بیست قدم تا خانه‌ی ایمن برای کودکان-قسمت اول

1

قدم اول

در اولین فرصت برای ایمن سازی خانه‌ برنامه‌ریزی کنید. شاید وقتی نوزاد را به خانه می‌آورید به نظر بیاید هنوز وقت دارید تا به ایمن سازی خانه برسید اما در واقع زودتر از آنکه فکرش را بکنید کودک شروع می‌کند به حرکت و کشف دنیای اطرافش. حتی بهتر است پیش از به دنیا آمدن فرزندتان که وقت بیشتری دارید برای ایمن سازی برنامه ریزی کنید.

 

2

قدم دوم

محل قرار گرفتن و نحوه‌ی قرار گرفتن مبلمان را بررسی کنید. تلویزیون معمولا خطر آفرین می‌شود سعی کنید با بست‌ها یا کش‌های مخصوص تلویزیون و هر وسیله‌ی سنگینی که امکان افتادن دارند را سر جایشان تثبیت کنید. نکته: از قرار دادن تلویزیون یا آینه‌‌ي سنگین رو میزی و وسایلی از این دست روی دراور خودداری کنید چون بچه ها از کشوها به جای پله استفاده می‌کنند تا بالا بروند. برای گوشه‌ها و لبه‌های تیز میزها‌ از محافظ‌ها استفاده کنید.

 

3

قدم سوم

بله کودکان کنجکاو حتی به سینک(کاسه) توالت هم ممکن است سرک بکشند، پس لازم است قفل توالت نصب شود تا نتوانند درش را باز کنند.

 

4

قدم چهارم

اجازه ندهید سیم‌ و کابل‌ها روی زمین و در دسترس بچه‌ها باشند. با روش‌های مختلف اقدام به جمع و مرتب کردن‌شان کنید، به دیوار یا به زیر فرش و موکت بچسبانید، تا هم از خطر گاز گرفتن سیم توسط کودک جلو‌گیری شود، هم از خطر کشیدن سیم و افتادن وسیله‌‌ی برقی.

 

5.

قدم پنجم

محل خواب کودک را ایمن کنید. در خرید گهواره چند نکته را در نظر بگیرید: اولا: از خرید گهواره‌های حصار متحرک اجتناب کنید، تولید این گهواره‌ها به دلیل آمار بالای حوادثی که آفردیند در بعضی کشور‌ها ممنوع شده است. دوما: خوب است که پایه‌های گهواره چرخ‌دار باشند اما دقت کنید که این چرخ‌ها امکان جدا شدن داشته باشند یا حداقل قفل بسیار محکمی داشته باشند. سوما: در فروشگاه گهواره را خوب تکان دهید پایه های گهواره حین تکان دادن باید ثابت و محکم روی زمین بمانند و گهواره لق نزند. و چهارم: فاصله‌ی بین میله‌های کناری تخت نباید آنقدری باشند که سر کودک از آن‌ بگذرد؛ برای آزمایش امنیت میله‌ها از قوطی نوشابه استفاده کنید اگر رد شد یعنی احتمال خطر وجود دارد.

برای جلوگیری از خطر سندروم مرگ ناگهانی یا خفگی در خواب به یاد داشته باشید: جایی که نوزاد می‌خوابد باید خالی باشد از لحاف، تشک، بالش، گارد‌هایی که به چهار طرف تخت بسته می‌شوند و عروسک‌های نرم پولیشی. اصولا حداقل تا یک سالگی فرزند شما نیازی به ست خواب ندارد مخصوصا بالش، اما اگر اصرار به استفاده از تشک و لحاف دارید، توجه کنید که به جای لحاف از رو انداز سبک یا پتوهای سوراخ دار استفاده کنید و دقت کنید تشک حتما به دیواره‌های تخت یا گهواره کاملا بچسبد.

نکته‌ی مهم: مناسب ترین مدل خوابیدن برای نوزاد در گهواره «خوابیدن به پشت» است، هرگز نوزادی که هنوز غلتیدن بلد نیست را روی شکم یا پهلو نخوابانید چون ممکن است دچار سندرم مرگ ناگهانی بشود.

و ادامه دارد…

پنج قدم بعدی را در قسمت دوم این مطلب در سایت پرواک دنبال کنید.

حتما با ذکر منبع به اشتراک بگذارید.

 

گردآوری و ترجمه: گروه پرواک

منبع: webmd.com

اهميت فرهنگي بازي و اسباب بازي

1768__mg_4661

اهميت فرهنگي بازي و اسباب بازي

اگر به تعبيري فرهنگ را مجموعه اي از ارزش هاي مادي و معنوي يک جامعه تلقي نماييم و در بخش فرهنگهاي مادي علاوه بر معماري و سازه هاي مرتبط با آن به سازه هاي ساخت بشر نظير ابزارها , وسايل و لوازم با کاربردهاي مختلف توجه کنيم , به درستي مي توان استنباط کرد که اسباب بازي به عنوان فرهنگي ترين ابزار موجود در دنياي کودکان و به عنوان لازم ترين ابزار آموزش و يادگيري به کار مي آيد در اين ميان بايد به تلاقي فرهنگ ها و ارتباطات سريع و رشد روزافزون کمي و کيفي ابزارها ( از جمله اسباب بازي ) در دنيا توجه داشت و همزمان بايد انديشيد که با توجه به فنآوري ارتباطات و گسترش و فراگيري ابزارها و بازيهاي رايانه اي و وارداتي علاوه بر استفاده صحيح و به موقع از تمام امکانات فوق , براي حفظ فرهنگ و سوابق فرهنگي خويش چه بايد کرد؟

در همين راستا مقاله زير را که خلاصه اي است از مقاله اهميت فرهنگي اسباب بازي و بازي ها از شماره نهم فصل نامه پل فيروزه* به نظر خوانندگان مي رسانيم .

همه دوست دارند بازي کنند . ما دوست داريم توانمندي و مهارت هايمان را آزمايش کنيم . ديگران را وسوسه مي کنيم تا با ما بازي کنند و چيزهايي براي بازي اختراع مي کنيم . نوزاد با انگشتان دست و پايش بازي مي کند و بزرگترها را وادار مي کند با او بخندند و در بازي او شرکت کنند . کودکان از غلتيدن با يکديگر لذت مي برند .

بازي با واژگان را هم دوست دارند , با خودشان حرف مي زنند با هم شوخي ميکنند, با کلمات هم قافيه , بازي مي کنند و براي خود رمز مي سازند . بزرگترها نيز به هنگام فراغت و يا کار بازي را دوست دارند , حتي براي اين کار پول مي دهند تا کسي با اين بازيها آنها را سرگرم کند . بازي کردن امريست انساني ما يادگرفته ايم که در جامعه خود بازي کنيم . بازي کردن هايمان , عقايد جديدمان و چيزهايي که با آنها بازي مي کنيم انعکاسي است از شرايط اقتصادي و اجتماعي , ارزشها و نگرشهاي فرهنگ خودمان. شايد اگر اسباب بازيها و بازيهاي گوناگون را ببينيم , پرسش هايي درباره اهميت بازي برايمان مطرح شود و بار ديگر درباره نحوه پرورش کودک خودانديشه کنيم.

 

aroosak-577x330
چه چيز را اسباب بازي تلقي کنيم ؟

از آنجائيکه کارخانه ها , ادارات و مدارس کار را کاملاً از تفريح , بزرگسالان را از کودکان , کودکان دبستاني را از نوزادان جدا مي کنند , بنابراين , بازيها و وسايل u1576 بازي ها نيز جدا مي شوند , به وسايل بازي کودکان , چه با ويژگي آموزشي و چه بدون آن , به ديده اسباب بازي نگاه مي کنند .

