تخته های جادویی برای تقویت هوش و حواس کودک

a14246d8390323621026bcfcb2a12841 (1)

 

نوزادان در این سن با شوق و هیجان زیاد به سمت چیزهایی می‌روند که کنجکاوی‌اش را تحریک می‌کنند و سعی می‌کنند با هر سختی و مشقتی که شده آن‌ها را بدست بیاورند؛تا بتوانند علت و معلول‌ها را کشف و رابطه‌ها را پیدا کنند. این دانشمندان کوچولو آمادگی این را دارد تا از تمام حس های خود برای تجربه‌های تازه تری استفاده کنند و دوست دارند همه چیز را بچشند، لمس کنند، ببینند گوش بدهند و ببوید.

images (1)

 

بنابر‌این شما می توانید براحتی با کمترین هزینه، به بهترین شکل به تقویت خلاقیت و حواس نوزادان و نوپایان خود بپردازید.

IMG_2721

فقط کافی است  با کمی حوصله، لوازم مختلفی از جمله انواع  بافت‌ها، ابزارهای صدا دارمثل زنجیر آویزان، کلید و قفل  آیئنه ، منبع نورو غیره که در انبار خانه یا هر کجای دیگر براحتی پیدا می‌شود را انتخاب و دسته بندی کنید، سپس آنها را محکم به تخته‌ای بچسبانید و ازایمنی آن مطمئن باشید.

****تاکید می کنیم که حتما از ایمنی آن مطمئن باشید****

IMG_2591

تخته جادویی باید در دسترس کودک قرار گیرد، تا بتواند آنرا فتح، تصرف، کشف کند. لمس  این دنیای جادویی کوچک  به هوشیاری حواس او کمک بسیاری می‌کند.

images (4)

SONY DSC

نقاشی با افشانه‌های رنگی دست‌ساز

Spray paint for toddlers

ساختن افشانه‌های رنگ فعالیت ساده ایست که می‌توانید همراه با کوکان دو و سه ساله انجام دهید گرچه برای بزرگتر‌ها هم جذاب است. مواد مورد نیاز: ظرف‌های خالی و دور ریختنی افشانه‌ها، کاغذ، رنگ‌های پایه آب.

spray1

برچسب قوطی‌ها را بکنید و آن‌ها را کاملا خالی کنید و با آب گرم خوب بشورید.

spray5

رنگ را با مقداری آب رقیق کنید، اگر موقع اسپری کردن رنگ از روی کاغذ شره کرد یعنی زیادی رقیق شده.

spray7

spray3

قبل از شروع به کار با رنگ، برای آشنا کردن کودک با افشانه اول افشانه‌ای پر از آب به او دهید که روی دیوار امتحان کن، همین کار برایش بسیار جذاب خواهد بود، و از محو شدن آب رو دیوار تعجب می‌کند.. اگر می‌توانید بخار شدن را به زبان کودکانه برایش توضیح دهید.

spray6

خب حالا کودک آماده‌ی کار با افشانه‌های رنگی است.. اجازه دهید آزادانه کار کند..

spray8 spray12

spray13

spray14

بعضی بچه‌ها در هر شرایطی عاشق نقاشی با دستشان هستند..

spray15

 و کمی که گذشت و رنگ‌ها خشک شد می‌بینید که نتیجه‌ی کار هم مثل خود کار لذت بخش و زیباست..

spray19

آنقدر زیبا شده‌اند که می‌توانید به جای کاغذ کادو از این نقاشی‌ها استفاده کنید..

spray20

امیدواریم از این فعالیت لذت برده باشید و حتما با کودکان در خانه یا مهد‌کودک تجربه‌اش کنید.

با ذکر منبع حتما به اشتراک بگذارید.

این ایده‌ برگرفته از سایت sunhatsandwellieboots.com است.

بیست قدم تا خانه‌ی ایمن برای کودکان-قسمت اول

1

قدم اول

در اولین فرصت برای ایمن سازی خانه‌ برنامه‌ریزی کنید. شاید وقتی نوزاد را به خانه می‌آورید به نظر بیاید هنوز وقت دارید تا به ایمن سازی خانه برسید اما در واقع زودتر از آنکه فکرش را بکنید کودک شروع می‌کند به حرکت و کشف دنیای اطرافش. حتی بهتر است پیش از به دنیا آمدن فرزندتان که وقت بیشتری دارید برای ایمن سازی برنامه ریزی کنید.

