جامدادی های هیجان انگیز

img_0173

فصل مدرسه است . بچه‌ها با شیطنت‌های کودکانه‌شان مشتاق‌اند که تا ابزار مشق نوشتنشان تمام نشده سراغ مداد و پاک‌کن و تراش و خوودکارهای جورو واجوری که قبل از باز شدن مدرسه خریده بودند، بروند.
مادرها ، چشم باز می‌کنند می‌بینند اتاق بچه‌هایشان پر شده است از مداد‌های قد‌و‌نیم قد که نه می‌توانند آنها را دور بریزند و نه جایی برای آنها دارند.
اما با کمی حوصله و خلاقیت می‌شود نظم و ترتیبی به لوازم مدرسه کودکان داد تا هم مشق نوشتن برایشان جذاب شود و هم با مفهوم توسعه پایدار در استفاده مجدد و بهینه از اشیاء آشنا شوند و با وسایل دست ساز خود در چیدمان اتاقشان سهمی داشته باشند.
این عکس ها می تواند ایده های خوبی به شما بدهد.

 جای پاک کن و تراش 

1fe24c57bfe1c178559353387197c49b

 جامدادی های آهنی 

IMG_2350-e1398384018199

 

6c1012ddd3495df420c4dd97af84bf9e

ساخت جامدادی با مداد های غیر قابل استفاده 

 

6c28b68a025b4e0add31e1d4b0748a1c

و یا 

f54a805a52 7992_jamedadi_1_6mru jamedadi plastic-bottle-pet-pot03c5 8eb4e018571b08a0be20d6d68dda516f

 

 

 

 

گوش دادن آینه مانند

za4-1263

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که ارتباط کلامی چه ربطی به جنسیت دارد ؟ در پاسخ باید گفت که خیلی هم ربط دارد وقتی کودکان می آموزند که نیازها ،نگرانی ها و احساسات خود را به زبان بیاورند ،شخصیت و جنسیت خود را شکل پرورش می دهند و در ارتباط با دیگران احساس امنیت می کنند .

خردسالان با پیام های غیر کلامی با ما ارتباط برقرار می کنند و به نیازهای خود پاسخ می گویند ،اما بچه های بزررگ تر ،خواسته های خود را به صورتی واضح تر و با کلام خود منتقل می کنند . به دنبال فراگیری خواندن و نوشتن در سال های ابتدایی دبستان به توانایی های ارتباطی کودکان افزوده می شود . در سنین ده – دوازده سالگی نیز باید جنبه دیگری از ارتباط یعنی هنر گوش دادن را با تلاش و کوشش خود تمرین کنند .

با وجود اینکه اکثریت بزرگسالان مهارت های اساسی خواندن ،نوشتن و صحبت کردن رافرا گرفته اند ،تعداد اندکی از آنها توانایی گوش دادن را از خود نشان می دهند . هنگام تربیت فرزند ،این نقص برای ما بزرگسالان ،عیبی اساسی به حساب می آید . اگر گیرنده صوتی والدین از کار افتاده باشد ،خطوط ارتباطی در نهایت بسته می شود ،اما اگر والدین بیاموزند که به کودکان خدود گوش بدهند ،شاید آنها نیز وقتی بزرگتر شدند به سخن دیگران گوش بدهند

گوش دادن آینه مانند  یک تکنیک اثر گذار 

گوش دادن آینه مانند وقتی است که ارتباط کلامی را بین دو نفر ممکن می سازد . گوش دادن مانند آینه زمانی است که برای گوش کردن به سخنان کسی وقت بگذاریم و حرف های او را به دقت و بدون پیش فرض های ذهنی خود می شنویم . برای اینکه مانند آینه گوش کنیم باید حاضر باشیم به گوینده راه حل ارائه ندهیم . والدین باید همدلانه گوش کرده ،کلام فرزند خود را با بیانی دیگر تکرار کنند یا احساس او را نام گذاری کنند . آنها از این طریق خواهند توانست معنی کلام فرزند خود را به گونه ای روشن ودرک کنند ودر عین حال به او بفهمانند که منظورش را واقعا فهمیده اند . البته برای اینکه مانند آینه گوش کنید به وقت تلاش و بیشتر از همه تمرین نیاز دارید .در بیشتر اوقات ،وقتی والدین به فرزندان خود گوش می کنند ،به سرعت جواب می دهند ،راه حل ارائه می دهند ،تحلیل می کنند یا آنها را مورد شماتت قرار می دهند . پیامی که این رفتار به کودکان می دهد این است که بچه ها قادر نیستند از پس مشکلات خودشان بر بیایند . بچه ها برای حفاظت از خود بین خود و والدین شان یک دیوار روانی می کشند و مانع از برقراری ارتباط کلامی می شوند

233807_933

راهکاری برای گوش دادن آینه مانند

وقتی فرصت کافی دارید تمرین کنید . هنگام صبح که همه برای انجام دادن کارهای خود عجله دارند فرصت خوبی نیست .