اما اسباب بازيها را با بازيهاي بزرگسالان ادغام نميکنند. اين به مفهوم آن است که بازيهاي روي تخته مانند ( نرد يا شطرنج ) که هر دو گروه ( کودکان و بزرگسالان ) با آن بازي مي کنند , به هنگام استفاده کودکان , اسباب بازي و به هنگام استفاده بزرگسالان سرگرمي ناميده مي شوند .

معمولاً اسباب بازي را منحصراًوسيله بازي کودک تلقي مي کنند, به علاوه مي توان آن را چيزي دانست که بزرگسالان براي بازي کودکان مي سازند . ( بين اشيايي که خود کودک براي بازي مي سازد و چيزهايي که ديگران به او مي دهند , اسباب بازيهاي توليد انبوه و يا اشياي تزئيني از جنس گل , چوب يا پارچه که توسط هنرمندانماهر ساخته مي شود , تفاوت وجود دارد . )

چه چيز را بازي تلقي مي کنيم ؟

download
بسياري از نويسندگان بازي هاي [ با قاعده ] را به واسطه قوانين آن از بازيهاي [ خود انگيخته ] جدا کرده اند . روي اين نکته توافق نظر وجود دارد که بازيهاي با قاعده داراي قواعد صريحي هستند , حال آنکه بازي خود انگيخته احتمالاً داراي ساختار شخصي تر يا خصوصي تري است . بازي انفرادي ممکن است ساختار خود را داشته باشد، اما لازم نيست که با توافق هايي محدود شود چون تخيلات و احساسات فردي داراي آزادي هاي بيشتري است .

در برخي بازيها از اسباب بازي استفاده مي شود , برخي بازيها به وسايل بازي نظير ژتون ,سنگ , تاس با تورفتگي ها و علامت هاي خاصي روي سطح آنها نياز دارند , اما برخي ديگر به چيزي غير از بازيکنان و عمل و يا حرف آنان نياز ندارند .

برخي بازيها داراي ساختاري مبتني بر ادا يا تقليد هستند, برخي ديگر بر اساس قواعداز پيش تعيين شده و با نتايجي که از روي شانس تعيين مي شود , عمل مي کنند و در بعضي بازيها در محدوده قواعد پذيرفته شده و يا در مقابله با عوامل طبيعي , در بين بازيکنان رقابتي بر سر مهارت هاي فکري و عملي صورت مي گيرد . در اينجا عمدتاً به بازيهاي خود انگيخته کودکان مي پردازيم با اين همه , گزارش هاي موجود درباره اين بازيها حاکي از پيوستگي آنها با بازيهاي بزرگسالان از يک سو و زندگي جامعه مورد نظر از سويي ديگر است .

به نظر مي رسد که تقليد زندگي بزرگسالان در بازيهاي کودکان امري همگاني است و از سنين بسيار پايين شروع مي شود , اگر نه در غالب جوامع کودکان در بازي , نقش پدر و مادر را ايفا مي کنند و براي اين کار از اسباب بازيهاي مفصلي مانند خانه , اثاثيه , ظروف آشپزي , بچه و اعضاي ديگر خانواده استفاده مي کنند و يا با هر جعبه , شيء , قوطي و چيزهاي ديگر دم دست بازي را سر هم مي کنند . ساختار بازي براساس الگو برداري از فعاليت هاي بزرگسالان است و در نتيجه محتوا و محدوده بازي در فرهنگ هاي مختلف متفاوت است . تفاوت هاي موجود در نقش جنسيت, عمل پرورش کودک , جايگاه و نقش عضو درخانواده و نقش وجايگاه مشاغل در بازيها بدان حد منعکس مي شود که اگر کودکي عمل تقليد را قطع کند, ديگران او را به (( خراب کردن بازي)) متهم مي کنند . با رشد کودکان , بازيهاي آنان از تقليد و همانند انگاري صرف دور مي شود. با حرکت از بازيهاي تقليدي به سوي بازيهايي که داراي محتواي انتزاعي تر اما قواعد مورد توفق هستند , به نمونه بازيهاي مختلفي مي رسيم که هم کودکان و هم بزرگسالان بازي مي کنند . در بازيهايي که عنصر شانس يا تصادف در آنها مطرح است , انداخت تاس و يا کشيدن تکه چوب يا کارت از يک بسته , يا کلاً يک عمل مبتني بر شانس براي تعيين حرکت ها در بازي لازم است . بازيهاي ديگر به جاي شانس به تدبير و منطق بستگي دارند . در توگو , بازي (( آتي . دادا )) را با دانه هايي روي خطوطي که در سطح شن کشيده شده , بازي مي کنند . اما همان قوانين بازي انگليسي (( دوز بازي )) را دارد , معمولاً با کاغذ و قلم بازي مي شود که مي توان با سنگ روي زمين هم بازي کرد در هر دو مورد دو رقيب به نوبت دانه و يا چيزي را به صورتي در جدول قرار مي دهند که با زودتر گذاشتن سه دانه يا نشانه در يک خط صاف و يا الگوي از پيش تعيين شده اي قبل از ديگري بازي را مي برند.(( تلاگا بروک )) بازي مشابهي است که در مالزي با سنگ روي شن بازي مي کنند بازيهاي پيچيده تري نظير (( شطرنج )) و (( چکرز )) را با مهره ها و صفحاتي از جنس هاي مختلف بازي مي کنند در مالزي (( هاريموکامينگ )) بازي نظير چکرز است که در آن مهره ها از روي هم در روي سطح يا دياگرام به روي زمين حرکت مي کنند تا يکديگر را بگيرند , حال آنکه (( سودوک آپيت )) بسيار شبيه شطرنج است . در توگو بازي به نام (( آدي )) وجود دارد که در آن از دانه هايي در يک جعبه چوبي از سيني سر پوشيده با دو رديف سوراخ براي دانه ها , استفاده مي شود . سوراخ ها را همچنين مي توان روي زمين ايجاد کرد . در (( بائوله )) بازي مشابهي به نام (( اوله )) ناميده مي شود ؛ در مالزي (( کنکاک )) خوانده مي شود .

شايد جالب ترين ويژگي اين گونه از بازي ها گستردگي بسيار آن , و نيز u1576 بازي بزرگسالان و کودکان بزرگتر و سهولتدرک آن در ميان فرهنگ هاي ديگر است . در برخي بازيهاي ديگر گروه هاي رقيب تلاش مي کنند محل , شخص يا چيزي را در بازي به دست آورند . ساختارهاي بازيها کم و بيش قابل تغيير است و مهم آن است که روي برخي قوانين بازي از پيش توافق شود.

