آدمک های هیجان انگیز

در ماه خانه تکانی عید هستیم و حتمن  بخشی از وسایل خانه جزو  وسایل دور ریز (خصوصن وسایل مربوط به اتاق کودکان) می باشد. مثل بخشی از اسباب بازی های شکسته، کتاب های پاره و خط خطی شده ، مجله های قدیمی و لباس های کهنه شده ….
اما اگه جزو والدین خلاق هستید صبر کنید و برای دور ریختن آنها عجله نکنید.
بنظر شما با کتاب های اضافی و مجله ها و روزنامه ها چه ابتکاراتی می توان داشت که منجر به افزایش خلاقیت و مهارت دست ورزی و بالخره قلقلک دادن روحیه طنز پردازی کودک شود.

چند ایده کم هزینه اما خلاق برای مادران با حوصله و کودکان دوست داشتنی

به نظر شما با این تصاویر چه کارهایی می شود کرد؟

با کودکان  و یا شاگردان خود یک طوفان فکری ایجاد کنید و مطمعن باشید کودکان ایده های جالب تری دارند.


چند کودک خلاق و بازیگوش این تصاویر را با استفاده از مجله های قدیمی و هنر کلاژ به این شکل در آورده اند.

اهداف :

1- کودکان اجزای صورت را می شناسند.

2- حالت ها و احساس هایی نظیر خشم ، تعجب، شادی و  غیره را می شناسند.

3. جای اعضاء در بدن را می شناسند.

4. رابطه و کارکرد اجزای بدن را می شناسند.

5. مهارت طنز پردازی می آموزند .

6. حواس دیداری و مهارت تفکر منطقی آنها تقویت می شود .

7. مهارت دست ورزی آنها در برش و چشباندن اشکال تقویت می شود.

8. تفکر عینی آنها در خصوص شناخت و درک بهتر اعضای بدن تقویت می شود.

و  هزاران مهارت دیگری که بستگی به طرح درس شما مادران و آموزگاران خوش فکر دارد.

 

پ مثل پانتومیم

488851_684

تاریخچه ی بازی ها و اسباب بازی ها را که دنبال می کنیم ریشه ی آن یا به طبیعت بر می گردد یا به انسان های اولیه که با نیاز و سلیقه ی امروز بشری پیوند خورده، شکلی پیچیده تر به خود گرفته است.

پانتومیم، یکی از اینبازی هاست؛که مورد علاقه بسیاری ازما می باشد و اکثرا همه ی ما تجربه و خاطره ی خوشی از  این بازی جمعی و گروهی داریم.

 پانتومیم به زمان انسان‌هاي اوليه جنگجویان و شکارچیان عهد باستان، بر میگردد ، زمانی قبل از پیدایش گفتار یا خط. زمانی که انسان های اولیه براي برقراری ارتباط با هم و راضي نگه داشتن نيروهاي فوق بشری دست به اجرای مراسمات و حرکات خاصي مي زدند و با حرکات اندام واشارات سرو دست، رقص اجرا می کردند، و از این طریق احساسات خود را منتقل می کردند.

 

prehistoric-humans1

دلیل محبوبیت پانتومیم این نمایش بی کلام ،جذابیت، نشاط و گروهی بودن آن است که  امروزه به یکی از بازی های محبوب مهمانی ها در هر گروه سنی تبدیل شده است. و حتی سازندگان اسباب بازی به تازگی جعبه ی پانتومیم برای گروه سنی 7 سال به بالا را روانه بازار کرده اند.  هر چند که ایده تهیه این جعبه آنرا هیجان انگیز کرده است و تهیه و ساخت آن خیلی پیچیده نیست.

پانتومیم

روش بازی جعبه ی پانتومیم

 به این صورت است که بر روی هد بند پلاستیکی هر بازیکن، یک کارت قرار می گیرد. رنگ تاس نشان دهنده ی کسی است که باید پانتومیم را اجرا کند و بازیکنان دیگر باید در یک زمان مشخص حدس بزند که منظور فردی که پانتومیم را اجرا می کند چیست. بازیکنان به صورت نوبتی این کار را انجام می دهند و با توجه به بهتر بازی کردن پانتومیم و حدس زدن درست می توانند امتیازاتی کسب کنند.