 

2

قدم دوم

محل قرار گرفتن و نحوه‌ی قرار گرفتن مبلمان را بررسی کنید. تلویزیون معمولا خطر آفرین می‌شود سعی کنید با بست‌ها یا کش‌های مخصوص تلویزیون و هر وسیله‌ی سنگینی که امکان افتادن دارند را سر جایشان تثبیت کنید. نکته: از قرار دادن تلویزیون یا آینه‌‌ي سنگین رو میزی و وسایلی از این دست روی دراور خودداری کنید چون بچه ها از کشوها به جای پله استفاده می‌کنند تا بالا بروند. برای گوشه‌ها و لبه‌های تیز میزها‌ از محافظ‌ها استفاده کنید.

 

3

قدم سوم

بله کودکان کنجکاو حتی به سینک(کاسه) توالت هم ممکن است سرک بکشند، پس لازم است قفل توالت نصب شود تا نتوانند درش را باز کنند.

 

4

قدم چهارم

اجازه ندهید سیم‌ و کابل‌ها روی زمین و در دسترس بچه‌ها باشند. با روش‌های مختلف اقدام به جمع و مرتب کردن‌شان کنید، به دیوار یا به زیر فرش و موکت بچسبانید، تا هم از خطر گاز گرفتن سیم توسط کودک جلو‌گیری شود، هم از خطر کشیدن سیم و افتادن وسیله‌‌ی برقی.

 

5.

قدم پنجم

محل خواب کودک را ایمن کنید. در خرید گهواره چند نکته را در نظر بگیرید: اولا: از خرید گهواره‌های حصار متحرک اجتناب کنید، تولید این گهواره‌ها به دلیل آمار بالای حوادثی که آفردیند در بعضی کشور‌ها ممنوع شده است. دوما: خوب است که پایه‌های گهواره چرخ‌دار باشند اما دقت کنید که این چرخ‌ها امکان جدا شدن داشته باشند یا حداقل قفل بسیار محکمی داشته باشند. سوما: در فروشگاه گهواره را خوب تکان دهید پایه های گهواره حین تکان دادن باید ثابت و محکم روی زمین بمانند و گهواره لق نزند. و چهارم: فاصله‌ی بین میله‌های کناری تخت نباید آنقدری باشند که سر کودک از آن‌ بگذرد؛ برای آزمایش امنیت میله‌ها از قوطی نوشابه استفاده کنید اگر رد شد یعنی احتمال خطر وجود دارد.

برای جلوگیری از خطر سندروم مرگ ناگهانی یا خفگی در خواب به یاد داشته باشید: جایی که نوزاد می‌خوابد باید خالی باشد از لحاف، تشک، بالش، گارد‌هایی که به چهار طرف تخت بسته می‌شوند و عروسک‌های نرم پولیشی. اصولا حداقل تا یک سالگی فرزند شما نیازی به ست خواب ندارد مخصوصا بالش، اما اگر اصرار به استفاده از تشک و لحاف دارید، توجه کنید که به جای لحاف از رو انداز سبک یا پتوهای سوراخ دار استفاده کنید و دقت کنید تشک حتما به دیواره‌های تخت یا گهواره کاملا بچسبد.

نکته‌ی مهم: مناسب ترین مدل خوابیدن برای نوزاد در گهواره «خوابیدن به پشت» است، هرگز نوزادی که هنوز غلتیدن بلد نیست را روی شکم یا پهلو نخوابانید چون ممکن است دچار سندرم مرگ ناگهانی بشود.

و ادامه دارد…

پنج قدم بعدی را در قسمت دوم این مطلب در سایت پرواک دنبال کنید.

حتما با ذکر منبع به اشتراک بگذارید.

 

گردآوری و ترجمه: گروه پرواک

منبع: webmd.com

والدین هنرمند و آگاه، کودکان خلاق و سالم– قسمت پنجم

81KxPD9Z1EL._SL1500_

آیا اسباب بازی هایی که برای کودکان می خریم واقعا سالم هستند؟

 

ساده ترین کاری که حتما باید قبل از انتخاب اسباب بازی های رنگی انجام دهید این است که این محصولات را از نظر رنگ پس دادن امتحان کنید و در صورتی که رنگ با ساییدن اسباب بازی با انگشت برود معلوم است که این محصول برای کودکان مناسب نیست.

81mVnkHxlrL._SL1500_

بیش از همه، کودکان زیر سه سال هستند که اسباب بازی ها را در دهان شان می کنند که به همین خاطر احتمال دارد مواد رنگی به صورت مستقیم به بدن آنها وارد شود.