اسباب بازيها , بازيها و ميراث فرهنگي

2822_dolls_day_(11)

 

با اعتقاد به اهميت فرهنگي اسباب بازيها و بازيها , آنها را از طريق قواعد و معاني به چارچوب وسيع تر آداب و اعتقادات يک جامعه پيوند مي دهيم و نيزبه همين طريق مشخص مي شود که مردم چگونه براي اشياءو فعاليتهاي مختلف اهميت قائل ميشوند. غالباً اين مباحث ما را به انديشه و تأمل درباره اشياء و مراسم مهم در حيات مذهبي و اجتماعي و نيز نحوه انتقال و تحول معاني آنها از نسلي به نسلي ديگر وا مي دارد. در تمام جوامع نمادها و آيين هاي مذهبي حاکي از هراس و اميدهاي عميق, و ابزارهاي تعديل و تسکين آنها هستند . ممکن است اين معاني فراگير باشند و از جنبه هاي مشخص مذهبي به تمام جوانب حيات يک جامعه سرايت کنند بازي لي لي کودکان انگليسي که در آن از روي خط هاي سنگفرش مي پرند و پايشان را فقط روي سنگ ها مي گذارند , خود نمونه ساده اي است . گذاشتن پا روي خطوط بين سنگ ها , به جاي سطح صاف سنگ , خود نوعي استقبال از خطر است مگر آنکه فقط به منظور بازي باشد . بازيهايي از اين دست در سرتاسر دنيا رايج است , اما در هر فرهنگي گفته هايي که همراه با بازي بيان مي شود , حاکي از امن يا ناامن بودن کارها و مجاز و ممنوع بودن آنها است . کودکان از طريق اين گفته ها با ارزش ها و بيم هاي بزرگتران خود , گاه تا چندين نسل آشنا مي شوند .

معاني بسياري ديگر از بازيها را مي توان در اشياء و فعاليت ها جست و جو کرد . درون مايه باروري بسيار مهم است و به روش هايي مطرح شده که در بازي کودک نيز نفوذ کرده است . همان گونه که اسباب بازيها ممکن است به معاني متفاوتي مرتبط شوند . توپ , سبد و کوزه اشيائي هستند جهاني , و همين طور اشيائي نظير فرفره , سوت , طبل , ماسک , عروسک , سنگ يا دانه و ژتون . گزارش هاي مختلفي که مردم از مطالعات خود درباره اسباب بازيها و بازيها ارائه آردهاند، موءيد همين نکته است. نکته جالب توجه , کاربردهاي متفاوت شي مشترک در فرهنگ هاي متفاوت است . به عنوان مثال , در کشور پرتقال , سوت اسباب بازي است که بسياري از آنها را به شکل خروس که يک نماد ملي است , مي رساند . اين نماد به شکل هاي مختلف رنگي در اعياد و کارناوال u1607 ها به نمايش در مي آيد و تاريخ آن , برگرفته از بارسلوز به چندين قرن پيش بر مي گردد . سوت هاي کودکان به طور سنتي از چوب ساخته مي شود و ساختن و نواختن آن به اندک مهارتي نياز دارد اما در ايتاليا از سوت , بزرگسالان و آن هم در نواحي روستايي براي جلب پرندگان و شکار آنان استفاده مي کنند در مالي , پسرهايي که نقش داور و پليس را بازي مي کنند , از چوب سوت مي سازند .

استفاده از اشياء لزوماً به کودکان محدود نمي شود . بزگترها نيز از اين کار لذت مي برند . گاه کودکان به اسباب بازيهايشان و در حقيقت به هر شيئي که با آن سرو کار دارند ،اهميت فرهنگي مي دهند و به اين ترتيب تجاربشان به نگرش ها , ارزش ها و اعتقادات در حال شکل گيري کمک مي کند . مي گويند اسباب بازي خطوط شکل گيري ( نگرش ها , ارزش ها و اعتقادات ) را تعيين نمي کند اما امر شکل گيري را ممکن ميسازد .

با اين همه بزرگسالان تلاش هاي آگاهانه اي براي تحت تأثير قرار دادن پرورش کودکان خود صورت مي دهند اين امر هم در مورد والدين و هم معلمان صدق مي کند و انتخاب هاي آنها نوع و حفظ اسباب بازيها و نيز تجارب کودکان تحت مراقبتشان را تحت تأثير قرار مي دهد . شيوه هاي پرورش کودک پيوند مهمي بين فرهنگ و شخصيت است . اما اين پيوند ساده نيست . شيوه پرورش خاص و مشخصي لزوماً به خصلتهاي معيني در بزرگسالي منتهي نمي شوند و شخصيتهاي مشابه بزرگسال الزاماً داراي دوران کودکي مشابهي نيستند شيوه هاي پرورش بيشتر بستگي به ماهيت و مفهوم شرايطي دارد که تحت آنها اين شيوه ها شکل مي گيرند اما اين شرايط در طول زمان تغيير مي کند .

جاي هيچ شگفتي نيست که در مورد والدين باملاحظه، روش هاي پرورش فرزندانشان بيشتر تحت تأثير اعتقادات , ارزش ها و نهادهاي جامعه شان است. زيرا در چنين شرايطي معمولاً مي توانند اعمال خود را توجيه کنند. ما همه تا حدود بسياري از غنا و تنوع فرهنگهاي دنيا غافل هستيم و همه مايليم باور کنيم که اعتقادات و نهادهاي ما تنها شيوه هاي ممکن منطقي هستند اما طبيعت انسان غني تر و متنوع تر از چنين ديدگاه هاي ساده اي است و الگوهاي فرهنگي نه منزوي هستند و نه ايستا. تفاوت هاي مربوط به روش هاي پرورش کودک و آموزش او نشان مي دهند که احتمال رشد تضاد و حتي از دست دادن يک ويژگي از طريق تأثير يک فرهنگ بر فرهنگي ديگر فراهم مي شود. اسباب بازي و تجهيزات ممکن است در ميان فرهنگ هاي مختلف يکسان باشند اما کودکان بر اساس تأثيراتي که از محيط مي گيرند به اين اشياء معاني u1605 مختلفي مي بخشند و به روش هاي مختلفي از آنان استفاده مي کنند. همچنين اعتقاد برآن است که بقاي اسباب بازيها نيز فرايندي گزينشي است. برخي اسباب بازيها در طول زمان محو شده اند و برخي ديگر باقي مانده اند، زيرا بعضي نيازها را برآورده مي سازند.

تحول ارزشها و حفظ فرهنگ

 

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2015-08-02 08:17:21Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

هنگامي که توسعه شهر و شهرک ها , صنايع جديد و تجارت جهاني , فرهنگي را متأثر مي سازد لزوم انعطاف پذيري و انطباق ضروري مي شود.در جوامع بسياري کودکان در جشن هاي سنتي شرکت مي کنند , رقص هاي سنتي را مي بينند و فرا مي گيرند , موسيقي سنتي مي شنوند و نواختن ابزارهاي موسيقي سنتي را مي بينند و فرا مي گيرند . ممکن است بازي ها , رقص ها و جشن ها ويژگي هاي يک فرهنگ را بيشتر از اسباب بازيهاي توليد انبوه که سريعاً از يک گوشه به گوشه ديگر دنيا منتقل مي شوند حفظ کنند. به گفته يکي از شرکت کنندگان نمايشگاه يونسکو:

(( بازي هم در ميان کودکان و هم در ميان بزرگسالان آنچه را که در فرهنگ مي گذرد , نشان مي دهد , فرهنگ را حفظ مي کند و آن را از فرهنگ هاي ديگر مجزا مي کند . اينک آنچه از سوابق فرهنگي و فرهنگ مردم حفظ مي شود توانايي کاربرد اشياء و استفاده از اشياي مختلف است. ساختن اشياء جديد و نه پس رفتن , بلکه پيش رفتن وجود فرهنگ براي شيوه هاي معيني از زندگي ضروري است اگر آن نحوه زندگي متحول شود , فرهنگ نيز متحول مي شود و صرف نظر از يافتن آگاهي درباره گذشته مان , حفظ چيزي که هيچ کاربردي ندارد بي معني است. اگر چيزي اينک زنده نيست پس کاربرد ندارد،زيرا فرهنگ مردم تکامل مي يابد مردم خواه بدوي و خواه پيشرفته آنچه را که براي نيازهاي خود مفيد تشخيص مي دهند از محيط بر مي گزينند. در نتيجه اگر چيزي محو مي شود اين به آن مفهوم است که کاربردي و مفيد نبوده و يا آنکه تحت تأثير عوامل خارجي نابود شده است. پس لازم است به گذشته برگرديم تا ببينيم چه چيزي و چرا منهدم شده و بار ديگر از آن استفاده کنيم اما در صورتي که مرگ آن طبيعي بود پس براي ضروريات جديد جامعه مفيد نيست.