 پانتومیم (1)

محتویات جعبهی پانتومیم

  1. تاس

  2. 6 عدد هد بند پلاستیکی

  3. 6 عدد کارت بازیکن

  4. ساعت شنی

  5. 120 عدد کارت بازی

  6. 24 عدد سکه امتیاز

در هر صورت اگر این جعبه را خودتان ساختید و یا از فروشگاه های اسباب بازی خریداری کردید پیشنهاد ما این است که  می توانید در خانه، مهد کودک و یا حتی مدارس مسابقات محلی و مسافرت های دسته جمعی ، جشن تولد ها و یا مهمانی های دوستانه و … بچه ها را سرگرم کنید لحظات خوبی برای آنها بسازید.

vep_image(11)

در بازی  پانتومیم علاوه بر سرگرم شدن  می تواند منجر به مهارت های زیر شود.

افزایش اعتماد بنفس؛

قدرت حضور در جمع؛

تشویق به انجام کارهای گروهی خصوصا در بین بچه های منزوی و فردگرا؛

افزایش تمرکز؛

از بین رفتن ترس حضور در جمع؛

افزایش دقت و توجه به جزئیات و کلمات؛

بالا بردن قدرت تخیل وخلاقیت،

تقویت زبان بدن؛

مهارت در ارتباط غیر کلامی؛

تعادل بین حرکات دست و چشم؛

تعامل با فضای اطراف و ارتباط با دیگران؛

استفاده از دست برای ساختن یا خلق کردن؛

ابراز احساسات از طریق بدن؛

download

از این بازی قیافه های مبهوت دیگران لذت ببرید و لحظات خوشی را برای خود خلق کنید.

کج دار و مریز

 

girl-2

یکی از سرگر‌می بشر در محیط یا طبیعتی که کنارشان پر از سنگ های کوچک و بزرگ است، قرار دادن آنها بر روی هم و ساختن حجم های تعادلی است. هنوز از این روش برای علامت گذاری ها ویا مراسم مذهبی در برخی قبایل جهان استفاده می شود .

به طور مثال در بین قبیله اینوک‌ها در امریکای شمالی با گذاشتن آن‌ها روی هم شکل‌هایی تزئینی  به اسم اینیوکشا می ساختند و یا  بعضی‌ها هم مثل “مایکل گراب” با صبر و حوصله سنگ‌هایی با اندازه‌های مختلف بر روی هم قرار می دهد و معتقد است که ” برقراری  تعادل بین سنگ‌ها کار آسانی نیست اما هیچ کار غیر ممکن نیست.”

MTI4OTg4NzQ4MTI0ODIxOTgy

با الهام از این ایده ها  بازی کج دا ر و مریز به معنی با احتیاط کج نگه دار و نریز ساخته میشود  گویا  جامی در دست داری که ناچاری آن را کج بگیری ولی مراقب باش درون جام نریزد. اما این بار نه با سنگ بلکه با چوب.  

darkooba-6611-1244941-3-zoom

 

این بازی هم برای  کودکان است و هم بزرگترها.

فیلسوفان کوچک مامی توانند از طریق این بازی حجم ها را بشناسند.

نیروی جاذبه، وزن و تعادل را کشف کنند .

تمرکز را یاد بگیرند.

تلاش و کوشش و ساختن را تمرین کنند.

مهارت های دست ورزی خود را تمرین کنند.

رنگ ها را یاد بگیرند و رویا سازی کنند

واگر این بازی که به  رشد حرکتی ظریف کودکان کمک  می کند، دو نفره باشدمی تواند

مهارت های اجتماعی او را تقویت میکند.

برقراری ارتباط با همسالان خود  را آسانتر می کند.

احترام به همنوع خودرا یاد میگیرد.

 مفهوم برد و باخت ، پیروزی و شکست را یاد می گیرد .

و برای بزرگترها، هم یک اسباب‌بازی تمرکزی است که می‌تواند در تنهایی به تمدد اعصاب کمک کند.

 

kajdar-mariz-slide-02

چوب کبریت های سرگرم کننده

چوب کبریت ها را هرگز فراموش نکنیم. آنها نقش مهمی در تقویت حافظه و سرگرمی دارند.