والدین هنگام خرید اسباب بازی باید به علامت هایی که نشان دهد در آن محصول هیچ‌گونه مواد شیمیایی به‌کار نرفته و به اصطلاح «PVC-Free» است توجه کنند. PVC ماده ای است که برای انسان و محیط زیست زیان آور شناخته شده است.

 اگر به دنبال سلامت کامل اسباب بازی ها و محصولات مخصوص کودکان زیر سه سال و نوزادان هستید باید محصولاتی را انتخاب کنید که عاری از PVC و دو ماده ی شیمیایی دیگر BPA و Phthalates باشند.

اما محصولات پاک را چه طور تشخیص دهیم؟ در تصاویر زیر تعدادی بسته ی  اسباب بازی و محصولات کودکان را  می بینید، در این تصاویر علامت ها و کلماتی را که نشان از کیفیت مورد نظر ما و سلامت محصول دارند، با دایره ی قرمز مشخص شده اند.

1 4 5 6
87

9
1110 13
12182397_1

 

و همچنین اگر روی محصولی این علامت را دیدید به این معنی است که از پی.وی.سی ساخته شده است، ممکن است علامت کمی متفاوت باشد اما وجود عدد سه یا V یا PVC پایین یا بین مثلث بازیافت نشانه ی وجود این ماده در آن محصول است.

recycling-symbol-3 (1)

بیایید موقع خرید اسباب بازی و محصولات مورد استفاده ی کودکان بیشتر دقت کنیم و  محصولی را انتخاب کنیم که فاقد پی.وی.سی و سایر پلاستیک ها مضر باشد، خصوصا برای نوزادان از محصولات ارگانیک، طبیعی و غیر شیمیایی استفاده کنیم.

 

 

تهیه و تنظیم: گروه پرواک

در راستای حرکت سازمان CHEJ-Center for Health, Environment & Justice

برای کودک دوساله کدام اسباب‌بازی را بخرم؟

father&daughter

چند نکته ضروری پیش از آنکه پیشنهادهای درباره‌ی اسباب‌بازی‌های کودکان دوساله بخوانید

 

او را از بازی با اسباب بازیهایش محروم نکنید. 

اگر دوست دارد که یکی از آنها را از کمد بیرون بیاورد و با آن بازی کند، مانع او نشوید.

دور و بر او را خلوت نگه دارید.

این کار باعث می‌شود که او بتواند بر روی یک بازی تمرکز کند. اسباب‌بازی زیاد اثر عکس در یادگیری کودک دارد.

او را از وسایل ایمنی که می‌تواند با آنها بازی کند، منع نکنید.

او در این سن در پی کشف بر اساس تجربه‌های شخصی خود است و به هر شیء دیگری به جز اسباب‌بازی نیز علاقه نشان می‌دهد،

 اسباب‌بازی‌های برای بیرون از خانه و فعالیت‌های بدنی بیشتر

این اسباب‌بازی‌ها افزون بر اینکه می‌تواند فعالیت بدنی کودک را بالاتر ببرد، کنترل او را در خارج از خانه نیز راحت‌تر می‌کند. در مورد این نوع اسباب‌بازی ایمنی حرف اول را می‌زند بنابراین سعی کنید با انتخاب‌هایی مانند توپ‌ پارچه‌یی و پلاستیکی هم امنیت جسمی او را در خارج از خانه تأمین کنید و هم به او قدرت بازی بیشتری بدهید.

hape-6519-877571-1-zoom

playgro_brand_ball

hape-flirty-123

اسباب‌بازی‌هایی که به او احساس استقلال می‌دهند

کودک در این سن درکی اولیه از فضاهای اختصاصی و اسباب‌بازی‌هایی که به او تعلق دارند پیدا می‌کند. همچنین می‌تواند به خوبی همراه با همسن و سال‌های خود مشغول بازی شود. اسباب‌بازی‌هایی که به او امکان بازی در فضایی جداگانه را می‌دهند، انتخاب‌های خوبی هستند.

haenim-minihome-toy

عروسک‌هایی که می‌تواند با آنها «نقش‌بازی» و صحبت کند

پیش از این گفتیم که کودک در این سن «نقش‌بازی» را آغاز می‌کند. او نیاز به صحبت کردن با عروسک‌های خود، ماشین‌ها و در کل اسباب‌بازی‌هایی دارد که بتواند در بازی خود، برای آنها نیز نقش دلخواهش را انتخاب کند.