– ماخذ:فصلنامه پيك بازي

حمام یخ کودکان را هیجان زده خواهد کرد.

چشمان کودکان با دیدن اینکه شی ای معمولی در زندگی روزمره‌، به شیوه‌ای جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد برق می‌زند. یک شیء رایج مانند یک قطعه یخ، به منبعی از تفریح ، شادی و یادگیری اکتشافی تبدیل خواهدشد.

اگر شما بازی‌های ساده‌ای را با اشیاء معمول و رایج انجام دهید، کودکتان نیز به جستجوی ارتباطات خلاقانه در دیگر بخش‌های فعالیت‌های روزمره‌اش می‌پردازد. این گونه است که او با پیروی از راهنمایی شما، خواهد آموخت که در مورد استفاده‌های مختلف یک شی به تفکر بپردازد – یک جنبه کلیدی برای تفکر انتقادی و خلاق– در ضمن اینکه این فعالیت‌ها جنبه تفریحی دارند و هزینه ای ندارند.

163
در اینجا چند ایده ساده و جالب برای بازی با یخ وجود دارد:
حمام یخ

اجسام مختلف پلاستیکی (مانند ظروف کوچک ماست، جایخی و…) را با آب پر کنید، به آب چند قطره رنگ خوراکی اضافه کنید و در فریزر بگذارید تا یخ بزنند.

 

وان حمام را با آب گرم پر کنید و اجازه دهید تا کودکتان داخل آن برود (می‌توانید در تابستان این کار را با استخرهای بادی نیز انجام دهید).

 

    فرم‌های مختلف یخ را درون آب بیاندازید و اجازه دهید تا کودکتان با آن‌ها بازی کند تا در آب محو شوند. خوب است  چند یخ اضافه،  در فریزر داشته باشید، چون کودکتان تعداد بیشتری از آن‌ها را از شما درخواست خواهد کرد.

 

images (2)

fruit_ice_cube4_5

مهرماه و فصل بازگشت قلدرها به مدرسه

مهرماه فصل شروع درس و تحصیل است اما در میان شور و نشاط بچه‌ مدرسه‌ای‌ها اتفاقات دیگری هم می‌افتد. بعضی دانش‌آموزان دور هم جمع می‌شوند و ضعیف‌ترها را به اصطلاح می‌چزانند. این مطلب درباره نتایج روانی چنین رفتاری است.

 

Corbis-42-29491928

شرح حال بیمار

فرشاد پسر شانزده ساله‌ای است که مادرش او را به دلیل فکر کردن به خودکشی، گوشه گیری، و آسیب زدن به خودش به مطب روانشناس آورده است. او به وضوح احساس ناامیدی می‌کند و دچار افت شدید تحصیلی است. فرشاد فرزند دوم و آخر خانواده‌ای از طبقه اقتصادی و اجتماعی متوسط می‌باشد که در محیط خانوادگی آرامی بزرگ شده است.

گرچه او همیشه فردی درونگرا و خجالتی ای بوده، اما تا پیش از سال تحصیلی قبلی که خانه‌شان را عوض کردند مشکل تحصیلی و علایم رفتاری خاصی نداشته است. کم کم به دنبال عوض شدن محله زندگی و مدرسه، تغییرات رفتاری و افت تحصیلی فرشاد اتفاق افتاده است.

وقتی مشاور از فرشاد در مورد روابط او با دوستانش در مدرسه سوال می‌پرسد متوجه می‌شود که در سال گذشته به کرات مورد آزار و اذیت برخی ازهم مدرسه‌ای‌هایش که به گفته او گروه” قلدرها “ نام دارند قرار گرفته است. این اذیت ها شامل، کتک خوردن، مسخره شدن، مورد توهین قرار گرفتن، بی عرضه و بچه ننه خطاب شدن و … بوده است.

فرشاد احساس عمیق ناامیدی‌اش را این‌طور بیان می‌کند:”شاید آنها راست می‌گویند. من آدم بی عرضه‌ای هستم که غیر از فرار و گریه کردن کار دیگری بلد نیست. انقدر جرات ندارم که یک بار جلوی رویشان بایستم و جواب قلدری‌هایشان را مانند خودشان بدهم. چنین آدم بی لیاقتی بمیرد بهتر از آن است که هرروز مایه تمسخر هم مدرسه‌ای هایش باشد.”

قلدر یا قربانی قلدری؟ پیامدهای روانشناختی پدیده قلدری

قلدری (Bullying)، به عنوان یک از عوامل اجتماعی تاثیر گذار در سلامت روان، در طبقه تجارب مضر سال‌های ابتدایی زندگی (Adverse Early Life Experiences) که پیامدهای منفی بر سلامت روان افراد دارند، گنجانده شده‌است.

پدیده قلدری در مورد هر سه سطح ۱) قربانی قلدری شدن، ۲)  قلدری کردن، و ۳)  هر دو نقش قلدر و قربانی را داشتن، به کار می‌رود.

مطالعات نشان داده‌اند که آثار منفی روانشناختی و رفتاری مربوط به هر سه سطحِ پدیده قلدری دردوران مدرسه محدود به سنین کودکی و نوجوانی نشده و می‌تواند تا بزرگسالی هم ادامه یابد.

پژوهش‌های بسیاری تایید کرده‌اند که کودکانی که به نوعی درگیر پدیده قلدری هستند، مشکلات روانی و رفتاری بیشتری را در کودکی، نوجوانی، و بزرگسالی تجربه می‌کنند. به طوریکه این افراد رفتارهای به خود آسیب زدن، اختلالات اضطرابی، افسردگی، و رفتارهای ضداجتماعی بیشتری از خود بروز می‌دهند.

مهم است بدانیم که تنها قربانیان پدیده قلدری نیستند که با این پیامدهای روانشناختی مواجه می‌شوند، بلکه آنهایی نیز که مرتکب قلدری می‌شوند هم به مراتب با احتمال بالاتری در بزرگسالی دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی می‌شوند.

اگرچه در بین سه گروه ۱) قربانی، ۲) قلدر۳) قربانی/قلدر، گروه سوم یعنی افرادی که هم قربانی قلدری هستند و هم مرتکب قلدری می‌شوند، با احتمال بالاتری مبتلا به مشکلات روانی و رفتاری خواهند شد.

افراد قربانی/قلدر مستعد هر دو  اختلالات اضطرابی و اختلال شخصیت ضد اجتماعی در بزرگسالی خواهند بود.

همچنین مطالعات نشان داده است که افرادی که در سنین مدرسه درگیر پدیده قلدری بودند، ۱۱ برابر بیشتر از افرادی که درگیر این پدیده نبودند رفتارهای مرتبط با خودکشی شامل خودکشی، اقدام به خودکشی و افکار خودکشی را نشان داده‌اند.