 

0au879vw0iwzozn8bmg

شاید اگر دختر کبریت فروش راز جادویی و نقش مهم چوب کبریت ها را در تقویت حافظه و هوش می دانست و شب کریسمس به جای اسباب بازی برای سرگرمی آدم ها دور شومینه ی می فروخت، نتیجه داستان کلی فرق می کرد.

 

چوب کبریت ها هم  مدرسه برای کودکان پر کاربرد است و هم از بازی های مهم آپارتمان نشینی به شمار می رود . سن و سال هم نمی شناسد از سه سالگی شروع می شود تا 199 سالگی هم طرفدار دارد.

7621497-7564-l

در کودکان و نوجوانان به تقویت حافظه ی دیداری ، توجه به شکل، هماهنگی و دقت عمل و باز سازی اشکال دیده شده منجر می شود وگروه سنی بزرگسالان می توان معماهای بسیار زیادی طراحی کرد علاوه بر سرگرم شدن، درمان آلزایمر خوبی است خصوصا برای شهرنشینان گرفتار در روزمره گی و گرفتاری های شهر نشینی.

فقط کافی است، که یک جعبه بزرگ چوب کبریت داشته باشیم.

روش بازی 

 والدین یا آموزگاران می توانند شکل هایی مانند شکل زیر را  با چوب کبریت ها درست کنند.

 چوب کبرت6

چوب کبریت 2

 

چوب کبریت 3

چوب کبریت ها

چوب کبریت5

 کودکان باید خوب و با دقت به آنها نگاه کنند. و با تعدادی چوب کبریت آنرا همانند شکل درست کنند.

کار هنوز تمام نشده است. کودکان باید به مدت چند ثانیه خوب به آنها نگاه کنند و در مرحله ی بعدی بدون الگو و از حفظ آنرا همانند قبل بچینند.

Picture7 Picture6

2012-10-08-069download (1)

بازی کلیدی برای باز کردن قفل خلاقیت

یکی از عنصرهای مهم برای شکوفایی خلاقیت استفاده از انواع بازی ها بین کودکان و والدین در خانه و محیط بیرون است. با استفاده از پرسش های متنوع و شعرهای نیمه تمام، پازل هایی که نیازمند کامل شدن است و داستان هایی که پایان مناسبی را می طلبد، می تواند فضایی برای گسترش دایره فکری کودک به وجود آورد.

5585_593

 اگر با کودک تان مشغول بازی شطرنج هستید، او را ملزم ندانید که عینا مانند آنچه در کتاب و قانون بازی آمده، رفتار کنید. می توانید ایده های متفاوت فرزندتان را در جابه جایی مهره ها تشویق کنید.

 

Two little boys playing chess

داستانی برای او تعریف کنید و از او بخواهید ادامه داستان را آن طور که می خواهد به پایان برساند.

download

با هم به آشپزخانه رفته و او را از اتفاقات جالبی که هنگام پختن غذا و فعل و انفعالاتی که برای مواد غذایی اتفاق می افتد، آگاه کنید مثلا مقدار معینی از آب را در قابلمه ریخته و زمان بگیرید که تا چند دقیقه به نقطه جوش می رسد. اگر یک قاشق فلزی را در آب جوش قرار دهید و بیرون آورید در انگشتان دست تان چه احساسی پیدا خواهید کرد؟ در دو ظرف مختلف آب بریزید و در یکی نمک و به دیگر چیزی اضافه نکنید و آن را در فریزر قرار دهید و از کودک خود بخواهید که ببیند چه اتفاقی می افتد و کدام یک از قالب ها زودتر یخ می بندد؟ گاهی لازم است به صورت عملی درباره موضوعات مختلف مثلا اندازه گیری اشیا با او کار کنید.

هنگام تمیز کردن کتابخانه با کمک هم کتاب های داخل قفسه را از کوچک به بزرگ مرتب کنید. جفت کردن جوراب ها و کفش ها را با هم تمرین کنید. پیراهن های رنگ روشن را یک طرف و پیراهن های تیره را در طرف دیگر کمد قرار دهید. سعی کنید تمام حواس کودک خود را به کار ببندید.

