به آب نزدیک نشو دخترم- معرفی کتاب

11693918_985463681514872_1700905510740983550_n
دخترك به همراه مادر و پدرش برای تفریح و گردش به ساحل می‌روند. پدر و مادر تمام‌وقت در صندلی‌های ساحلی خود نشسته‌اند، یا خرخر می‌كنند و یا مدام از دخترك شكایت می‌كنند و به او غُر می‌زنند. و این در حالی است كه دخترك شانسی می‌یابد تا سفری ماجراجویانه بر دریای خروشان داشته باشد.

به آب نزدیك نشودخترم، جمله‌ای است كه پدر و مادر بارها تكرار می‌كنند، اما دخترك از همان ابتدا سفر دریایی خود را آغاز كرده است. سفری كه با خطرات بسیاری همراه است و گنج‌های ارزشمندی در آن می‌توان یافت.

این كتاب یكی از نمونه‌های موفق كتاب‌های تصویری است چرا كه در آن متن بدون تصویر كاملا بی‌معنی می‌شود. طنزی دلنشین در متن و تصاویر وجود دارد و تضادهای میان دنیای بی رنگ و رو و سراسر حرف بزرگسالان با زندگی رنگین و بی‌كلام كودكان در آن به خوبی نمایان است. تضادی كه به زیبایی در صفحات كتاب به وسیله تصاویر شكل می‌گیرند. در صفحات سمت راست كتاب شاهد كنش‌های پدر و مادر، یكنواختی و كسل كنندگی دنیای بزرگسالی هستیم و در صفحات سمت چپ می‌توانیم دنیای پر هیجان و متنوع سفرهای خیالی دخترك را شاهد باشیم. چیزی كه این كتاب را استثنائی می‌كند این است كه تنها صدا و گویش پدر و مادر در كتاب آمده است و اثری از احساسات دخترك و ماجراهایی كه پشت سر می‌گذارد در متن نیست. دخترك در این كتاب تنهاست و این تنهایی به ما نشان می‌دهد كه تا چه حد از دنیای كودكان دوریم و آن‌ها را با تخیلاتشان تنها گذاشته‌ایم.

صفحاتی كه سفر خیالی دخترك در آن‌ها شكل می‌گیرند هیچ متن و توضیحی ندارند و این مسئله باعث می‌شود تا كودكان بتوانند اختیار داستان را در دست بگیرند و خود قصه‌ای برای این سفر بسازند و در لذت‌ها و خطرات با دختر تنهای كتاب همراه شوند.
داستان کتاب “به آب نزدیک نشو دخترم” در دو لایه‌ی کاملاً مجزا دو گروه کودکان و بزرگسالان را مخاطب قرار می‌دهد.

در لایه‌ی اول، کودک با دیدن تصاویر کتاب شاهد داستان دختربچه‌ای است که همراه پدر و مادرش برای تفریح کنار دریا می‌رود.

پدر و مادر روی صندلی‌هایشان در ساحل لم می‌دهند، روزنامه می‌خوانند و چای می‌نوشند و تنها توجهی که به دخترشان دارند محدود به جملات ساده‌ی امر و نهی است که کل نوشته‌های کتاب را تشکیل می‌دهند.

در این زمان دختربچه با سگی کوچک بازی می‌کند، قایق‌سواری می‌کند، سوار کشتی دزدان دریایی می‌شود، با آن‌ها می‌جنگد، وارد جزیره‌ی گنج شده و صندوقچه‌ی جواهرات را به دست میآورد و زمانی که پدر و مادر به پایان چرت زدن خود در ساحل می‌رسند، دخترک از سفر ماجرایی خود فاتحانه بازمی‌گردد.

از دیدگاه مخاطب بزرگسال نیز این کتاب در لایه‌ای دیگر با ما سخن میگوید: پدر و مادر بی هیچ هیجان و توجهی به دخترک و به محیط خیال‌انگیز دریا به تفریح کسلکننده ی خود مشغولند، در حالی که دخترک به تنهایی و تنها با قدرت خیال کودکانه‌ی خود لذتی ناب را تجربه میکند. این کتاب دعوتی است به درک بیشتر دنیای کودکانه که اغلب بزرگسالان آن را فراموش کرده‌اند.

