معرفی دو اثر از شل سیلور استاین

7453820

کی كرگدن ارزان مي خواهد؟
نويسنده و تصویر‌گر: شل سيلور استاين

مترجم: رضی خدادادی (هیرمندی)

درباره‌ی کتاب:

 این اثر شل سیلور استاین داستانی طنزآمیز به همراه طرح‌های کاریکاتوری است و نویسنده از قول کودکی که می‌خواهد کرگدنش را بفروشد ویژگی‌های یک کرگدن اهلی را به گونه‌ای توصیف می‌کند که خواننده متقاعد می‌شود این حیوان خانگی عجیب را بخرد و از آن نگهداری کند .
“دنبال يك حيوان خانگي مي گرديد؟
از گربه و سگ و ماهي قرمز و موش و خوكچه هندي خسته شده ايد؟
با يك كرگدن ارزون چطوريد؟
شايد نگاه زيباي شل سيلور استاين شما را متقاعد كند كه اين حيوان خانگي عجيب را بخريد و مشتري خوشبخت ما باشيد…”

بخشی از کتاب:

“چه كسی یك كرگدن ارزان می‌خواهد؟ من یكی برای فروش سراغ دارم. خیلی کپل و بامزه است و جون میده برای بغل کردن ـ مثل موش بی‌سر و صداست و خیلی کارهای خونتون هم ازش برمیاد مثلا :می‌تونین به جای چوب‌رختی ازش استفاده کنین .میشه باهاش یه آباژور خوشگل درست کرد.”


Man-Dooste-ghoolam

من و دوست غولم

نویسنده و تصویرگر: شل سيلور استاين

مترجم:منیژه‌ گازرانی

درباره‌ی کتاب:

این کتاب مجموعه‌‌ای است از شعر‌ و کاریکاتور و مثل همه‌ی نوشته‌های عمو شلبی(شل سیلور استاین) طنزی ظریف و شیرین دارد و  همچنین فلسفه‌ای کودکانه که گاه دنیای بزرگ‌ترها را هم نقد می‌کند. تمام آثار او به ظاهر برای کودکان و نوجوانان نوشته شده‌اند اما بین بزرگ‌ترها هم مخاطبان ویژه‌ای دارند.

بخشی از کتاب:

“عمویم گفت:
چه جوری به مدرسه می‌روی؟
گفتم: با اتوبوس.
پوزخندی زد و گفت:
من وقتی به سن تو بودم ده‌کیلومتر پیاده می‌رفتم.
عمویم گفت:
چقدر بار را می‌توانی بلند کنی؟
گفتم: یک گونی برنج.
پوزخندی زد و گفت : من وقتی هم‌سن تو بودم، یک گاری را به حرکت در می‌آوردم و یک گوساله را بلند می‌کردم.
عمویم گفت:
تا حالا چندبار دعوا کرده‌ای؟
گفتم: دو بار و هر دو بار هم کتک خوردم.
پوزخندی زد و گفت : من وقتی هم‌سن تو بودم، هر روز دعوا می‌کردم و هیچ وقت هم کتک نمی‌خوردم.
عمویم گفت :
چند سالته؟
گفتم: نه سال و نیم.
بادی به غبغب انداخت و گفت : من وقتی هم‌سن تو بودم، ده سالم بود!”

نام کتاب برگرفته از یکی از اشعار این مجموعه است برای خواندن این شعر کلیک کنید— من و دوست غولم” 

«بهترین فکر دنیا» از مجموعه ی «مدرسه‌ی پرماجرا» کتابی با موضوع آموزش به وسیله ی بازی

 “اسم من اِی.جِی است و از مدرسه متنفرم”

AJ

مجموعه 32 جلدی «مدرسه‌ی پر ماجرا» نوشته «دن گاتمن» به زبانی ساده و شیرین نوشته شده است. این مجموعه منتخب شورای کتاب کودک با رتبه چهار ستاره شده است.

دن گاتمن در این مجموعه به زبانی ساده و طنز آمیز، ماجراهایی که در مدرسه اتفاق افتاده را، بیان می‌کند.

همه کتاب‌های این مجموعه از زبان «اِی.جـِی،AJ» روایت می‌شوند که یکی از بچه‌های بازیگوش مدرسه‌ «الّامنتری» است. گرچه اِی.جِی همه کتاب‌های مجموعه را با جمله «اسم من اِی.جِی است و از مدرسه متنفرم» شروع می‌کند؛ اما شادترین لحظات خود را در مدرسه می‌گذراند؛مدرسه‌ای که مدیرش «آقای کلاتز»، برای شادی دانش‌آموزان حاضر است، لباس بابانوئل بپوشد، اسکیت‌سواری کند و حتی از سقف آویزان شود! مستخدمش یعنی «خانم لازار» هم از دیوار راست بالا می‌رود و معلم هنرش با دستمال‌های کهنه برای خودش لباس می‌دوزد.