 

images

 از او بخواهید چشمان خود را ببندد و صداهایی را که می شنود یا بوهایی که حس می کند، بگوید. صدای جوش آمدن آب در کتری، باز شدن در یخچال، صدای شیر آب، بوی غذا یا عطر خاص. از حس لامسه او نیز استفاده کنید.

 وسیله ای را که دیگر از آن استفاده نمی کنید مثلا تلفنی را که دیگر قدیمی شده و کاربردی ندارد، باز کنید و اجزای داخل آن را مشاهده و حتی قطعات را اشتباه به هم وصل کنید و تمام مدت از کار خود لذت ببرید و بخندید.

فضای خانه را به محیطی تبدیل کنید که کودک به هر چیز که نگاه می کند یا هر آنچه را می شنود یا لمس می کند از آن اطلاعی کسب کرده و بتواند در آن فضا ایده های تازه خود را مطرح کند. با هم به چگونگی رشد گیاهان دقت کنید. همان آزمایشی که اکثر والدین با آن آشنایی دارند و آن کاشتن لوبیاست و ببینید پس از چه مدت زمانی لوبیا سر از خاک بیرون می آورد؟ تا چه میزان به آب و نور خورشید نیازمند است؟ آیا اگر نور به آن نرسد رشدش متوقف می شود؟ بسیاری از اتفاقات و شرایطی که والدین در آن به سر می برند، ممکن است پیش پاافتاده و معمولی باشد، اما برای کودک می تواند گنجینه ای از اطلاعات و دری به سوی شکوفایی خلاقیت او باشد.

photo_2015-09-30_16-16-57

از او بخواهید اگر در رابطه با آخر هفته و چگونه گذراندن آن نظری دارد، مطرح کند و حتی المقدور به آن عمل کنید. اکثر ما پدربزرگ ها و مادربزرگ هایمان را دیده ایم که چگونه با استفاده از امکانات کم و وسایل ساده برای اعضای خانواده مواد غذایی خوش آب و رنگ یا لباس های زیبا تهیه می کردند. آنها با استفاده از تصور خلاق خود دست به کار می شدند و در حد توان برای خانه و فرزندشان آنچه را نیاز بود، تهیه می کردند.

برای کودکان خود تعریف کنید که نیاکانشان هم از قدرت فکر و ایده های تازه بهره می بردند و در جهت صحیح از آن استفاده می کردند

ra4-2211

آشنایی با بازی های بی سر و صدای آپارتمانی

 بازی کی از چی خجالت می کشد؟

? هدف: جرأت آموزی، رفع خجالت، حساسیت زدایی

? قابل اجرا از ۵ سالگی

? هر یک از کودکان بیان می کند که از چه چیزی یا در چه موقعیت هایی خجالت می کشد، نوع خجالت هر یک از کودکان روی تابلو نوشته و به بحث گذاشته می شود و هر کودک با توجه به نوع خجالت در موقعیت نمایشی قرار می گیرد و تشویق می شود تا با خجالت خود مبارزه و بر آن غلبه کند.

Tanhae.Com

 بازی دوست داشتن غذاها

? هدف: تغییر ذائقه کودکان و گرایش آن ها به غذاهای مقوی

? قابل اجرا از ۳ سالگی

? هر یک از کودکان مطرح می کند که کدام یک از غذاها را بیشتر دوست دارد و از کدام غذا بدش می آید و یا این که آن غذا را نمی خورد.
تمامی موارد ثبت می شود و سپس درباره خواص غذاهای مقوی، سبزیجات و لبنیات برای کودکان توضیح داده می شود و مثلاً می گوییم هر کی دوست دارد قوی و زیبا بشود باید این غذا را بخورد، مثل قهرمان کارتون ملوان زبل که با خوردن اسفناج قوی می شود.

289049_500

 

 بازی حیوانات

? هدف: دوست داشتن حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات

? قابل اجرا از ۳ سالگی

? از بچه ها می خواهیم که به ما بگویند کدام حیوان را بیشتر از همه دوست دارند و از کدام حیوان خوششان نمی آید.
موارد ثبت می شود و سپس درباره دوست داشتن و محبت کردن به حیوانات و پرهیز از آزار حیوانات برای کودکان صحبت می شود و با اسباب بازی های حیوانات ، باغ وحشی توسط کودکان ساخته می شود و غذای هر حیوان و مشخصات آن حیوان به کودک آموزش داده می شود.