nici-dragon-mini

runic-zoom-poo-toy

وسایل موسیقی برای مهارت‌های حرکتی و شنوایی

پایان دوسالگی سن خوبی برای یادگیری موسیقی است. کودک در این سن به خوبی می‌تواند هماهنگی بین حرکت دست‌های خود و صدایی که می‌شنود را بالا ببرد ضمن اینکه به او قدرت تمرکز بیشتری نیز می‌بخشد.

hape-belz-toy

hape-belz-colortoy

جورچین و پازل برای درک روابط بین اشیا، اشکال و رنگ‌ها

او در این سن می‌تواند جایگاه اشیا و افراد را در ذهن خود به صورت مستقل ترسیم کند و نیاز دارد این موارد را به لحاظ فضایی نیز تجسم کند و تفاوت حجم آنها را بفهمد. همچنین او می‌تواند در این سن به جزئیات اجسام و اشیا پی ببرد و چون اعضای بدن خود را نیز شناخته است، به خوبی هویت مستقل اجزا را درک خواهد کرد.

hape-zoo-zoo98

hape-shape-sorter87

hape-block and roll24

 بلوک‌های خانه‌سازی برای درک مفهوم تعادل، سطح و شکل کلی اجسام

مفاهیمی مانند تعادل، توازن، برابری و ابعاد در کل طول دوران کودکی به آرامی درک می‌شوند. بهترین زمان برای درک این مفاهیم نسبتاً پیچیده برای کودک زمانی است که از پس یادگیری و درک جزئیات، حجم و رنگ‌ها برآمده باشد.

hape-mini-block94

hape-city-planner

منبع:سایت بامیلو

نی نی کوچولوهای کتابخون

مزاياي خواندن كتاب  براي نوزاد به اندازه اي است كه شما را شگفت زده خواهد كرد. 

همچنين شما نبايد انتظار داشته باشيد ، زماني كه براي  نوزاد خود لالايي مي خوانيد، نوزاد متوجه شده و همراه با ريتم سرش را براي شما تكان دهد. بلند صحبت كردن و خواندن براي نوزاد، يك محرك بسيار مهم به حساب مي آيد و يكي از فعاليتهاي بزرگي است كه والدين مي توانند براي سالها آن را ادامه بدهند.

tarvij.88.08.12

نوزاد، زماني كه متولد مي شود، قادر است تا تمام صداهايي را كه براي صحبت كردن لازم است ياد بگيرد. هرچه بيشتر كتابهاي داستان را براي نوزاد خود با صداي بلند بخوانيد و با آنها بلند تر صحبت كنيد، كلمات بيشتر و بهتر در ذهن آنها آشكار مي شود و بهتر قادر خواهند بود تا صحبت كنند. شنيدن كلمات، به نوزاد كمك مي كند تا شبكه نيرومندي  از كلمات در مغز او ساخته شود. نوزاداني كه والدين آنها به طور دائمي براي آنها كتاب مي خوانند يا با آنها صحبت مي كنند، تا سن 2 سالگي نسبت به نوزادان ديگر، بيشتر با كلمات آشنايي دارند. و نوزاداني كه در طول سالهاي اول زندگي بيشتر با آنها صحبت شده و براي آنها كتاب خوانده شده است براي يادگيري و مطالعه اشتياق بيشتري از خود نشان مي دهند.

زماني كه براي نوزاد خود كتاب يا آواز مي خوانيد، كودك شما قادر است تا احساسات متفاوتي را كه شما در حين اداي كلمات و تلفظ صداها استفاده مي كنيد را بشنود. اين موارد به پرورش اجتماعي و رشد احساسي نوزاد كمك مي كند. همچنين خواندن، نوزاد را به نكته سنجي، لمس و پاسخ به سوالات دعوت مي كند و تمام اين موارد باعث بهبود در رشد اجتماعي و مهارت در فكر كردن مي شود. علاوه بر تمام اين فوائد، مهارت زباني نوزاد بوسيله تقليد صداها، تشخيص تصاوير كتاب و يادگيري كلمات تقويت مي شود.

يكي از مهمترين مزايايي كه بلند خواندن دارد، برقراري ارتباط  بين چيزهايي است كه نوزاد شما به آنها عشق مي ورزد.  يعني صداي شما، نزديكي به شما و كتاب.