علایم فرشاد و به ویژه ناامیدی شدید و افکار خودکشی اش مثال بارزی از پیامدهای روانشناختی نوجوانی است که قربانی پدیده قلدری در مدرسه است.

میزان اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان رابطه مستقیمی با احتمال قربانیِ پدیده قلدری شدن دارد. به طوریکه افرادی که اعتماد به نفسِ پایین تری دارند و همچنین به علت ترس از نپذیرفته شدن توسط همسالانشان، کمتراجتماعی بوده و بیشتر گوشه‌گیر هستند، بیشتر هدف افراد قلدر قرار گرفته و مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

از طرف دیگر، مورد آزار و اذیت قرارگرفتن و قربانیِ قلدری شدن عوارض منفی جدی بر اعتماد به نفس و اتکا به خود در کودکان و نوجوانان گذاشته و باعث می‌شود از موقعیت‌های اجتماعی بگریزند.

به عبارتی پایین بودن اعتماد به نفس و خودکارامدی در افراد در سنین مدرسه سیکل معیوبی ایجاد می‌کند که اول احتمال قربانیِ قلدری شدن فرد را بالا برده و سپس به علت قربانی قلدری شدن به تخریب بیشتر اعتماد به نفس در فرد منجر می‌شود. تخریب اعتماد به نفس به نوبه خود می‌تواند منجر به برداشت منفی از خود، تصویر ناکارآمدی، ناامیدی و افسردگی در همه سنین بویژه در کودکان و نوجوانان شود.

راه‌های پیشنهادی برای بهبود

مداخله روانشناختی که برای فرشاد توصیه می‌شود در درجه اول باید بر ترمیم اعتماد به نفس او و اصلاح خطاهای شناختی‌اش در ارتباط با تصویری که از خود دارد متمرکز شود.

بسیار مهم است که خانواده فرشاد هم تحت مشاوره قرار بگیرند تا اهمیت حمایت عاطفی و روانی کامل از فرشاد برایشان توضیح داده شده و مهارت‌های والدگری در رشد اعتماد به نفس در فرزندشان را بیاموزند.

 

همچنین، در صورت امکان، مداخلات همزمان در مدرسه از جمله آموزش معلمان و مربیان در حداقل سه زمینه زیر توصیه می‌شود:

۱) آشنایی معلمان و مربیان با پیامدهای روانی و رفتاری پدیده قلدری

۲) آموزش آنها در برخورد موثر و به هنگام در ارتباط با رفتارهای قلدری در دانش آموزان

۳) شناسایی و ارجاع دانش آموزانی که درگیر این پدیده هستند به روانشناس و یا در صورت لزوم به روانپزشک.

پدیده قلدری در هر دو جنس دختر و پسر در فرهنگ‌ها و جوامع مختلف شیوع بالایی داشته و پیامدهای روانی و رفتاری آن در بزرگسالی هم اثبات شده است. در نتیجه شناسایی، غربال، و مداخله به هنگام در کودکان و نوجوانانی که به نوعی درگیر این پدیده هستند برای جلوگیری از آسیب‌های جدی روانی و رفتاری در این افراد ضروری است.

ـــــــــــــــــــــــ

برای حفظ حریم شخصی افراد، اسم‌ها مستعارند.

منبع: pelak5.org

بازنشر: پرواک

کودکان و نقاشی روی دیوار

بسیاری ازکودکان بعد از مرحله حسی- حرکتی ( سن ۲یا ۳سالگی ) سعی می کنند آموخته های خود و آن چه در تخیل دارند را به شکل عملی انجام دهند. کودک در این سن انجام هر حرکت، ایراد صدا و … را برای خود نوعی خلاقیت و اکتشاف می شمارد.
 13535730963
والدین آگاه این میل کودک را سرکوب نمی کنند و حتی جهت می دهند،
میلی که مقدمه ورود به دنیای اختراع و ابداع است، آن ها با توجه به گرایش های خلاقانه کودک، زمینه را برایش فراهم می کنند.
برای مثال قسمت های پایین دیوار اتاق کودک را با مقوا و کاغذ می پوشانند تا او آزادانه و به هر شکل که دوست داشته باشد آن را خط خطی یا نقاشی کند.
خط خطی کردن در برخی کودکان نماد خشم فرو خورده و نهفته محسوب می شود و با انجام این عمل نوعی تخلیه هیجانی برای کودک حاصل می شود؛ از طرف دیگر با این عمل، بیشتر کودکان در پی کشف دنیای پیرامونی خود هستند و دوست دارند تخیلات ذهنی خود را در عمل نشان دهند، حال اگر این تمایل کودک با مانعی مواجه نشود، پس از مدتی باعث می شود کودک علاقه اش را به این کار از دست بدهد و اصطلاحا از آن سیر شود.
 48488_955
استفاده از وایت برد و ماژیک ( با نظارت و کنترل والدین ) و رنگ های انگشتی بهترین جایگزین به حساب می آید، چرا که ترسیم به صورت راحت تر و بدون فشار انجام می شود و کودک حاصل کار خود را بلافاصله دریافت می کند و از خشم او کاسته می شود و با آرامش بیشتری فعالیت‌های خلاقانه خود را انجام می دهد.

مادران خلاق هم می توانند کتاب های پارچه ای بسازنند.

درصد بالايي از يادگيري در كودك از طريق ديداري ، بين سنين سه و نيم تا هفت و نيم سالگي بوجود مي آيد و تاخير در رشد ادراك ديداري موجب آسيب هاي شناختي در كودك مي شود .

والدین هنرمند و آگاه، کودکان خلاق و سالم– قسمت پنجم

81KxPD9Z1EL._SL1500_

آیا اسباب بازی هایی که برای کودکان می خریم واقعا سالم هستند؟

 

ساده ترین کاری که حتما باید قبل از انتخاب اسباب بازی های رنگی انجام دهید این است که این محصولات را از نظر رنگ پس دادن امتحان کنید و در صورتی که رنگ با ساییدن اسباب بازی با انگشت برود معلوم است که این محصول برای کودکان مناسب نیست.

81mVnkHxlrL._SL1500_

بیش از همه، کودکان زیر سه سال هستند که اسباب بازی ها را در دهان شان می کنند که به همین خاطر احتمال دارد مواد رنگی به صورت مستقیم به بدن آنها وارد شود.

والدین هنگام خرید اسباب بازی باید به علامت هایی که نشان دهد در آن محصول هیچ‌گونه مواد شیمیایی به‌کار نرفته و به اصطلاح «PVC-Free» است توجه کنند. PVC ماده ای است که برای انسان و محیط زیست زیان آور شناخته شده است.

 اگر به دنبال سلامت کامل اسباب بازی ها و محصولات مخصوص کودکان زیر سه سال و نوزادان هستید باید محصولاتی را انتخاب کنید که عاری از PVC و دو ماده ی شیمیایی دیگر BPA و Phthalates باشند.

اما محصولات پاک را چه طور تشخیص دهیم؟ در تصاویر زیر تعدادی بسته ی  اسباب بازی و محصولات کودکان را  می بینید، در این تصاویر علامت ها و کلماتی را که نشان از کیفیت مورد نظر ما و سلامت محصول دارند، با دایره ی قرمز مشخص شده اند.