 

2366

 

?بازی دزد و پلیس

? هدف: آموزش مسائل اجتماعی، آموزش نقش، تحرک، حساسیت زدایی

? قابل اجرا از ۵ سالگی

? یکی از بچه ها نقش دزد را بازی می کند و دیگری نقش پلیس. این بازی به خصوص برای کودکانی که از دزد می ترسند مناسب است.
دزدی، کار بدی است و دزد، خیلی ترسو است . کسی که نقش پلیس را بازی می کند باید هدف از وظیفه خود را بیان کند. می توان برای ایجاد نشاط بیشتر در این بازی از وسایلی مانند چشم بند، دستبند و هفت تیر پلاستیکی استفاده کرد.

 

9⃣gunplay

بازی کشف تغییرات

? هدف: افزایش دقت و حافظه

? قابل اجرا از ۳ سالگی

? از کودکان می خواهیم وسایل داخل اتاق را به دقت زیر نظر بگیرند و سپس به یکی از بچه ها می گوییم از اتاق بیرون برود و جای یکی از اشیای اتاق را تغییر می دهیم .
فرد مورد نظر باید تغییر ایجاد شده را در زمان مقرر حدس بزند این کار می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود به این ترتیب که بچه ها رو به دیوار می ایستند و تغییر ایجاد می شود و سپس هر کدام از بچه ها زودتر تغییر ایجاد شده را حدس بزند برنده بازی است.

474963_200

بازی حدس بزن کجاست؟

 هدف: افزایش دقت، سرعت عمل

 قابل اجرا از ۳ سالگی

شیوه بازی : یک شیء به کودکان نشان داده می شود مثل یک مهره کوچک که در دست جای می گیرد و سپس از بچه ها می خواهیم که رو به دیوار بایستند و مهره را در یک قسمت از اتاق پنهان می کنیم و هرکس زودتر جای آن را پیدا کرد برنده است این بازی می تواند به صورت انفرادی و با احتساب زمان نیز اجرا شود.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

چند بازی پرشی برای تعطیلات آخر هفته

157966223_6ft-parachute-occupational-therapy-outdoor-preschool-

 

یکی از مهم ترین مهارت های که می توان آن را پیش نیاز یادگیری دانست، مهارت حرکتی است.

ca78a4dddb65c9854542049a71ae8a7e

این فعالیت‌ها به توانایی حرکت دادن بخش‌های مختلف بدن اشاره دارند.

curved-balance-beam-lg

هدف این گونه فعالیت‌ها

کمک به رشد حرکات بدنی مؤثرتر، نرم‌تر و افزایش ادراک کودک از جهت گیری فضایی و آگاهی بدن است.و به صورت فعالیت‌های راه رفتن، فعالیت‌های پرتاب کردن و گرفتن و   تعادل گروه بندی شده‌اند.

obstacle-sensory-walk

این فعالیت ها باعث قوی‌تر شدن استخوان‌ها، عضلات، توان ریه و هماهنگی عصبی- عضلانی بین بازوها، ساق‌ها، حواس و دستگاه عصبی مرکزی، این کودکان مهارت و تسلط بیش‌تری در انجام کارهای فیزیکی‌ می شود.