تفاوت سن نوزادان در قدرت درك كلمات 
images

كودكاني كه ماههاي نخست زندگي خود را شروع كرده اند ممكن است مفهوم تصاوير داخل كتاب را متوجه نشود اما او مي تواند روي آنها تمركز كند به ويژه روي صورتها، رنگهاي روشن و الگوهاي رنگها. خواندن لالايي و آواز به هنگام شيردهي باعث آرامش و جلب توجه نوزاد مي شود.

بين 4 تا 6 ماهگي، نوزاد شما ممكن است تا به كتاب علاقه و اشتياق بيشتري نشان دهد. او ممكن است تا به سمت كتاب چنگ زده و يا آن را بين انگشتان خود نگه دارد. اما مراقب باشيد چون احتمال دارد آن را به سمت دهان برده و يا به سمت ديگري پرتاب كند. كتابهايي را انتخاب كنيد كه داراي ريتمهاي تكراري و رنگهاي روشن هستند.

بين 6 تا 12 ماهگي، كودك شما قادر خواهد بود تا چيزهايي را كه در داخل  كتاب است را بفهمد و احتمال زياد مي رود تا درك او نسبت به صفحات و يا كل داستان نيز از همين دوران آغاز شود. نوزاد در اين دوره به آن چيزي كه شما مي خوانيد پاسخ مي دهد، به سمت كتاب چنگ انداخته و تلاش مي كند تا با دهانش صداهايي را توليد كند. تا 12 ماهگي قادر مي شود تا با كمك شما صفحات را ورق بزند. در اين سن آنها به تدريج شروع مي كنند به اشاره كردن به سمت اشيائي كه در داخل صفحات مي بينند و صداي شما را تكرار مي كنند.
چه زمان و چگونه بخوانيد  

يك نكته مهم درباره بلند خواندن وجود دارد و نياز به مهارت خاص يا وسيله خاصي نيست . اين كار فقط به شما، نوزاد شما و كتاب نياز دارد. براي دقايق كوتاهي با صداي بلند بخوانيد. اما در بيشتر مواقع اين كار را انجام ندهيد. نگران نباشيد از اينكه كتاب تمام شود فقط روي صفحاتي كه شما و نوزاد شما از آن لذت مي بريد، تمركز كنيد.

 

سعي كنيد تا هر روز در ساعته13141832756ايي كه فضاي خانه ساكت است و بيكار هستيد كتاب بخوانيد. معمولا بهترين زمان قبل از خواب شب و ميان روز است. به علاوه اين بهترين زمان است تا نوزاد خود را نوازش كنيد. اين كار به آرامش نوزاد شما كمك مي كند. سعي كنيد زماني را براي اين كار انتخاب كنيد كه نوزاد شما سير بوده و پوشكش تازه تعويض شده باشد. پيشنهاد مي شود تا از كتابهاي سبك استفاده كنيد زيرا حمل اين كتابها راحت بوده و مي توانيد آنها را همراه خود به هر مكاني كه دوست داريد ببريد و زماني كه به طور مثال در مطب دكتر نشسته ايد مي توانيد راحت از آن استفاده كنيد.
موارد زير را به هنگام خواند كتاب رعايت كنيد:

 

053531

·    نوزاد و كودك خود را به هنگام كتاب خواندن نوازش كنيد. اين كار به آنها آرامش و احساس امنيت داده و باعث گرم تر شدن روابط بين شما و نوزاد مي شود. ·

صداي خود را با ريتم كلمات و جملات كتاب تنظيم كنيد.

هرجائيكه لازم است صداي خود را بلند و كوتاه كنيد و براي هر شخصيت داخل كتاب چنانچه مناسب است از يك صداي متفاوت استفاده كنيد. ·

نگران رعايت نكردن ترتيب خطوط كتاب نباشيد. اگر سطري را گم كرديد براي لحظه كوتاهي مكث كنيد سپس با جملات پرسشي سطر خود را پيدا كنيد مثلا بپرسيد كجا بوديم؟ گربه سياه كجا رفت. آهان اون اينجاست. ممكن است نوزاد و كودك شما قادر به پاسخگويي نباشد اما اين كار پيش زمينه اي است كه بعدها در پاسخگويي به شما كمك مي كند. ·

به هنگام شير دادن به نوزاد و حرف زدن با او، براي او شهر بخوانيد و صداي حيوانات را تقليد كنيد.

در مواقعي كه بيكار هستيد نوزاد را روي زانوهاي خود بنشانيد و با او صحبت كنيد. ·

كودكان در اثر تكرار ياد مي گيرند و عاشق تكرار هستند. بنابراين از اينكه براي آنها كتابهاي تكراري و شبيه هم بخوانيد نگران نباشيد.