1 4 5 6
87

9
1110 13
12182397_1

 

و همچنین اگر روی محصولی این علامت را دیدید به این معنی است که از پی.وی.سی ساخته شده است، ممکن است علامت کمی متفاوت باشد اما وجود عدد سه یا V یا PVC پایین یا بین مثلث بازیافت نشانه ی وجود این ماده در آن محصول است.

recycling-symbol-3 (1)

بیایید موقع خرید اسباب بازی و محصولات مورد استفاده ی کودکان بیشتر دقت کنیم و  محصولی را انتخاب کنیم که فاقد پی.وی.سی و سایر پلاستیک ها مضر باشد، خصوصا برای نوزادان از محصولات ارگانیک، طبیعی و غیر شیمیایی استفاده کنیم.

 

 

تهیه و تنظیم: گروه پرواک

در راستای حرکت سازمان CHEJ-Center for Health, Environment & Justice

وقتی بچه ها مدرسه را دوست ندارند

madresr-04 (1)

راه کارهایی برای کمک به والدینی که فرزندشان مدرسه را دوست ندارد.

برای هر کودکی مدرسه رفتن برای اولین بار تغییری بزرگ و اساسی در زندگی است اما لزوما همه ی کودکان نمی توانند به راحتی با این تغییر کنار بیایند. در این مطلب چند راه کار عملی برای والدین داریم.
این اصلا غیر طبیعی نیست که هفته ی اول مدرسه با گریه و ناراحتی بگذرد. حتی اگر کودکتان قبل از مدرسه، پیش دبستانی و مهد کودک رفته باشد، مدرسه می تواند برایش همچنان تجربه ای کاملا جدید و متفاوت باشد. کودکان زیادی اول از مدرسه خوششان نمی آید و این مسئله خیلی والدین را اذیت می کند و حتی والدینی که مجبور می شوند فرزندشان را در حال گریه رها کنند و بروند از نظر روحی لطمه می بینند.
بعضی بچه ها نهایتا در همان هفته ی اول یا کمی دیرتر با مدرسه رفتن کنار می آیند، اما بعضی دیگر هستند که به این سادگی ها با موقعیت جدید کنار نمی آیند.  والدین این کودکان به خاطر ناراحتی، گریه کردن و استرس شدید این بچه ها خیلی نگران می شوند و وقتی آن ها  مرتب خودشان را به مریضی می زنند و هر کاری می کنند که در خانه بمانند نگرانی پدر و مادرها دو چندان می شود. مدرسه بخشی اساسی از زندگی کودکان است و هر کسی می خواهد فرزندش مدرسه رفتن را دوست داشته باشد و از آموختن لذت ببرد.
با معلم فرزندتان در ارتباط باشید
 وقتی با مسئله و مشکلی مربوط به مدرسه مواجه شدید اولین جایی که باید بروید پیش معلم فرزندتان است. وقتی کودک در مدرسه ناراحت است و نمی تواند در محیط جدید جا بیفتد مسلما معلمش باید از این موضوع مطلع شود. در اصل معلم ها باید خیلی بیشتر از این ها بدانند و بتوانند تشخیص دهند علت اصلی فراری بودن دانش آموزشان از مدرسه چیست.
مثلا ممکن است کودک با یکی از همکلاسی هایش مشکل داشته باشد، یا اینکه نمی تواند با دیگران دوست شود و حتی ممکن است مشکلی پیش پا افتاده مثل دستشویی رفتن در مدرسه داشته باشد. بعد از اینکه معلم توانست مشکل کودک را با مدرسه تشخیص دهد، شما می توانید به همراه او راه کارهای درست را برای رفع مشکل پیدا کنید.
 با والدین همکلاسی های فرزندتان ارتباط بر قرار کنید
حرف زدن و ارتباط داشتن با والدین می تواند مفید باشد، دیگر والدین همیشه راه کارهای عملی و فکرهای خوبی دارند. بعضی ها  ممکن است مشکلاتی را که شما الان دارید از سر گذرانده باشند و اینکه بدانید تنها شما نیستید که مشکل دارید همیشه خیالتان را به نوعی آسوده می کند.
اگر فرزندتان هنوز نتوانسته با کسی در مدرسه آشنا شود و دوستی پیدا کند با والدین یکی از هم کلاسی هایش بعد از مدرسه قرار بگذارید و مثلا برای بازی بچه ها را به پارک ببرید. به این ترتیب به بچه ها کمک می کنید تا راحت تر دوست پیدا کند. برای کودک اینکه هر روز صبح چهره ای آشنا و دوستانه باشد که بین جمعیت دنبالش بگردد می تواند کمک کند کم کم در مدرسه احساس راحتی کند.
مدتی در مدرسه بمانید و دورا دور مشاهده گر باشید
در اکثر مدارس از والدین می خواهند تا به محض اینکه کودک را به مدرسه رساندند بروند، آن ها  نگران هستند که ماندن والدین همراه بچه ای که دارد گریه می کند و نمی خواهد در مدرسه بماند وضع را بدتر کند.
اما در مواردی که کودک واقعا در مدرسه مضطرب و نگران است، ماندن شما و نظارت دقیقتان می تواند حتی مفید هم باشد، البته به این شرط که برای مدتی محدود باشد و در حد امکان فرزندتان شما را آنجا نبیند.
اگر نگران این هستید که کودک را در مدرسه اذیت می کنند یا اینکه به انتخابتان درباره ی مدرسه اش شک کرده اید، مشاهده ی  اینکه چه اتفاقی دارد در مدرسه می افتد تا حد زیادی خاطرتان را آسوده می کند  و همچنین می تواند به بهبود وضع فرزندتان کمک کند.

IMG09420698

تهیه و تنظیم گروه پرواک

توصیه هایی برای استفاده مناسب از کوله پشتی

با فرا رسیدن پاییز و ایام بازگشایی مدارس والدین به تکاپوی تامین لوازم دانش‌آموزان می‌افتند. یکی از این لوازم کیف یا کوله‌پشتی است. انواع و اقسام کیف و کوله‌پشتی که در پشت ویترین‌ها خودنمایی می‌کنند والدین را برای خرید محصول مناسب دچار سردرگمی می‌کنند. در بسیاری از مواقع ملاک خرید زیبایی می‌شود در حالی که معیارهای بسیار مهمتری برای خرید این لوازم وجود دارد.

images

حمل مناسب
از آنجا که دانش‌آموزان در شرایط بلوغ اسکلتی هستند، متخصصان همواره بر انتخاب لوازم استاندارد و متناسب با جثه دانش‌آموزان تاکید داشته‌اند؛ چرا که لوازم نامناسب می‌تواند آسیب‌های جدی را به ستون فقرات و اندام فوقانی دانش‌آموزان وارد کند.

 

علاوه بر انتخاب کیف یا کوله‌پشتی مناسب، کودک باید بیاموزد که چگونه آن را حمل کند. در صورتی که حمل کیف با یک دست یا یک طرف بدن، عادت شود، می‌تواند زوایای کمی از کج شدن ستون فقرات، افتادگی شانه و عوارضی از این قبیل را به دنبال داشته باشد.

 

کوله‌پشتی باید دو بند داشته باشد و نحوه تنظیم آنها طوری باشد که در مهره‌های ناحیه پشت قرار گیرد نه در قسمت پایین روی کمر. از طرف دیگر کوله‌پشتی‌ها نباید از یک بند و به‌صورت یک طرفه استفاده شوند؛ چرا که برای حمل آن، فرد ناچار به یک طرف متمایل می‌شود.