c77dff43eb62e539b773e2480773f311

وقتی من جیغ می زنم

فتار نادرست کودک خود استفاده کنید. او باید بتواند تشخیص دهد که برای رسيدن به خواسته‌اش راه دیگری جز پرخاشگری استفاده كند رفتار درست را به او بگویید. او یک کودک است انتظار نداشته باشید همه چیز را بلد باشد.   بعد از چند روز فرصت پیدا کردم تا بحث‌های رد و بدل شده را در گروه تلگرام پرواک بخوانم.یکی از چالش برانگیزترین بحث‌ها که گویی مشکل خیلی از مادران گروه بود به جیغ زدن بچه‌ها مربوط می‌شد که می‌تواند برای اعضاء خانواده کلافه کننده و حتی نگران کننده نیزباشد. مقاله-یک10 به این فکر می‌کردم که بچه‌ها هم مثل آدم بزرگ‌ها می‌باشند. بعضی روزها از دنده چپ بلند می‌شوند و دمغ و کلافه و پکر که با یک من عسل که چه عرض کنم با هیچ بستنی و شکلات و اسباب بازی هم اجازه نزدیک شدن به دنیایشان را نمی‌دهند و برعکس بعضی روزها آنقدر کیفشان کوک است و دماغشان چاق؛ گویی پادشاه تمام دنیا شده‌اند. این خصلت‌ها ظاهرا همه‌گیر است نه سن‌و‌سال می‌شناسد و نه جنسیت. یک راه هم، بیشتر ندارد. و آن پیدا کردن قلق آدم‌هاست آدمی آدم است دیگر، بزرگ و کوچک هم ندارد. هر چند که پیدا کردن بعضی ازقلق‌ها خصوصا بچه‌ها خیلی سخت است و منحصر به‌فرد. که هر پدر و مادری باید با شناخت بچه خود بتوانند برخی رفتارها از جمله جیغ زدن آن‌ها را کنترل و رفتار مثبت را جایگزین کنند. هر چند سخت ولی با کمی حوصله و صبوری و تمرین یاد می‌گیرند. بشرط آنکه      87485_134 باور کنید و بپذیرید که شما در حال آموزش و یاد دادن هستید، باید صبور باشید زود خسته نشوید از کوره در نروید. با پدر و اطرافیان کودک حتما هماهنگ باشید تا از روش‌های تربیتی پراکنده استفاده نکنید. تا 10روز رفتار کودک خود را عمیقا بررسی و یادداشت کنید. بینید کودکتان به چه دلیلی؟ تا چه مدت زمانی؟ و تا چه اندازه؟ از این رفتار پرخاشگرانه استفاده می‌کند و مهمتر از همه عکس العمل اطرافیان او چگونه است. آیا جیغ زدن او مبنی بر تحمیل خواسته‌های خود بر دیگران است؟ یا واکنش او در برابر تنبیه کردن شما است؟ یا ناشی از اضطراب و اعتراض است؟ و یا ترس یا جلب توجه . آیا روابط بین اطرافیان در فضای خانه تاثیر می‌گذارد؟ آیا فیلم و کارتون و بازی‌ها در تقویت رفتار او موثر است. (مطمئن باشید كودكان از نوع برخورد اطرافيان، واكنش بعدي را انجام مي دهند.) بعد از شناخت و تحلیل جیغ های او می‌توانید یک رفتار مناسب را انتخاب کنید.   ممکن است لازم باشد تا شما نیز بر روی برخی از رفتارهای خود تجدید نظر کنید.

aks_koodak_www.jahaniha.com_

اما چگونه؟

یک رابطه عاطفی قوی با کودک خود برقرار کنید.

سعی کنید، او را کیش و مات کنید. فرصت پرخاشگری را ازاو بگیرید و خودتان زودتر وارد عمل شوید.

زمانی که کیف هر دوی شما کوک بود، بهترین فرصت برای بازی و تخلیه هیجان او و خود شما است.

بازی مورد علاقه او را انتخاب کنید. یا از بازی‌های نمایشنامه‌ای مانند شعر خواندن با صدای بلند، تغییر صدا در حین قصه خواندن،استفاده از اسباب بازی‌های صدا دار مثل بوق و شیپور یا طبل در فضاهای باز مثل پارک استفاده کنید.

با استفاده از مقوا یا بطری های آب برای آنها میکروفن بسازید و از کودکتان بخواهید از درون این لوله‌های مقوایی صحت کنند یا آواز مورد علاقه خود را بخوانند.

به جای نصیحت و رفتن در نقش یک مادر جدی از کودک درونتان کمک بگیرید. با عروسک‌های بند‌انگشتی یا عروسک‌های نمایشی که خودتان می‌توانید درست کنید، بطور غیر‌مستقیم رفتار درست را به او یاد دهید.

بازی‌های هیجانی بشین پاشو، خمیر بازی، لگو بازی، بازی قایم موشک و لی لی و یا هر نوع بازی متناسب با سن کودک مفید است.

