داستان نوجوانی که برای حق آموزش تا پای جان رفت

 بعد از اخبار تلخ روزهای گذشته پرواک داستانی از امید و استقامت را بازنشر می کند. داستان ملاله دختری که الهام بخش نوجوانان بسیاری در جهان بوده است، امید و نیرویی که در چشمان ملاله موج می زند یادمان می اندازد که علیرغم تمام رنج ها و تلخی ها هنوز می توان به سازندگی و آموزش امیدوار بود.

گزارش خبرنگار فرهنگی آنا درباره فیلم زندگی ملاله

زندگی دختری که مورد حمله طالبان قرار گرفت بر پرده سینما

ملاله یوسف‌زی

فیلم مستند «آن مرد مرا ملاله نامید» از مهر ماه به پرده سالن‌های سینما در آمریکا، آسیا و اروپا خواهد رسید.

این مستند به زندگی ملاله یوسف‌زی می‌پردازد، دختری پاکستانی که در سال 2012 در سن پانزده سالگی به جرم دفاع از حق تحصیل دختران مورد حمله عوامل محلی طالبان قرار گرفت و گلوله‌ای به سر او شلیک شد. پس از این ماجرا و بهبود ملاله یوسف‌زی، وی به نمادی برای حق تحصیل دختران در سطح بین‌المللی بدل شد، دویچه وله او را «مشهورترین نوجوان جهان» نامید و برنامه‌هایی برای ادامه تحصیل کودکان در کشور پاکستان، سازمان ملل متحد و نقاط دیگر به نام او به جریان افتاد.

هفته‌نامه تایم در سال 2013 ملاله یوسف‌زی را در فهرست 100 شخصیت پرنفوذ بین‌المللی قرار داد و او برنده چندین جایزه معتبر بین‌المللی مانند جایزه صلح نوبل، جایزه ساخاروف و جایزه سیمون دوبوآر شد.

فیلم «آن مرد مرا ملاله نامید» نگاهی دارد به زندگی ملاله یوسف‌زی و پدرش ضیاءالدین یوسف‌زی دیپلمات پاکستانی و حوادثی که منجر به حمله طالبان به این دختر مدرسه‌ای شد و پیامدهای این حمله و سخنرانی ملاله یوسف‌زی در سازمان ملل متحد. این فیلم را دیویس گوگنهایم مستندساز آمریکایی سازنده «یک حقیقت ناخوشایند» و «در انتظار سوپرمن» کارگردانی کرده است.

اکران فیلم مستند «آن مرد مرا ملاله نامید» از تاریخ 2 اکتبر (10 مهر) در آمریکا آغاز خواهد شد و فیلم پس از آن به سالن‌های سینما در سنگاپور، هلند، آلمان و فرانسه خواهد رسید.

تریلر «آن مرد مرا ملاله نامید» را با زمان 2 دقیقه و 30 ثانیه را در آپارات تماشا کنید.

منبع: خبرگزاری آنا ana.ir

معرفی انیمیشن مینیون‌ها

«مینیون‌ها» نام خود را به عنوان یکی از سه انیمیشن با فروش میلیون دلاری در تاریخ سینما ثبت کرد.Minions-2015

این انیمیشن جدید که محصول کمپانی یونیورسال است، تاکنون بیش از 321 میلیون دلار در سینماهای آمریکا و همچنین 682 میلیون دلار در سطح سینماهای کشورهای جهان فروخته است تا پس از «منجمد» و «داستان اسباب‌بازی 3» در مکان سوم پرفروش‌ترین انیمیشن‌های تاریخ سینما قرار بگیرد.

منجمد» با فروش 1/279 میلیارد دلار هم اکنون صدرنشین فهرست انیمیشن‌های پرفروش تاریخ سینماست و «داستان اسباب‌بازی 3» نیز با 1/067 میلیارد دلار در مکان سوم قرار گرفته است که البته به زودی جای خود را به «مینیون‌ها» خواهد داد.

download

این اولین باری در تاریخ سینماست که یک کمپانی فیلمسازی در یک سال، سه فیلم با فروش بیش از یک میلیارد دلار عرضه می‌کند، رکوردی که امسال کمپانی یونیورسال با سه فیلم «سریع و خشن 7» (1/51 میلیارد دلار)، «دنیای ژوراسیک» (1/62 میلیارد دلار) و «مینیون‌ها» (یک میلیون دلار) بدست آورد.

کمپانی فیلمسازی یونیورسال اوایل ماه جاری میلادی نیز اعلام کرد که میزان فروش جهانی خود را از مرز 5.53 میلیارد دلار عبور داده است، رقمی که بالاتر از فروش سالانه هر کمپانی فیلمسازی در طول تاریخ است و نکته این جاست که این رکود در تنها هفت ماه به دست آمده است.

نقد و بررسی فیلم مینیون ها ( Minions )

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Minions/thumbs/phoca_thumb_l_8.jpg

یکی از جذاب ترین شخصیت های خلق شده در سالهای اخیر بدون شک ” مینیون ها ” بوده اند. شخصیت های زرد دوست داشتنی که اولین بار در انیمیشن « من نفرت انگیز » به مخاطبین سینما معرفی شدند و بخش عظیمی از موفقیت های این انیمیشن و قسمت دوم آن نیز مدیون حضور این موجودات زرد عجیب و غریبی است که تکه کلامهای رایج خود را دارند و البته کمی هم لهجه ایتالیایی اختیار کرده اند! این شخصیت های محبوب در سالهای اخیر پا را فراتر از دنیای انیمیشن گذاشته اند و نقش پررنگی در تبلیغات رسانه ای داشته اند که اغلب موارد آن مربوط به فناوری سه بعدی بوده است. اینبار نیز این شخصیت های پولساز در قالب فیلم مستقلی با نام « مینیون ها » به سینما آمده اند تا برای اولین بار فیلمی مخصوص به خود را داشته باشند و داستان خودشان را برای طرفدارانشان روایت کنند.