 

محل قرارگیری کوله روی پشت نباید هرگز بیش از ۱۰‌سانتی‌متر پایین تر از خط کمر قرار گیرد. چنانچه کوله‌پشتی در ارتفاع بسیار پایینی قرار گیرد، منجر به اعمال فشار بیشتر به شانه‌ها و به دنبال آن متمایل شدن هرچه بیشتر بدن به جلو در هنگام راه رفتن می‌شود. دقت کنید که بندها طوری باشند که براحتی اجازه پوشیدن و در آوردن کوله‌پشتی را روی شانه‌ها بدهند و حرکت آن روی بازوها راحت باشد.

 

اگر دیدید کودک شما برای حمل کوله اش باید خود را به‌جلو خم کند، بدون توجه به وزن آن، این کوله را برایش سنگین بدانید. همچنین ایجاد درد، گزگز اندام‌ها خصوصاً دست‌ها و شانه‌ها یا هرگونه مشکلات دیگری نظیر خستگی مفرط و بی حسی اندام‌ها نیز به معنی ضرورت کاهش وزن کوله‌پشتی است.

 

زمانی که اشیایی را داخل کوله‌پشتی قرار می‌دهید، مراقب باشید اشیای نوک تیز و یا حجیم به سمت پشت کودک قرار نگیرد. قرارگیری سطوح ناهموار یا تیز در نتیجه کشیده شدن روی پشت موجب ناراحتی و ایجاد درد در پشت می‌شود.

 

۱۰ فرمان برای خرید کیف
۱) درمجموع استفاده از کوله‌پشتی مناسب‌تر از انواع کیف‌های دستی و بندی است.

 

۲) اندازه کوله‌پشتی را متناسب با سن و قد دانش‌آموز انتخاب کنید.

 

۳) جنس کیف مدرسه باید از انواع سبک باشد که در مجموع با محتویات آن وزن زیادی نداشته باشد. متخصصان معتقدند دانش آموزان دبستانی نباید بیش از ۱۰ درصد وزن بدنشان بار حمل کنند و در مورد شاگردان دبیرستانی این نسبت نباید بیش از ۱۵ درصد وزن بدن باشد. در غیر این‌صورت کودک ناگزیر است جهت حمل وزن کوله، پشت خود را بیش از شانه ( به‌دلیل کشیده شدن شانه‌ها به وسیله بند کوله ) به جلو خم کند و خطر تحمیل وزن زیاد روی ماهیچه‌ها و ستون مهره‌ها و حتی خستگی مفرط وجود دارد.

 

۴) کوله‌پشتی بهتر است دارای کمربندهای اضافی (کمربند سینه‌ای و کمربند لنگی) باشد تا هم حمایت اضافی ایجاد کند و هم وزن را از شانه و کمر به لگن انتقال دهد.

 

۵) کوله‌پشتی حتما لایه‌های اضافی محافظ در ناحیه شانه، پشت و سینه‌ها داشته باشد، همان‌طور که می‌دانید به ویژه شانه‌ها محل عبور رگ‌های خونی و رشته‌های عصبی مهم هستند که نباید در معرض فشار مستقیم قرار گیرند.

 

۶) کوله‌پشتی باید دارای جیب‌ها و فضاهایی متناسب با نوع استفاده باشد تا سبب تقسیم وزن اشیا و نگهداری آنها در جای امن و دسترسی آسان به وسایل شود.

 

۷) اگر وزن اشیای مورد استفاده کودک زیاد است و قادر به کم کردن وزن کوله‌پشتی و حذف اشیای داخل آن نیستند، حتماً در هنگام خرید، کوله‌های چرخ دار را انتخاب کنید.

 

۸) دقت داشته باشید در زمان خرید کوله‌های چرخ دار کوله‌پشتی ای را انتخاب کنید که برای حمل آن وضعیت ایستاده بدن کودک حفظ شود.

 

۹) کوله‌هایی با بند پهن برای حمل مناسب‌ترند.

 

۱۰) در کوله‌های چرخدار چرخ‌ها باید به اندازه‌ای بزرگ باشند که کوله نلغزد و واژگون نشود.با این اقدام کودک شما از زمین خوردن در امان می‌ماند.

 

بازگشایی مدارس, کوله‌پشتی مدرسه, ستون فقرات

 

کوله‌پشتی و کمردرد
کوله‌پشتی اگر بیش از حد سنگین باشد یا حمایت کافی نداشته باشد، می‌تواند باعث کمردرد شود.

 

این نکات را در مورد کوله‌پشتی در نظر داشته باشید:
کوله‌‌پشتی باید همیشه در وسط پشت قرار گیرد.

 

سعی نکنید که کوله‌پشتی را بیش از حد پر و سنگین کنید. سنگین‌ترین چیزها را نزدیک به پشت قرار دهید. هنگام بلندکردن کوله‌پشتی، زانوهای‌تان را خم کنید و با پاهای‌تان بلند شوید.

 

 

 

 

 

 

photo_2015-09-08_09-43-27

 

 

منبع:aftabir.com

نی نی کوچولوهای کتابخون

مزاياي خواندن كتاب  براي نوزاد به اندازه اي است كه شما را شگفت زده خواهد كرد. 

همچنين شما نبايد انتظار داشته باشيد ، زماني كه براي  نوزاد خود لالايي مي خوانيد، نوزاد متوجه شده و همراه با ريتم سرش را براي شما تكان دهد. بلند صحبت كردن و خواندن براي نوزاد، يك محرك بسيار مهم به حساب مي آيد و يكي از فعاليتهاي بزرگي است كه والدين مي توانند براي سالها آن را ادامه بدهند.

tarvij.88.08.12

نوزاد، زماني كه متولد مي شود، قادر است تا تمام صداهايي را كه براي صحبت كردن لازم است ياد بگيرد. هرچه بيشتر كتابهاي داستان را براي نوزاد خود با صداي بلند بخوانيد و با آنها بلند تر صحبت كنيد، كلمات بيشتر و بهتر در ذهن آنها آشكار مي شود و بهتر قادر خواهند بود تا صحبت كنند. شنيدن كلمات، به نوزاد كمك مي كند تا شبكه نيرومندي  از كلمات در مغز او ساخته شود. نوزاداني كه والدين آنها به طور دائمي براي آنها كتاب مي خوانند يا با آنها صحبت مي كنند، تا سن 2 سالگي نسبت به نوزادان ديگر، بيشتر با كلمات آشنايي دارند. و نوزاداني كه در طول سالهاي اول زندگي بيشتر با آنها صحبت شده و براي آنها كتاب خوانده شده است براي يادگيري و مطالعه اشتياق بيشتري از خود نشان مي دهند.

زماني كه براي نوزاد خود كتاب يا آواز مي خوانيد، كودك شما قادر است تا احساسات متفاوتي را كه شما در حين اداي كلمات و تلفظ صداها استفاده مي كنيد را بشنود. اين موارد به پرورش اجتماعي و رشد احساسي نوزاد كمك مي كند. همچنين خواندن، نوزاد را به نكته سنجي، لمس و پاسخ به سوالات دعوت مي كند و تمام اين موارد باعث بهبود در رشد اجتماعي و مهارت در فكر كردن مي شود. علاوه بر تمام اين فوائد، مهارت زباني نوزاد بوسيله تقليد صداها، تشخيص تصاوير كتاب و يادگيري كلمات تقويت مي شود.

يكي از مهمترين مزايايي كه بلند خواندن دارد، برقراري ارتباط  بين چيزهايي است كه نوزاد شما به آنها عشق مي ورزد.  يعني صداي شما، نزديكي به شما و كتاب.