برای ابراز محبت و نشان دادن پذیرش خود در چشم فرزندانتان نگاه کنید.

پیام فرزند خود را به بیانی دیگر تکرار کنید

اگر چیزی به درستی نفهمیده بودید ،آن را روشن کنید .

نقطه نظر فرزند خود را تایید کنید

در صورت لزوم نظر شخصی خود را بیان کنید .

نظر خود زمانی ارائه دهید که فرزندتان می خواهد.

برای گوش دادن آینه مانند ،چه کارهایی نباید کرد

کلام فرزندتان را قطع نکنید .

از تحلیل کردن ،پیشنهاد دادن و بیان نکته های اخلاقی بپرهیزید.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا برای اینکه فقط درظاهر نشان بدهید که به او توجه دارید ،از فرزندتان سوال نکنید .

با طنز و کنایه نگرانی های فرزند خود را کوچک جلوه ندهید .

629466_Plde5qZA

منبع: کلیدهای آموزش و مراقبت از سلامت جنسی در کودکان و نوجوانان ،نوشته کریستال دفریتاس ،مترجم سارا رئیسی

آشنایی با بازی های بی سر و صدای آپارتمانی

 بازی کی از چی خجالت می کشد؟

? هدف: جرأت آموزی، رفع خجالت، حساسیت زدایی

? قابل اجرا از ۵ سالگی

? هر یک از کودکان بیان می کند که از چه چیزی یا در چه موقعیت هایی خجالت می کشد، نوع خجالت هر یک از کودکان روی تابلو نوشته و به بحث گذاشته می شود و هر کودک با توجه به نوع خجالت در موقعیت نمایشی قرار می گیرد و تشویق می شود تا با خجالت خود مبارزه و بر آن غلبه کند.

Tanhae.Com

 بازی دوست داشتن غذاها

? هدف: تغییر ذائقه کودکان و گرایش آن ها به غذاهای مقوی

? قابل اجرا از ۳ سالگی

? هر یک از کودکان مطرح می کند که کدام یک از غذاها را بیشتر دوست دارد و از کدام غذا بدش می آید و یا این که آن غذا را نمی خورد.
تمامی موارد ثبت می شود و سپس درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای کودکان توضیح داده می شود و مثلاً می گوییم هر کی دوست دارد قوی و زیبا بشود باید این غذا را بخورد، مثل قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می شود.

289049_500

 

 بازی حیوانات

? هدف: دوست داشتن حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات

? قابل اجرا از ۳ سالگی

? از بچه ها می خواهیم که به ما بگویند کدام حیوان را بیشتر از همه دوست دارند و از کدام حیوان خوششان نمی آید.
موارد ثبت می شود و سپس درباره دوست داشتن و محبت کردن به حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات برای کودکان صحبت می شود و با اسباب بازی های حیوانات ، باغ وحشی توسط کودکان ساخته می شود و غذای هر حیوان و مشخصات آن حیوان به کودک آموزش داده می شود.

 

2366

 

?بازی دزد و پلیس

? هدف: آموزش مسائل اجتماعی، آموزش نقش، تحرک، حساسیت زدایی

? قابل اجرا از ۵ سالگی

? یکی از بچه ها نقش دزد را بازی می کند و دیگری نقش پلیس. این بازی به خصوص برای کودکانی که از دزد می ترسند مناسب است.
دزدی، کار بدی است و دزد، خیلی ترسو است . کسی که نقش پلیس را بازی می کند باید هدف از وظیفه خود را بیان کند. می توان برای ایجاد نشاط بیشتر در این بازی از وسایلی مانند چشم بند، دستبند و هفت تیر پلاستیکی استفاده کرد.

 

9⃣gunplay

بازی کشف تغییرات

? هدف: افزایش دقت و حافظه

? قابل اجرا از ۳ سالگی

? از کودکان می خواهیم وسایل داخل اتاق را به دقت زیر نظر بگیرند و سپس به یکی از بچه ها می گوییم از اتاق بیرون برود و جای یکی از اشیای اتاق را تغییر می دهیم .
فرد مورد نظر باید تغییر ایجاد شده را در زمان مقرر حدس بزند این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه ها رو به دیوار می ایستند و تغییر ایجاد می شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.