« مینیون ها » داستان سرآغاز این موجودات زرد دوست داشتنی را روایت می کند. مینیون ها به نظر می رسد که از زمان حیات بر روی کره زمین، همواره حضور داشته اند و به دنبال رئیسی برای خود بوده اند. آنها در طول زندگی شان در کنار روسای مختلفی اعم از تی-رکس، فرعون مصر و حتی دراکولا قرار گرفته اند اما هربار بر اثر اتفاقی باعث نابودی آنها شده اند. پس از گذشت سالها ، حالا مینیون ها که رئیسی را بالای سر خود نمی بینند دچار افسردگی شده اند و برای خارج شدن از این وضعیت، یکی از باهوش ترین آنها به نام کوین به همراه باب و استوارت، تصمیم می گیرند سفری را آغاز کنند تا بتوانند خود را از این وضعیت خارج کنند. آنها پس از یک سفر دریایی طولانی بالاخره به نیویورک می رسند و با زنی خبیث به نام اسکارلت ( سندرا بولاک ) آشنا می شوند که برنامه های پلیدی دارد و…

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Minions/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

« مینیون ها » با یک مقدمه عالی و بامزه آغاز می شود که خلاقیت های مختلف در به تصویر کشیدن این مقدمه از این موجودات و تاریخچه آنها، ستودنی است. اما پس از اینکه 3 مینیون موفق می شوند به نیویورک سال 1968 وارد شوند، داستان بطور محسوسی دچار افت می گردد که عمده دلیل آن ضعف در شخصیت پردازی زن شرور داستان و روند کلی فیلم می باشد. فیلم پس از معرفی مینیون ها، داستان دزدیدن اعتبار ملکه انگلستان را پیش می گیرد که روی هم رفته داستان جذابی برای مخاطبینی که قبلا این مینیون ها را در داستان قابل احترام « من نفرت انگیز » شاهد بوده اند، محسوب نمی شود.

شتابزدگی در نگارش داستان و عدم حضور شخصیت های بامزه ای نظیر ” گرو ” در « مینیون ها » به چشم می خورد. قبلا در « من نفرت انگیز » ما در کنار داستان ذات شرور گرو و کارهای شیطانی که انجام می داد، شاهد داستان بروز عواطف انسانی و سرپرستی کودکان بودیم که به درستی پرداخته شده بود و احساسات تماشاگر را بر می انگیخت. اما در « مینیون ها » این نکات ظریف فیلمنامه نویسی اعمال نشده و در عوض ما شاهد تصمیم گیری های مینیون بر حسب منطق و استدلال هستیم که موضوع باعث شده این موجودات زرد مثل گذشته کاملا نادان نباشند!

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Minions/thumbs/phoca_thumb_l_3.jpg

اما « مینیون ها » دارای ویژگی های برجسته ای نیز می باشد که مشخصا به خودِ مینیون ها و نحوه اجرای شوخی هایشان باز می گردد که جذاب و بامزه از آب درآمده اند. مینیون ها در فیلم مختص به خودشان، فرصت بیشتری برای اجرای شوخی ها و دیوانگی هایشان داشته اند و با کلام و جمله های بامزه شان که معروف ترین آن ” بِنانا ” می باشد، به راحتی قادر خواهند بود لبخند را به لبان طرفدارانشان بیاورند و آنان را به وجد آورند.

خوشبختانه کیفیت شوخی های این موجودات زرد در « مینیون ها » دچار افت نشده و ایده های خلاقانه و بِکر سازندگان درباره این موجودات به قوت خود باقی مانده است. اما عمده نقظه ضعف این شوخی های بامزه را باید عدم انسجام و یکپارچگی آن با داستان اصلی انیمیشن برشمرد. متاسفانه شوخی های داستان اصلی فیلم بدیع و خوشایند نیستند و بطور کل فقط این مینیون ها هستند که با شوخی های خودشان در موقعیت های مختلف، باعث خنده مخاطب می شوند و اجازه نمی دهند فیلم به ورطه سقوط بیفتد.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/1/Minions/thumbs/phoca_thumb_l_7.jpg

« مینیون ها » را چناچه بدون شخصیت مینیون ها در نظر بگیرید، داستانی ساده و پرداخت نشده و تا حد زیادی کلیشه ای دارد که توانایی رقابت با دیگر انیمیشن موفق این روزهای هالیوود یعنی « وارونه » را ندارد. اما زمانی که شخصیت مینیون ها را به داستان اضافه کنید و شوخی های آنان را در صحنه های مختلف دنبال کنید، « مینیون ها » آنقدرها هم تجربه آزار دهنده ای محسوب نمی شود و لحظات مفرح بسیاری برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مشخصات انیمیشن مینیون ها (Minions)

کارگردان : Kyle Balda, Pierre Coffin

نویسنده : Brian Lynch

بازیگران :

Sandra Bullock… Scarlett Overkill

Jon Hamm …Herb Overkill

Michael Keaton… Walter Nelson

Allison Janney … Madge Nelson

و…

رده سنی : PG ( مناسب برای افراد بالای 7 سال)

ژانر : انیمیشن

زمان : 91 دقیقه

منتقد : میثم کریمی

برگرفته از سایت مووی مگ