 

مدرسه پرماجرا

“یک روز بچه های کلاس یک فکر تازه به ذهن‌شان می‌رسد: اجاره مدرسه برای یک شب و تبدیل کردن آن به یک مرکز بازی‌های کامپیوتری. اما پول اجاره مدرسه را از کجا تامین کنند؟”

داستان واقعگرای «بهترین فکر دنیا» که جلد نخست این مجموعه است، با موضوع آموزش به وسیله بازی و درونمایه تربیتی، از داستان‌هایی است که به کتاب و کتابخوانی توجه ویژه‌ای دارد. مدیر مدرسه با یک روش خلاقانه اجاره یک شب مدرسه را خواندن یک میلیون صفحه کتاب توسط دانش‌آموزان تعیین می‌کند. داستان علاوه بر پرداختن به موضوع‌های مورد علاقه بچه ها مثل فوتبال، بازی‌های کامپیوتری و سر به سر گذاشتن معلم‌ها، رفتن به کتابخانه و آموختن از راه بازی را تشویق می‌کند.

زبان داستان شادی آفرین و طنز است و با شوخی‌های کلامی بسیاری همراه است.  همچنین به سبب بیان شیوه‌های تدریس خلاق، خواندن آن برای مربیان تربیتی و آموزشی بسیار جذاب و مفید است.

شناسنامه کتاب:
نویسنده:

Gatman Dan

تصویرگر:

Jim pilot

برگردان:

روژین شاملو

ویراستار:

محمد ذوقی

ناشر:

گام

سال نشر:

۱۳۸۸

گروه‌بندی سنی:

۱۰ – ۱۲ سال

منبع : Time.ir

معرفی دو کتاب از شل سیلور استاین

 

Dar Jostejoye Geteh Gomshodeh

در جستجوی قطعه‌ی گم شده پنجمین اثر شل سیلور استاین است و در رده‌ی ادبیات کودک شناخته می‌شود، اما در اصل عمو شلبی ( او در دنیای کودکان به این نام شناخته شده بود) سبکی کاملا متفاوت و جدید را در ادبیات کودک بنا کرد. این کتاب رده‌ی سنی و مخاطب مشخصی ندارد و خواننده را چه کودک چه بزرگسال دعوت می‌کند به تفکر و به چالش کشیدن کلیشه‌های تعریف شده در مفاهیم انسانی. عمو شلبی در این داستان بسیار کوتاه با ساده‌ترین تصاویر و کلمات مفاهیم بسیار عمیق انسانی را بیان می‌کند.84044067430225439503

او قطعه‌ای کم داشت و شاد نبود.


  آشنایی قطعه گم شده با دایره بزرگ

شل سیلور استاین سه سال بعد در ادامه‌ی کتاب در جستجوی   قطعه‌ی گم شده این کتاب یعنی آشنایی قطعه‌ی گم شده با دایره‌ی بزرگ را می‌نویسد. این کتاب هم به همان اندازه عمیق و ساده و شیرین نوشته شده است که تمام ویژگی‌ها مخصوص سبک عمو شلبی را دارد، ویژگی‌هایی مثل: طنز، سادگی و استفاده از کمترین کلمات برای بیان عمیق‌ترین مفاهیم انسانی.

 

26

گوشه‌ها ساییده می‌شوند و شکل‌ها تغییر می‌کنند.


images (1)

درباره‌ی نویسنده: شل سیلور استاین شاعر، نویسنده و کاریکاتوریست آمریکایی است. آثاری از او که در کتابفروشی های کودک به فروش می رسند از سوی مخاطبان بزرگسال هم مورد توجه زیادی قرار می گیرند و این از
ویژگیهای خاص کار اوست که همه گروههای سنی را جذب خود می‌کند.  بزرگ‌ترها سیلوراستاین را بخشی از وجود خود می دانند. چرا که حرفهای ناگفته آنها را با زبان طنز بیان می کند. می‌گویند سیلور استاین “مردی است که کودکی اش را در چمدانی با خود می برد”.

او  شانزده سال پیش، سال 1999 در سن شصت و نه سالگی از دنیا رفت.


درباره‌ی مترجم: رضی خدادادی (هیرمندی)  را می‌توان نخستین مترجم آثار سیلور استاین در ایران دانست که ایرانیان به ویژه کودکان و نوجوانان را با این شاعر مطرح جهانی آشنا کرد.