474963_200

بازی حدس بزن کجاست؟

 هدف: افزایش دقت، سرعت عمل

 قابل اجرا از ۳ سالگی

شیوه بازی : یک شیء به کودکان نشان داده می شود مثل یک مهره کوچک که در دست جای می گیرد و سپس از بچه ها می خواهیم که رو به دیوار بایستند و مهره را در یک قسمت از اتاق پنهان می کنیم و هرکس زودتر جای آن را پیدا کرد برنده است این بازی می تواند به صورت انفرادی و با احتساب زمان نیز اجرا شود.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

اگر کودک مدرسه ای شما موقع درس خواندن حواسش پرت می شود

کودکان و نوجوانان این روزها کارهای زیادی انجام می دهند، از جست وجو در اینترنت گرفته، تا بازی های کامپیوتری و… این حواس پرتی ها با توجه و تمرکز آنها در حال رقابت است.با این همه مسائلی که ممکن است باعث وقفه در کار شود کودکان به سختی می توانند بر آنچه در حال انجام آن هستند تمرکز کنند اما کمک به کودکان برای ایجاد نظم و استراتژی های تمرکز و مهارت های تمرکز در سنین پایین ضامن موفقیت آنها در دبیرستان، دانشگاه و حتی محل کار خواهد بود.

در اینجا برخی از راهنمایی های عملی و نکاتی که والدین برای تمرکز کودک شان می توانند استفاده کنند را بررسی می کنیم.

با او به توافق برسید

بهتر است کودک بداند بعد از آمدن از مدرسه چه کاری باید انجام دهد. اگر مایل است اول تلویزیون ببیند و بعد به تکالیف خود بپردازد، این را تعیین کنید و با هم به توافق برسید یا اینکه بهتر است بداند از او انتظار می رود بعد از یک چرت کوتاه شروع به انجام تکالیفش کند.

برای کودک تان توضیح دهید که شما مسئولیت های مهمی در خانه، محل کار و جامعه دارید اما تنها و مهم ترین مسئولیت فرزندتان در حال حاضر یادگیری و آموزش است.

هرچه زودتر انتظارات و برنامه منظم یادگیری و انجام تکالیف را مشخص کنید، راحت تر می توانید آن را تبدیل به یک روال معمول کنید.

یک تمرین خانوادگی انجام دهید به این ترتیب که اجازه دهید فرزندان بزرگ تر الگوی کوچک تر ها باشند و زمانی که آنها مشغول انجام تکالیف و مطالعه هستند بزرگ ترها هم به آنها کمک کنند و برنامه خود را در مورد آنها هم به کار گیرند.

kids-doing-homework

برای زمان مشق قانون بگذارید

هیچ چیز بیشتر از این تمرکز فرزندتان را به هم نخواهد زد که وقتی در حال انجام تکالیف است کودک همسایه در بزند و از او بخواهد برای بازی با او همراه شود در حالی که باید تکالیفش درست و مرتب انجام شود قبل از آنکه برای بازی به بیرون برود.

با تنظیم قوانینی مثل تعیین زمان مشخص برای انجام تکالیف، این پیام را برسانید که کار مدرسه بر هر چیزی ارجحیت دارد.

همچنین بفهمانید تا پایان انجام تکالیف و کنترل آن، تلویزیون یا تماس تلفنی، بازی های ویدئویی و… تعطیل است.

 

465424999145115241342857118352223111765

جایزه یادتان نرود

جایزه دادن به کودک اگر افراطی باشد می تواند تبدیل به باج شود اما حقیقت این است که انسان به تقویت مثبت، پاسخ می دهد.

اگر فکر می کنیدپاداش باعث ایجاد انگیزه در فرزندتان می شود از جایزه پولی یا غذایی خودداری کنید و در عوض پاداش را براساس گذران وقت با یکدیگر قرار دهید.

از فرزندتان بپرسید چه کارهایی دوست دارد با شما انجام دهد و یک هدف ماهانه برای آن تنظیم کنید.