سعي كنيد تا آهنگهاي يك شكل و تكراري را به يك شكل و با يك صدا تكرار كنيد.
چه كتابي براي نوزادان مناسب است

 

13946238384

كتابهايي كه براي نوازادان انتخاب مي كنيد بايد ساده بوده و داراي متن هاي تكراري و عكسهاي واضح باشد. در طول اولين ماههاي نخست زندگي، نوزاد فقط دوست دارد تا صداي شما را بشنود. بنابراين شما مي توانيد هر چيزي را كه مي خواهيد بخوانيد. بويژه كتابهايي را كه حاوي شعر و آهنگ هستند. همانطور كه نوزاد به كتاب خواندن علاقه مند مي شود، كتابهايي را انتخاب كنيد كه تصاوير آنها ساده بوده و رنگ آنها با زمينه كتاب متفاوت باشد.

 

زماني كه نوزاد شما شروع به چنگ انداختن به كتاب مي كند، كتابهايي را تهيه كنيد كه داراي رنگهاي روشن بوده البته كتابهاي پارچه اي كه داراي صورت هستند مي توانند انتخاب خوبي باشند. اين كتابها به علت نرمي، نوزاد را تشويق مي كند تا آن را لمس كرده و قدرت حركت انگشتان و دست نوزاد را تقويت مي كند. تصاويري كه از رنگهاي با كيفيت برخوردار هستند باعث تقويت قدرت بينائي نوزاد مي شود.

 

زماني كه كودك شما شروع به پاسخگويي به چيزهايي كه در داخل كتاب است مي كند، براي او كتابهاي تخته اي با تصاوير كودكان يا اشيائي شبيه آنها تهيه كنيد. زماني كه نوزاد نشستن در وان حمام را آموخت و ياد گرفت كه چگونه با انگشت خود غذا بخورد، داستانهاي ساده اي كه درباره زمان حمام كردن و خوابيدن است را تهيه كنيد. همانطور كه كودك شما بزرگتر مي شود و توانايي حرف زدن را پيدا مي كند كتابهايي براي او تهيه كنيد كه نوزاد را دعوت مي كند تا كلمات ساده را تكرار كند.

 

البته در اين زمان استفاده از كتابهاي سه بعدي بسيار مناسب بوده و باعث مي شود تا نوزاد شما هيجان زده شود. كودكان در هر سني كه باشند عكسهاي آلبوم را بسيار دوست دارند به ويژه اگر عكس افرادي كه آنها او را مي شناسند در داخل آلبوم باشد.

اگر دوست داريد تا كودك شما كتاب خوان شود، بهتر است در قسمتهاي مختلف منزل كتاب بگذاريد. همانطور كه نوزاد شما بزرگ مي شود و شروع مي كند به سينه خيز رفتن و بهم ريختن سبد اسباب بازيهاي خود مي تواند از داخل سبد به همراه اسباب بازي يك كتاب نيز پيدا كند

مامان من جیش ندارم.

Slide1

بحث  این هفته مادران در  گروه تلگرامی پرواک اختصاص به موضوع گرفتن پوشاک کودکشان را داشتند. رفتاری که کودک باید کاملا آمادگی پذیرش آنرا داشته باشد تا بتواند بدون ترس و دغدغه آنرا یاد بگیرد.

راهکارهای پیشنهادی ما این بود که

1. کتابهای مرتبط با موضوع  را برای بچه ها بخوانند. بچه ها فرصتی داشته باشد تا وقتی که بر روی لگن نشسته اند  فرصت خوبی پیدا میکنند تا عکس های کتاب را ورق بزنند. Slide2

2. مادران می توانند  دکوراسیون دستشویی را تا مدتی مطابق سلیقه کودک بچیند و از اسباب بازی های کودک استفاده کند.  $_12 $_35 achieving-success-in-children-toilet-training-kids-bathrooms-decorations-photos

3. مادران می توانند از بازی های نشستنی متناسب با سن کودک استفاده کنند.

14298669889

4. مادران می توانند برای اینکه راحتر بچه ها با موضوع دستشویی رفتن کنار بیایند و  کنترل کردن خودشان جلوگیری کنند از نوشیدن آب و مایعات و آب میوه بیشتر استفاده کنند و حواسشان به حرکات و زمان دستشویی رفتن کودکشان باشد.