از بازی تشخیص صدا، پانتومیم، تقلید راه رفتن حیوانات، هر کی بلندتر بخنده، و یا …. که حتما متناسب با سن کودک اشد استفاده کنید.

یا از چیزهایی مانند قابلمه، تابه و قاشق‌های چوبی و فلزی می‌تواند بهترین وسیله برای اجرای موسیقی باشد. او ساز بزند و شما آواز بخوانید.

فراموش نکنید کارتون و انواع بازی‌ها نقش آموزشی بسیار موثری دارند پس مراقب انتخاب کارتون و یا بازی‌های خشن که هیجان زیادی دارد باشید. د

ر انتخاب رنگ و چیدمان اتاق او دقت کنید. از رنگ‌های قرمز کمتر استفاده کنید.

فضای اتاق او را خیلی شلوغ نکنید.

صبور باشید صبور باشید صبور باشد. در مقابل برخی از خواسته‌های او جدی نه بگویید ( به بچه‌های خود کمتر نه بگویید اما لطفا جدی و محکم باشید) فراموش نکنید بچه‌ها در حال یادگیری هستند انتظار نداشته باشید سریع تغییر کنند.

اگر كودك شما عصباني و خشمناك شد، صبور باشید و از كوره در نرويد و هرگز در برابر او عصباني نشويد. با خونسردی ، آرامش و لبخند، مستقیم یا غیر مستقیم موقعیت را تحت کنترل در آورید.

در انتخاب قصه‌های شبانه و کتاب‌قصه‌هایی که برای او تهیه می‌کنید حتما دقت کنید. متناسب با سن کودک می‌توانید اورا به نگهداری گل و گیاه تشویق کنید.

فضای خانه را امن و شاد نگه دارید.

گاهی ماساژ کودکان بهترین وسیله  آرامش  کودک شما است.

توجه داشته باشید که بهترین ساعت بازی برای او 1 تا 2 ساعت در روز است.

 

1_1

وقتی احساس کردید با این روش‌ها تا حدی توانسته‌اید خشم  و جیغ های او را کنترل کنید می‌توانید در برابر برخی خواسته‌های او بی‌تفاوت باشید.

در برخي از مواقع از روش محروم سازی به جاي تنبيه كلامي و رفتاری برای كاهش رفتارهاي مثبت او را تشويق کنید. در این مورد خلاق باشید.   جیغ ناشی از جلب توجه یک هشدار جدی برای شما است. او جیغ میزند تاوقت بیشتری برای او بگذارید.   هر هفته تغییرات کودک خود را یادداشت کنید.  نازی شیخ الاسلامی

درست کردن یک غذای عجیب

پیشنهاد یک بازی پرورش دهنده خلاقیت، سرگرم کننده و جایگزین مناسب برای بازی های کامپیوتری.

درست کردن یک غذای عجیب

مواد لازم :

یه عالمه انرژی و حوصله

یک یا چند عدد کودک

یک قابلمه‏ی غول  مناسب

مواد غذایی آزاد

مادر به عنوان کمک سر‏آشپز

بچه‏ها آشپزی را دوست دارند اینبار فرصت بدهید کودک شما مواد غذایی موجود در خانه را که دوست دارد انتخاب و در یک قابلمه مناسب بریزید می‏توانید برای هیجان یک سناریو و یا یک داستان هم خلق کنید و در نهایت یک مهمانی ترتیب بدهید و مادر بزرگ و پدر بزرگ را به این ضیافت دعوت کنید.

این فعالیت با اینکه زحمت شما را دو چندان می‏کند اما در نهایت این گونه آزادی‏های عمل در خلق و ساختن یک وسیله که هر چیزی می‏تواند باشد به کوکان یاد می‏دهد که:

  1. برای ساختن و درست کردن هر چیزی هم به دانش نیاز است هم تجربه .
  2. ترکیب بعضی چیزا با هم، بعضی وقت‏ها ممکنه خوب باشه و بعضی وقت‏ها ممکنه بد باشه‏.
  3. آنها به مرور زمان یاد می‏گیرند به جهان پیرامون خود دقت و تفکر بیشتری داشته باشد و برای حل مسئل زندگی از راه‏های خلاقانه مختلفی استفاده کنند.