یک جدول انجام تکالیف ایجاد کنید. برای هر تکلیفی که منظم انجام شده به فرزندتان یک ستاره بدهید. این ستاره ها می تواند بخشی از کاری باشد که آخر ماه قرار است انجام دهید؛ مثل خرید یک کتاب جدید یا به پارک رفتن، دوچرخه سواری یا سینما.

ra4-2211

 

تشویق و مثبت بودن

حتی با بهترین مقاصد و شرایط مطلوب مطالعه، نشاندن بچه ها و ایجاد تمرکز در آنها یک چالش بزرگ است، به خصوص اگر مشکلاتی مانند عدم توجه و تمرکز داشته باشند اما با تمرین، صبر، پشتکار و مثبت بودن ظرف یک ماه یک روال منظم می تواند شکل بگیرد.

یادتان باشد که از جملات مثبت و ستایش کلامی استفاده کنید.

تنبیه فقط کار را سخت تر می کند و آنها را از تلاش باز می دارد.

آنها را به خاطر کاری که انجام دادند تشویق کنید نه برای نتیجه کار.

مثلا بگویید: «حالا دیگه می تونی حروف را به اندازه مناسبش بنویسی، آفرین.» یا «خوشحال می شم می بینم تکلیفتو مرتب و تمیز می نویسی.»

موبایل بی موبایل

خودتان می دانید که پیامک و ای میل چقدر می تواند در از بین بــردن تمرکز موثر باشد. کودک تان باید بداند که در طول انجام تکالیف نمی تواند از گوشی اش استفاده کند. اگر سؤالی وجود داشت که شما قادر به پاسخگویی آن نبودید، می توانید اجازه دهید یک تلفن کوتاه با همکلاسی اش داشته باشد.

zaqosoko

ارتباط ایجاد کنید

با اولیای مدرسه درباره تکالیف خانه و نحوه ایجاد تمرکز در کودکان تعامل داشته باشید.

یک برگه تهیه کنید و جزئیاتی را که در خانه هنگام انجام تکالیف فرزندتان به نظرتان می رسد یادداشت کنید و اولیای مدرسه را هم در جریان قرار دهید.

همکاری با معلمان و مربیان مدرسه کودک تان برای گرفتن توصیه و حمایت مهم است. آنها ممکن است پیشنهادهایی را در نظر داشته باشند که شما متوجه آنها نباشید.

ایده های جدید را امتحان کنید، با آنها همکاری کنید تا با یکدیگر اهداف کوتاه مدت و بلند مدت را تعریف کرده و انتظارات تان را مشخص کنید.

 

مدیریت حواس پرتی

احتمالا من و شما می توانیم برای مدتی در محلی که صدای تلویزیون یا ضبط می آید کمی مطالعه کنیم؛ اگر چه کار آسانی نیست، اما از کودک نمی توان انتظار داشت در جایی که دور و برش خوراکی، اسباب بازی، تلویزیون روشن یا هر وسیله مزاحم دیگری وجود دارد، تکالیفش را انجام دهد.

اگرچه از بین بردن حواس پرتی تقریبا غیرممکن است اما راه هایی برای مدیریت و کاهش تعداد مواردی که باعث ازبین رفتن تمرکز کودک می شود وجود دارد.

با این تکنیک شروع کنید که هنگام انجام تکالیف هیچ خبری از تلویزیون، تلفن و کامپیوتر نیست تا زمانی که تکالیف تمام شود.

سکوت مطلق لازم نیست زیرا محققان به این نتیجه رسیده اند که برخی موسیقی های کلاسیک و بدون کلام در افزایش تمرکز نقش دارند.

اگر فرزندتان به موسیقی علاقه دارد می توانید یکی از قطعات باخ، موتزارت یا بتهوون را برایش پخش کنید.

350x233x200506423-001,P281,P29.jpg.pagespeed.ic.QbgrSXAzQn

او روش خودش را دارد

کودکان نیاز دارند که ارزش مطالعه آنها دیده و درک شود اما به یاد داشته باشید افراد راه های مختلفی برای یادگیری و پردازش اطلاعات انجام می دهند.

باید روشی را که در مورد فرزندتان بهتر جواب می دهد، پیدا کنید.

برخی کودکان راه می روند و بلند بلند درس می خوانند.

برخی دیگر دراز می کشند ودرس می خوانند.

برخی هم به سکوت نیاز دارند.

شما باید درباره روش مطالعه فرزندتان انعطاف پذیر باشید.

توانایی تمرکز و حفظ عادات مطالعه خوب جزء مهارت های زندگی است که باعث موفقیت فرزندان در تمام جنبه های زندگی می شود.

images

جای مشخص برای مشق نوشتن

ایجاد یک محل تعیین شده در خانه برای مطالعه بسیار مهم است.