تفاوت سن نوزادان در قدرت درك كلمات 
images

كودكاني كه ماههاي نخست زندگي خود را شروع كرده اند ممكن است مفهوم تصاوير داخل كتاب را متوجه نشود اما او مي تواند روي آنها تمركز كند به ويژه روي صورتها، رنگهاي روشن و الگوهاي رنگها. خواندن لالايي و آواز به هنگام شيردهي باعث آرامش و جلب توجه نوزاد مي شود.

بين 4 تا 6 ماهگي، نوزاد شما ممكن است تا به كتاب علاقه و اشتياق بيشتري نشان دهد. او ممكن است تا به سمت كتاب چنگ زده و يا آن را بين انگشتان خود نگه دارد. اما مراقب باشيد چون احتمال دارد آن را به سمت دهان برده و يا به سمت ديگري پرتاب كند. كتابهايي را انتخاب كنيد كه داراي ريتمهاي تكراري و رنگهاي روشن هستند.

بين 6 تا 12 ماهگي، كودك شما قادر خواهد بود تا چيزهايي را كه در داخل  كتاب است را بفهمد و احتمال زياد مي رود تا درك او نسبت به صفحات و يا كل داستان نيز از همين دوران آغاز شود. نوزاد در اين دوره به آن چيزي كه شما مي خوانيد پاسخ مي دهد، به سمت كتاب چنگ انداخته و تلاش مي كند تا با دهانش صداهايي را توليد كند. تا 12 ماهگي قادر مي شود تا با كمك شما صفحات را ورق بزند. در اين سن آنها به تدريج شروع مي كنند به اشاره كردن به سمت اشيائي كه در داخل صفحات مي بينند و صداي شما را تكرار مي كنند.
چه زمان و چگونه بخوانيد  

يك نكته مهم درباره بلند خواندن وجود دارد و نياز به مهارت خاص يا وسيله خاصي نيست . اين كار فقط به شما، نوزاد شما و كتاب نياز دارد. براي دقايق كوتاهي با صداي بلند بخوانيد. اما در بيشتر مواقع اين كار را انجام ندهيد. نگران نباشيد از اينكه كتاب تمام شود فقط روي صفحاتي كه شما و نوزاد شما از آن لذت مي بريد، تمركز كنيد.

 

سعي كنيد تا هر روز در ساعته13141832756ايي كه فضاي خانه ساكت است و بيكار هستيد كتاب بخوانيد. معمولا بهترين زمان قبل از خواب شب و ميان روز است. به علاوه اين بهترين زمان است تا نوزاد خود را نوازش كنيد. اين كار به آرامش نوزاد شما كمك مي كند. سعي كنيد زماني را براي اين كار انتخاب كنيد كه نوزاد شما سير بوده و پوشكش تازه تعويض شده باشد. پيشنهاد مي شود تا از كتابهاي سبك استفاده كنيد زيرا حمل اين كتابها راحت بوده و مي توانيد آنها را همراه خود به هر مكاني كه دوست داريد ببريد و زماني كه به طور مثال در مطب دكتر نشسته ايد مي توانيد راحت از آن استفاده كنيد.
موارد زير را به هنگام خواند كتاب رعايت كنيد:

 

053531

·    نوزاد و كودك خود را به هنگام كتاب خواندن نوازش كنيد. اين كار به آنها آرامش و احساس امنيت داده و باعث گرم تر شدن روابط بين شما و نوزاد مي شود. ·

صداي خود را با ريتم كلمات و جملات كتاب تنظيم كنيد.

هرجائيكه لازم است صداي خود را بلند و كوتاه كنيد و براي هر شخصيت داخل كتاب چنانچه مناسب است از يك صداي متفاوت استفاده كنيد. ·

نگران رعايت نكردن ترتيب خطوط كتاب نباشيد. اگر سطري را گم كرديد براي لحظه كوتاهي مكث كنيد سپس با جملات پرسشي سطر خود را پيدا كنيد مثلا بپرسيد كجا بوديم؟ گربه سياه كجا رفت. آهان اون اينجاست. ممكن است نوزاد و كودك شما قادر به پاسخگويي نباشد اما اين كار پيش زمينه اي است كه بعدها در پاسخگويي به شما كمك مي كند. ·

به هنگام شير دادن به نوزاد و حرف زدن با او، براي او شهر بخوانيد و صداي حيوانات را تقليد كنيد.

در مواقعي كه بيكار هستيد نوزاد را روي زانوهاي خود بنشانيد و با او صحبت كنيد. ·

كودكان در اثر تكرار ياد مي گيرند و عاشق تكرار هستند. بنابراين از اينكه براي آنها كتابهاي تكراري و شبيه هم بخوانيد نگران نباشيد.

سعي كنيد تا آهنگهاي يك شكل و تكراري را به يك شكل و با يك صدا تكرار كنيد.
چه كتابي براي نوزادان مناسب است

 

13946238384

كتابهايي كه براي نوازادان انتخاب مي كنيد بايد ساده بوده و داراي متن هاي تكراري و عكسهاي واضح باشد. در طول اولين ماههاي نخست زندگي، نوزاد فقط دوست دارد تا صداي شما را بشنود. بنابراين شما مي توانيد هر چيزي را كه مي خواهيد بخوانيد. بويژه كتابهايي را كه حاوي شعر و آهنگ هستند. همانطور كه نوزاد به كتاب خواندن علاقه مند مي شود، كتابهايي را انتخاب كنيد كه تصاوير آنها ساده بوده و رنگ آنها با زمينه كتاب متفاوت باشد.

 

زماني كه نوزاد شما شروع به چنگ انداختن به كتاب مي كند، كتابهايي را تهيه كنيد كه داراي رنگهاي روشن بوده البته كتابهاي پارچه اي كه داراي صورت هستند مي توانند انتخاب خوبي باشند. اين كتابها به علت نرمي، نوزاد را تشويق مي كند تا آن را لمس كرده و قدرت حركت انگشتان و دست نوزاد را تقويت مي كند. تصاويري كه از رنگهاي با كيفيت برخوردار هستند باعث تقويت قدرت بينائي نوزاد مي شود.

 

زماني كه كودك شما شروع به پاسخگويي به چيزهايي كه در داخل كتاب است مي كند، براي او كتابهاي تخته اي با تصاوير كودكان يا اشيائي شبيه آنها تهيه كنيد. زماني كه نوزاد نشستن در وان حمام را آموخت و ياد گرفت كه چگونه با انگشت خود غذا بخورد، داستانهاي ساده اي كه درباره زمان حمام كردن و خوابيدن است را تهيه كنيد. همانطور كه كودك شما بزرگتر مي شود و توانايي حرف زدن را پيدا مي كند كتابهايي براي او تهيه كنيد كه نوزاد را دعوت مي كند تا كلمات ساده را تكرار كند.

 

البته در اين زمان استفاده از كتابهاي سه بعدي بسيار مناسب بوده و باعث مي شود تا نوزاد شما هيجان زده شود. كودكان در هر سني كه باشند عكسهاي آلبوم را بسيار دوست دارند به ويژه اگر عكس افرادي كه آنها او را مي شناسند در داخل آلبوم باشد.

اگر دوست داريد تا كودك شما كتاب خوان شود، بهتر است در قسمتهاي مختلف منزل كتاب بگذاريد. همانطور كه نوزاد شما بزرگ مي شود و شروع مي كند به سينه خيز رفتن و بهم ريختن سبد اسباب بازيهاي خود مي تواند از داخل سبد به همراه اسباب بازي يك كتاب نيز پيدا كند