از آنجایی که متن این کتاب محدود به جمله‌های ساده‌ی امر و نهی پدر و مادر است، بار اصلی داستان به عهده‌ی تصاویر است و کودکان ناشنوا نیز می‌توانند داستان کتاب را دریابند. تصاویر شمشیربازی دخترک و سفر ماجراییاش قابلیت بالایی برای قصه‌گویی دارند.

مناسب برای گروه سنی ۳ تا ۶

مادران خلاق هم می توانند کتاب های پارچه ای بسازنند.

درصد بالايي از يادگيري در كودك از طريق ديداري ، بين سنين سه و نيم تا هفت و نيم سالگي بوجود مي آيد و تاخير در رشد ادراك ديداري موجب آسيب هاي شناختي در كودك مي شود .

رشد ذهنی و قدرت تفکر کودک

قصه‌گویی، اندوخته عظیم انرژی و افکار خلاقانه را در کودک شما آشکار می‌کند.

قصه‌گویی ، یک عنصر اساسی و فوق مهم در ساختن نبوغ است…

این کار قدرت تفکرات خارق‌العاده را در یک نابغه زنده می‌کند. طبق نظریه روان‌شناسان کودک، روند رشد ذهنی کودک تا قبل از سن شش سالگی به نحو نفس‌گیری سریع است. بین شش تا هفت سالگی سرعت آن کاهش می‌یابد و رشد آهسته و ماندگار تثبیت می‌شود.

fairy tale in the forest | date created: 2007:05:20 | release references: mr5.pdf; mr6.pdf; mr4.pdf; mr1.pdf | release status: MR | date created: 2007:11:09 | release references: mr5.pdf; mr6.pdf; mr4.pdf; mr1.pdf | release status: MR

برانگیختن:

قصه‌های خوب پیام‌هایی از امید، تلاش و موفقیت در خود دارند، بدون آن که حرفی از پند و موعظه در بین باشد. قصه‌ها نیروی تفکر او را برمی‌انگیزند.

بیداری بصری:

قصه ، استعداد تصویرسازی کودک را بیدار می‌کند، قوه تخیل رشد یافته و پیشرفته اساس شکوفایی نبوغ است.
گوشی برای گفت و شنود: کلمات زمانی که با آهنگ و لحن متفاوت بیان شوند، مجذوب کننده می‌شوند.

تجربه‌های تازه:

با قصه گفتن، فرزند شما به دنیاهای اسرارآمیز و جادویی می‌رود. در قصه‌ها به علایق بچه‌ها پی‌برده می‌شود و از طرفی با خواندن مطالب درباره علایق کودک، اشتیاق او را به سمت خواندن سوق می‌دهید .

درک دیگران:

او در داستان شخصیت‌های مختلف را درک می‌کند و تفاوت‌ها را درمی‌یابد و افق دید او وسیع‌تر می‌شود. قصه‌های محلی: قصه‌های محلی فرهنگ ملت‌ها را به کودک می‌آموزد.

tarvij.90.3.28z

الهام گرفتن از داستان‌های واقعی:

درباره افراد برجسته ی جهان داستان‌های شنیدنی برای کودک بگویید. در زمینه تاریخ، علوم، ریاضیات، مهندسی، موسیقی، سیاست و هنر. او با همسان‌سازی با افراد دیگر سعی می‌کند خود را به سوی آنان سوق دهد. زندگی مشاهیر می‌تواند برای کودکان دنیای کودکانه ، سرگرمی کودک – الهام بزرگی باشد.

حرف‌های بعد از قصه:

گفت‌وگوهای بعد از قصه می‌تواند شروعی برای کسب تجربیات جدید باشد و با سوالات مختلف از کودک او را به سمت یافته‌های جدید هدایت کنید.

گاهی می‌تواند سوالات را از زبان اسباب‌بازی‌های او مطرح کنید.برای مثال خرس کوچولوی تو می‌پرسد چرا فیل در داستان آن‌گونه عمل کرد؟ بدین وسیله سبب رشد بخش تحلیلگر مغز او می‌شوید. قصه‌گویی، اندوخته عظیم انرژی و افکار خلاقانه را در کودک شما آشکار می‌کند. قصه‌گویی جرقه کوچکی را که شعله نبوغ را در خود دارد، مستقل می‌کند تا در دنیایی که سرشار از امکانات عظیم است بدرخشد.

kinderbetreuung_istock19989349Medium

نیچه، فیلسوف آلمانی می‌گوید:

محال است چیزی به بار بنشیند، بی‌آنکه ارواح سالم و برومند در ایجادش دخیل نبوده باشند