این مکان باید میز و جایی برای کتاب ها و دفترها داشته باشد.

تلاش کنید این مکان در جای کم تردد و ساکت خانه باشد تا کودک بتواند بر حواس پرتی اش غلبه کند.

این نقطه باید دارای تهویه مناسب و روشنایی کافی باشد.

اگر کودکان برای تکالیف مدرسه به کامپیو تر احتیاج داشتند، سعی کنید آن را در مکانی عمومی و نه در اتاق خواب قرار دهید زیرا شما باید بتوانید آنها را از اجرای بازی های کامپیوتری، چت کردن یا فرستادن ای میل و گردش در اینترنت برای سرگرمی در زمان انجام تکالیف منع کنید.

اگر شما بیش از یک فرزند دارید و آنها می توانند با هم کار کنند این خیلی خوب است اما در واقع شاید مجبور باشید مناطق جداگانه برای هرکدام از فرزندان تان در نظر بگیرید.

116_fa_rszd

شما هم مشق شب بنویسید

اگر برای تان امکان دارد همزمان با فرزندتان به کارهایی که باید انجام دهید، بپردازید.

این ممکن است باعث شود برخی کارها را به خانه بیاورید؛ کارهایی مانند پرداخت صورتحساب، چک کردن پست الکترونیک و … وقتی فرزندتان ببیند شما هم دارید همین کار را می کنید بیشتر تمرکز می کند.

هرچند ممکن است سخت باشد اما سعی کنید وقتی را برای استفاده از کامپیوتر و تلفن در طول این زمان قرار دهید.

در طول زمان انجام تکالیف و مطالعه تلاش کنید خانه مانند یک کتابخانه باشد تا به پرورش تمرکز فرزندتان کمک کند.

 

مهم‌ترین آموزش‌های قبل از مدرسه

در این مطلب چند نمونه از مهمترین اصولی که شما باید به عنوان پدر یا مادر تا پیش از ورود فرزندتان به مدرسه به او بیاموزید ذکر شده است. با آموختن چنین مسائلی به او کمک می کنید هنگام ورود به اجتماع و در ارتباط با دیگران از ارتباطاتش لذت بیشتری ببرد.
ba1319

بسیاری از والدین گمان می کنند نیازی نیست به کودکان در سنین پیش از دبستان اصول و ارزش های مهم اخلاقی و انسانی آموخته شود چون آنها کم سن و سال هستند و درک این مسائل برایشان دشوار است یا اینکه آموختن این مسائل را به آموزگاران واگذار می کنند. امروزه بیشتر والدین با فرزندانشان طوری رفتار می کنند که گویی فقط آنها در دنیا اهمیت دارند و بر همه مقدم هستند. در حالی که این یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که والدین در ارتباط با فرزندانشان مرتکب می شوند و در آینده حتی خودشان نیز گرفتار عواقب چنین رفتار نادرستی خواهند شد. فرزندان شما از لحظه تولد از قدرت فهم و درک برخوردارند و از همان لحظه ورود به دنیا باید تربیت شوند. در این مطلب چند نمونه از مهمترین اصولی که شما باید به عنوان پدر یا مادر تا پیش از ورود فرزندتان به مدرسه به او بیاموزید ذکر شده است. با آموختن چنین مسائلی به فرزندانتان نه تنها او را آزار نمی دهید بلکه به او کمک می کنید هنگام ورود به اجتماع و در ارتباط با دیگران حتی هم سالانش موفق تر شده و از ارتباطاتش لذت بیشتری ببرد.

صداقت

به کودکتان کمک کنید راهی برای بیان واقعیت بیابد:

بهترین راه برای اینکه به کودکتان بیاموزید صداقت داشته باشد و هرگز دروغ نگوید این است که خودتان برایش الگوی راستگویی و صداقت باشید. به این داستان توجه کنید: سارا پسری سه ساله به نام آریا دارد و می خواهد کاری کند که آریا برای مدتی از دوستش محمود دور باشد چون به تازگی آریا عصبی شده و مرتب با محمود دعوا می کند، یک روز وقتی مادر محمود به او زنگ زد تا قراری بگذارد که بچه ها با هم بازی کنند سارا در حضور آریا گفت که آریا مریض است و نمی تواند بازی کند. بعد از آن آریا از مادرش پرسید: مامان من مریضم؟! و سارا با لبخندی او را بوسید و گفت: نه پسرم من همینطوری گفتم. اکنون آریا گیج و سردرگم شده اما در نهایت توانست برای خودش یک نتیجه گیری کند: دروغ گفتن امری عادی است و مردم همه می توانند از این تکنیک استفاده کنند، پس من هم می توانم دروغ بگویم واین اشکالی ندارد. کودکان پاسخ بسیاری از سوالاتشان را بدون اینکه از شما بپرسند تنها با مشاهده رفتار و گفتار شما دریافت می کنند پس مهم است که شما از هرگونه دروغ و پنهان کاری حتی بی ضررترین آنها در حضور فرزندانتان بپرهیزید. مثلا به فرزندتان هرگز نگویید: به پدرت نگو که امروز شکلات خریدیم.

