می شوند.

555333_3990486196466_1470477689_n

هدف پرواک از به اشتراک گذاشتن ایده های این پدر خلاق صرفا الهام بخشی است و مسلما شما می توانید این ایده ها را با طرح های ایرانی و با مواد در دسترستان تبدیل به ظرف های تغذیه ی شگفت انگیز ایرانی کنید.

ویژه‌نامه‌ی درود بر مهر–دکوراسیون پاییزی خانه(بخش دوم)

با فانوس‌های پاییزی در شب‌های مهر به خانه‌ آرامش ببخشیم

13

جالب‌ترین کار برای ساختن فانوس‌ پاییزی برگ جمع کردن است، بیشتر بچه‌ها عاشق این کار هستند، اگر علاقه نشان دادند حتما این کار را به آن‌ها بسپارید.

2

برگ‌ها را با دقت بشورید و با دستمال کاغذی خشک کنید.

3

و بعد برگ‌هایی که تمیز و خشک شده‌اند را جدا از هم ولابه لای روزنامه بچینید.

4

و روی روزنامه چند کتاب سنگین قرار دهید و بگذارید برگ‌ها دو-سه روزی در همان حال بماند.

5

بعد از چند روز که برگ‌ها کاملا خشک شدند می‌توانیم کار را شروع کنید:

اول هر چه لازم داریم یک جا جمع می‌کنیم

6

اول. برگ‌ها. نکته: قبل از شروع کار دم برگ‌ها را بچینید.

دوم. شیشه‌ی بزرگ مربا

سوم. چسب مخصوص mod podge نکته: پیدا کردن این چسب در ایران سخت است و پیشنهاد ما به عنوان بهترین جایگزین چسب چوب رقیق شده با آب است.

چهارم. قلمو

پنجم. شمع

ششم. روزنامه به عنوان زیر‌انداز

هفتم. کش ماست برای برگ‌‌هایی که حرف گوش کن نیستند!

دست به کار شوید:

 روی شیشه‌ي مربا یک لایه چسب می‌زنیم

7

روی شیشه‌ی مربای چسبی برگ‌هایی که دم‌شان را چیده‌ایم می‌چسبانیم و باز یک لایه‌ی دیگر چسب روی برگ‌ها می‌زنیم

8

سطح شیشه را با برگ می پوشانیم. نکته: اگر مثل عکس زیر قسمتی از یک برگ‌ را با سلیقه روی برگی دیگر قرار دهید نتیجه‌ی کار زیباتر‌ می‌شود.

9

حالا فقط باید بیست‌وچهار ساعت بگذرد تا فانوس‌مان کاملا خشک شود.

نکته: بعضی از برگ‌ها حرف گوش کن نیستند و با چسب به شیشه نمی‌چسبند. این‌جاست که کش ماست به کار می‌‌آید و می‌توانیم بعد از اینکه کمی چسب خشک شد کش را دور شیشه و روی این برگ‌های یاغی می‌اندازیم و آخر کار هم درمی‌آوریم.

12

شمع‌ را داخل فانوس‌مان می‌گذاریم و روشن می‌کنیم..

13

پیشنهاد پرواک:سه شنبه شب یعنی شب اول مهر، پیش از آنکه بچه‌ها بروند بخوابند، بیشتر چراغ‌ها را خاموش کنید و فانوس‌های پاییزی‌تان را روشن کنید.. خودتان می‌بینید که این نور طبیعی چه آرامشی به بچه‌ها و خود شما خواهد داد.

 

ایده‌ی فانوس پاییزی از وبلاگ nowoodenspoons.blogspot.com

ویژه‌نامه‌ی درود بر مهر–دکوراسیون پاییزی خانه(بخش اول)

 با برگ های پاییزی کاسه‌ تزئینی درست کنید

 

SONY DSC

روش درست کردن کاسه تزیینی با برگ های پاییزی

 

لازم داریم: 

SONY DSC

اول. حدود بیست عدد برگ پاییزی مصنوعی. نکته: مثل عکس رگ‌برگهای پلاستیکی را جدا کنید.

 3 ک

دوم. بادکنک

سوم. چسب چوب رقیق شده با آب

چهارم. قلمو (ترجیحا اسفنجی)

پنچم. کاسه‌ای برای نگه داشتن بادکنک

شروع کنید:

اول. مثل عکس بالا سطح بادکنک را به چسب آغشته کنید.

5 ک

دوم. کار را با چسباندن بزرگترین برگ‌ها به بالای بادکنک ادامه دهید. و روی هر برگ  را خیلی خوب به چسب آغشته کنید.

SONY DSC

سوم. همینطور به چسباندن برگ‌ها ادامه دهید تا به لبه‌ی کاسه‌ای که پایه‌ی بادکنکمان شده بود نزدیک شوید، از آنجا دیگر پایین‌تر نروید و در عوض چند برگ بزرگ دیگر به آن نقطه‌ای که اولین برگ را چسباندید اضافه کنید تا کف کاسه‌مان سنگین شود.

چهارم. وقتی کار تمام شد، یک بار دیگر روی سطح کار چسب چوب رقیق شده می‌زنیم.

پنجم. صبر کنید کاملا خشک شود. ( نباید بیشتر از پنج شش ساعت طول بکشد)

ششم. باد باد کنک را با احتیاط خالی می‌کنیم.

هفتم. و کاسه‌ی جدیدمان را از بادکنک جدا می‌کنیم. (اگر دوست داشتید به کاسه اسپری براق کننده هم بزنید.)

هشتم. از هنر دستتان لذت ببرید.

 

SONY DSC

پیشنهاد پرواک:  اگر در این کاسه‌ پوپوری بریزید به معنی واقعی کلمه به خانه‌ رنگ و بوی پاییزی داده‌اید.

Kisei_Organza_big

پوپوری: همان گل‌های طبیعی خشک آغشته به اسانس‌های خوش‌بو هستند و به عنوان خوش‌بو کننده خانه استفاده می‌شود. 

 

ایده‌ی کاسه‌ی پاییزی از hellolucky.com