عذرخواهی کردن و گفتن متاسفم شاید برای بعضی از کودکان دشوار باشد اما کم کم برای همه آنها عادی می شود چون راهی بسیار ساده است تا از عواقب اشتباهی که مرتکب شده اند رها شوند اما اگر کودکتان را وادار کنید که راهی غیر از عذرخواهی برای جبران اشتباهش بیاموزد اهمیت موضوع را بهتر برایش روشن می کنید در مورد ذکر شده سارا به جای دروغ می توانست به مادر محمود بگوید: به نظرم امروز اگر بچه ها برای بازی نروند بهتر است چون اخیرا با هم خیلی دعوا می کنند و بهتر است مدتی از هم دور باشند. زمانی که کودکتان دروغ می گوید واکنش شدید نشان ندهید، به جای آن به او بیاموزید راهی بیابد که به بهترین شکل ممکن پاسخی صادقانه بدهد. زمانی که فرزندتان دروغ می گوید او را تنبیه نکنید و اشتباهش را به رخ او نکشید بلکه در فرصتی مناسب با او صحبت کرده و بگویید که چقدر راست گفتن برایتان اهمیت دارد، سپس زمانی که فرزندتان راست گفت او را تشویق کنید تا عملا درک کند چقدر راستگویی او برای شما ارزشمند و مهم است.

136-12654

عدالت

حتما به کودکتان بیاموزید اشتباهاتش را جبران کند:

در یک مهمانی خانوادگی امین و کوشا که هر دو چهار سال دارند در حال بازی برج سازی بودند که ناگهان امین برج کوشا را خراب کرد. کوشا شروع به گریه کرد. پدر امین فورا در صحنه حاضر شد و پسرش را سرزنش کرد و سپس او را وادار کرد که از کوشا عذرخواهی کند. امین با بی میلی گفت: معذرت می خوام. سپس پدرامین او را به گوشه ای برد و گفت: برایم توضیح بده چرا برج کوشا را خراب کردی. امین هم به پدرش گفت چون برج کوشا از برج من بلندتر بود. پدرامین به او گفت: این اصلا دلیل موجهی برای این کار نیست اما من خوب می توانم احساسات تو را درک کنم. تا این قسمت رفتار پدرامین رفتاری است که روانشناسان در چنین شرایطی به والدین توصیه می کنند اما بعد از آن پدر امین به او گفت تا به بازیش ادامه دهد.

اسباب-بازی-300x141

مدرسه رفتن

روانشناسان می گویند کودکان باید بفهمند که شما می توانید آنها را به خوبی درک کنید و از احساسات آنها مطلع هستید و می دانید چرا او نتوانسته در چنین شرایطی رفتار درستی داشته باشد اما این کافی نیست چون اگر به این حد اکتفا کنید کودک گمان می کند حق داشته و اگر چه شما او را بازخواست و سرزنش کرده اید اما در موارد بعدی نیز واکنش مشابهی خواهد داشت چون شما فقط به او گفته اید که درکش می کنید اما چیزی در مورد رفتار صحیح به او نگفته اید.

همچنین به او یاد ندادید که چگونه باید اشتباهش را جبران کند. پدر امین باید به او می گفت: حالا برو به کوشا کمک کن تا دوباره برجش را بسازد. در چنین مواقعی به کودکتان بیاموزید راهی برای جبران اشتباهش بیابد مثلا برای عذرخواهی به کسی که او را رنجانده شکلات بدهد. عذرخواهی کردن و گفتن متاسفم شاید برای بعضی از کودکان دشوار باشد اما کم کم برای همه آنها عادی می شود چون راهی بسیار ساده است تا از عواقب اشتباهی که مرتکب شده اند رها شوند اما اگر کودکتان را وادار کنید که راهی غیر از عذرخواهی برای جبران اشتباهش بیاموزد اهمیت موضوع را بهتر برایش روشن می کنید. شاید زمانی که از فرزندتان خواستید راهی برای جبران اشتباهش بیابد او را به این نتیجه برسد که یکی از اسباب بازی هایش را به کسی که او را آزرده بدهد یا برای او یک نقاشی بکشد. با این کار به کودکتان می آموزید که درست رفتار کردن با دیگران مهم است درست به همان اندازه ای که خودش دوست دارد دیگران رفتار خوبی با او داشته باشند. کودکی که به موقع این موضوع را بیاموزد در آینده می تواند ارتباطات بهتری با دیگران برقرار کندو کمتر در ارتباط هایش آسیب ببیند.

961983835125222109791452502001108225153113

ده پیشنهاد برای بالا بردن دایره لغات کودکان

کودکان وقتی لغت یاد می گیرند که کسی برایشان کتاب می خواند یا خودشان کتاب می‌خوانند. هر چه بیشتر بخوانند بیشتر لغت یاد می‌گیرند.
n00243373-b
کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید تا فرزندانتان لغات بیشتری یاد بگیرند:
a22440531254102a
در کتابی که دارید می‌خوانید سعی کنید لغاتی که مرتب در متن تکرار می‌شوند با دست نشان دهید، به این ترتیب فرزندتان در متنهای دیگر به این لغات توجه نشان می‌دهد و دنبالشان می‌گردد، کلماتی مثل: “من”، “تو”، “آن”، “اما”، “او”

478038_gTahThkt
بازی‌هایی بکنید که کلمات هم وزن و قافیه را همراه هم بیاورید، این بازی‌ها توجه بچه‌ها را به ریتم‌ کلمات بالا می‌برد و کلمات بیشتری یاد می‌گیرند و زمانی که بزرگتر شدند کلمات هم قافیه را می‌توانند بنویسند. مثل: “بلا”، “طلا”، “ناقلا” ….

L1421743624
در صدا و لحنتان تنوع ایجاد کنید و قصه بگویید تا توجه فرزندتان به کلماتی که با صداهای متفاوت ادا می‌ شوند جلب شود. مثلا اگر کلمه‌ای شبیه صدایی است -مثل: ویز ویز زنبور-روی آن بیشتر تاکید کنید تا آن کلمه به نظر جالب‌تر برسد. شنیدن صداهای متنوع‌تر باعث می‌شود توانایی شنیداری کودکان تقویت شود.
kindergarten-kids
سعی کنید بین کلمات نوشتاری و کلمات گفتاری ارتباط برقرار کنید. موقع خواندن کتاب با دستتان کلمات را دنبال کنید و نشان دهید که جمله از سمت راست به چب نوشته می‌شود. و هر عکسی که میبینید درباره‌اش صحبت کنید و از کلمات قصه استفاده کنید.
bibliotherapy.tarvij.91.2.4
درباره‌ی موضاعات روزمره، و ماجراهای گذشته و برنامه‌های آینده با کودک صحبت کنید، و کلمات خاصی را که با آن موضوع مرتبط هستند به کار برید. مثلا اگر درباره شهربازی حرف می‌زنید از کلمات: “بلیط، صف، بامزه، ترسناک ..” استفاده کنید و هر از چند گاهی لغت جدیدی به کار برید و درباره‌ي معنی‌اش توضیح دهید.
877812f3ba584a116fc6ed3f8173eaaa

کودک را تشویق کنید لیستی از کلمات جدیدی که یاد می‌گیرد تهیه کند و به کلمات جدیدی که در صحبت دیگران می‌شنود توجه کند. از او بخواید کلمای جدیدی از روزنامه کتاب یا مجلات پیدا کند و در لیستش بنویسد و بعد شما دربار‌ه‌ی معنی آن‌ها برایش توضیح دهید.

126391
لغات هم‌خانواده را از متن پیدا کنید. توجه کودک را به ریشه‌ی یک کلمه که در لغات دیگر وجود دارد جلب کنید. و از او بخواهید کلمات دیگری که او می‌شناسد با همان ریشه برایتان بگوید. و توضیح دهید که این‌ها لغات هم‌خانواده هستند. مثل: “شر” در کلمات:” شرور، شرورانه، شریر..”

kha023_0
جمله بسازید. بعد از اینکه درباره‌ی یک کلمه و معنی‌اش صحبت کردید از کودک بخو‌اهید جملاتی با آن کلمه بسازید.
84577_690

اگر بچه‌ها خواندن یاد گرفتند برایشان فرهنگ لغت کودکان تهیه کنید و زمانیکه خواستند معنی لغتی بدانندد راهنمایی‌اش کنید از فرهنگ لغات استفاده کنند و درباره‌اش صحبت کنید. شاید شما خودتان هم معنی‌ لغت را ندانید و با هم یاد بگیرید!

3471_635722261146447666_l
آهنگ‌ گوش دهید. هر ترانه کلمات جدیدی دارد و این کلمات موزون هستند و مرتب تکرار می‌شوند و به همین خاطر آهنگ گوش دادن یادگیری و به خاطر سپردن را آسان می‌کند. موسیقی یادگیری زبان و گوش دادن را تقویت می‌کند.
تهیه و تنظیم: پرواک
منبع: سایت آموزشیontario ministerry of edication

رشد ذهنی و قدرت تفکر کودک

قصه‌گویی، اندوخته عظیم انرژی و افکار خلاقانه را در کودک شما آشکار می‌کند.

قصه‌گویی ، یک عنصر اساسی و فوق مهم در ساختن نبوغ است…

این کار قدرت تفکرات خارق‌العاده را در یک نابغه زنده می‌کند. طبق نظریه روان‌شناسان کودک، روند رشد ذهنی کودک تا قبل از سن شش سالگی به نحو نفس‌گیری سریع است. بین شش تا هفت سالگی سرعت آن کاهش می‌یابد و رشد آهسته و ماندگار تثبیت می‌شود.

fairy tale in the forest | date created: 2007:05:20 | release references: mr5.pdf; mr6.pdf; mr4.pdf; mr1.pdf | release status: MR | date created: 2007:11:09 | release references: mr5.pdf; mr6.pdf; mr4.pdf; mr1.pdf | release status: MR

برانگیختن:

قصه‌های خوب پیام‌هایی از امید، تلاش و موفقیت در خود دارند، بدون آن که حرفی از پند و موعظه در بین باشد. قصه‌ها نیروی تفکر او را برمی‌انگیزند.

بیداری بصری:

قصه ، استعداد تصویرسازی کودک را بیدار می‌کند، قوه تخیل رشد یافته و پیشرفته اساس شکوفایی نبوغ است.
گوشی برای گفت و شنود: کلمات زمانی که با آهنگ و لحن متفاوت بیان شوند، مجذوب کننده می‌شوند.

تجربه‌های تازه:

با قصه گفتن، فرزند شما به دنیاهای اسرارآمیز و جادویی می‌رود. در قصه‌ها به علایق بچه‌ها پی‌برده می‌شود و از طرفی با خواندن مطالب درباره علایق کودک، اشتیاق او را به سمت خواندن سوق می‌دهید .

درک دیگران:

او در داستان شخصیت‌های مختلف را درک می‌کند و تفاوت‌ها را درمی‌یابد و افق دید او وسیع‌تر می‌شود. قصه‌های محلی: قصه‌های محلی فرهنگ ملت‌ها را به کودک می‌آموزد.

tarvij.90.3.28z

الهام گرفتن از داستان‌های واقعی:

درباره افراد برجسته ی جهان داستان‌های شنیدنی برای کودک بگویید. در زمینه تاریخ، علوم، ریاضیات، مهندسی، موسیقی، سیاست و هنر. او با همسان‌سازی با افراد دیگر سعی می‌کند خود را به سوی آنان سوق دهد. زندگی مشاهیر می‌تواند برای کودکان دنیای کودکانه ، سرگرمی کودک – الهام بزرگی باشد.

حرف‌های بعد از قصه:

گفت‌وگوهای بعد از قصه می‌تواند شروعی برای کسب تجربیات جدید باشد و با سوالات مختلف از کودک او را به سمت یافته‌های جدید هدایت کنید.

گاهی می‌تواند سوالات را از زبان اسباب‌بازی‌های او مطرح کنید.برای مثال خرس کوچولوی تو می‌پرسد چرا فیل در داستان آن‌گونه عمل کرد؟ بدین وسیله سبب رشد بخش تحلیلگر مغز او می‌شوید. قصه‌گویی، اندوخته عظیم انرژی و افکار خلاقانه را در کودک شما آشکار می‌کند. قصه‌گویی جرقه کوچکی را که شعله نبوغ را در خود دارد، مستقل می‌کند تا در دنیایی که سرشار از امکانات عظیم است بدرخشد.

kinderbetreuung_istock19989349Medium

نیچه، فیلسوف آلمانی می‌گوید:

محال است چیزی به بار بنشیند، بی‌آنکه ارواح سالم و برومند در ایجادش دخیل نبوده باشند