خوانندگان این کانال نگاهی تامل برانگیز به دنیای کودکان دارند.

این کانال، فرصتی برابر برای خوانندگان فراهم می آورد تا دانش ارتباط با دنیای کودک را فرا بگیرند. 

اینکانالبه دنیای اسباب بازی ها نگاه ویژه ای دارد. 

با ما همراه شوید 

 

https://telegram.me/parvakcom

 

gfh

 

 

 

کتاب های لمسی پارچه ای بسازیم!

Making Fabric Tactile Books
 کتاب های لمسی پارچه ای بسازیم!

کتابخانه ی کلیر ویژن (Clear Vision) در حال پایه گذاری مجموعه کتاب های لمسی پارچه ای برای امانت دادن به مدارس و دیگر مراکز آموزشی است. راهنمایی های زیر برای تشویق افرادی است که می توانند این گونه کتاب ها را بسازند و اهدا کنند. تا کنون بیش از ۱۸۰ جلد کتاب دوخته شده به این کتاب خانه اهدا شده است و همچنان نیاز به کتاب های بیشتر وجود دارد.

این راهنمایی ها برای اشخاصی که علاقه مند به درست کردن کتاب های لمسی هستند، سودمنداست، حتی اگر این کتاب ها برای کتابخانه ی کلیر ویژن تهیه نشوند و در جای دیگری مورد استفاده قرار گیرند.

کتاب پارچه ای چیست؟

کتاب های لمسی پارچه ای برای کودکان کم بینا و نابینا و همچنین افرادی که دچار کم توانایی های فیزیکی و ذهنی هستند، مناسب اند. این کتاب ها بهترین راه برای آشنایی با لذت خواندن و وسیله ای ارزشمند برای کمک به درک مفاهیم واژگان و ایده ها هستند. این کتاب ها سبب ایجاد رابطه ی متقابل میان کودک نابینا با همکلاسان و افراد خانواده اش می شوند و او را تشویق به خواندن و لذت بردن می کنند.

بهترین نوع کتاب های لمسی آن هایی هستند که در تولیدشان از  انواع گوناگون پارچه با بافت های متفاوت استفاده شده باشد و نه آن هایی که به تمامی با پارچه های نرم و لطیف تهیه شده اند. کتاب های لمسی باید به حد کافی محکم باشند تا در برابر هیجانات خواننده تاب بیاورند، متنی کوتاه و تصاویر ساده داشته باشند و مهم تر اینکه در هر وضعیت و حالتی قابل لمس باشند. بسیاری از کودکانی که قدرت دیدن حروف نوشتاری را ندارند، به اندازه ای از بینایی برخوردار هستند که از رنگ های شفاف و کنتراست بالای میان آن ها لذت ببرند. برخی از کودکان به طور خاص می توانند تلالو  برخی پارچه ها را تشخیص دهند.  اگر کتاب ها دارای صدا و بو باشند، جذابیت شان صد چندان می شود.

چگونه ساخت کتاب را شروع کنیم؟

بهتر است کار خود را با پارچه ها، مواد و بافت های متفاوت شروع کنید. به این نکته توجه داشته باشید که بعضی سطوح از بقیه خشک تر هستند و در اثر ضربه زدن و ساییدن صدا می دهند. برخی از پارچه ها با اینکه از نظر ظاهری بسیار متفاوت اند، ولی احساسی مشابه را منتقل می کنند. ورقه های اسفنج، موکت ها، پرده های حمام و ورقه های پلاستیکی حباب دار می توانند بافت های جالبی ایجاد کنند. بهتر است به جمع آوری اشیا و مواد مسطحی که بتوان روی پارچه دوخت، بپردازید.
تجربه های کودکان نابینا را مورد توجه قرار دهید. این افراد در زندگی روزمره ی خود چه چیزهایی را احساس کرده اند؟ کودکان بینا می توانند تصاویر را بر پایه ی چیزهایی که دیده اند، با هم ارتباط دهند. آن ها تصاویر خانه ها،گورخرها، اتوبوس ها و ابرها را از یکدیگر تشخیص می دهند. کودکان نابینا چه چیزهایی را می توانند تجربه کنند؟ به کمک کتاب های لمسی، این کودکان خواهند توانست کم کم درباره ی نمود ظاهری اشیا چیزهایی بیاموزند. یک روز درباره ی منظره ها و نمادها خواهند آموخت، امیدواریم روزی برسد که بتوانند مکان ها را روی نقشه ی لمسی شناسایی کنند. اما در گام های نخست، تصاویر کتاب های پارچه ای باید تا حد امکان ساده و در عین حال واضح باشند. دوختن یک  قاشق ساده روی پارچه، بسیار قابل درک تر از کلاژ خانواده ای در حال صبحانه خوردن است.

ساختار کتاب پارچه ای

برای پس زمینه ی صفحات بهتر است از پارچه های نرم و چرک تاب استفاده کنید. برای درست کردن صفحات، پارچه ی پس زمینه را از هر دو طرف به کرباس قابل شست و شوی مستطیل شکل بدوزید. صفحات کتاب را با بخیه زدن کناره های سمت چپ شان به یکدیگر متصل کنید. می توانید چند سوراخ نیز در هر صفحه ایجاد کنید و بعد صفحات را از محل این سوراخ ها به هم وصل کنید. حاشیه های بدون آهار و نرم بسیار بهترند چون سبب می شوند صفحات به آسانی و به شکل مسطح روی یکدیگر قرار گیرند.

 • نکات ایمنی

اطمینان حاصل کنید که کتاب برای کودک بی خطر باشد. همه ی عناصر و اشیا باید محکم به صفحه متصل باشند، به ویژه اشیا ریز و ظریفی مثل مهره ها، دکمه ها، نخ ها و رشته های بلند. از به کار بردن چسب ها و جوهرهای سمی و وسایل نوک تیز در ساخت کتاب ها خودداری کنید.

 • اندازه

چون قرار است کودکان این کتاب ها را به آسانی در دست گیرند، صفحات آن ها نباید بزرگتر از ۲۰×۲۵ سانتی متر و حداکثر با روی جلدبیش از هشت صفحه باشند. بیشترکتاب ها به دلیل وجود عناصر متفاوت در آن ها کلفت می شوند. سعی کنید تا حد امکان صفحات مسطح و تخت باشند.

 • متن

اگر کتاب متن دارد، باید بسیار کوتاه و ساده باشد. کلمات را می توان با ماژیک روی صفحات نوشت، در کتاب دوخت یا روی کاغذ پرینت کرد و به صفحات کتاب متصل کرد. تلاش نکنید خط بریل را با دست و دوخت، در صفحات وارد کنید. بهتر است این کار با ماشین صورت گیرد تا خطوط کاملا واضح و خوانا باشند. اگر قرار است خط بریل بعدها به صفحات کتاب اضافه شود، زیر حروف چاپی جای کافی برای آن بگذارید.

موضوع‌های مناسب برای کتاب سازی

 • سرود های کودکانه و شعر های قدیمی

 • داستان های قدیمی مانند” شنل قرمزی” یا داستان های بومی فرهنگ ها و  ا قوام

 • مفاهیم پایه: آموزش اعداد و شمارش، اندازه، اشکال یا حروف الفبا

 • زندگی روزمره

 • داستان ها و شعرهای جدید بر پایه ی داستان های کهن یا قصه های ابداعی خودتان

 اطلاعات بیشتری که در ساخت کتاب به کار می آیند:

برای نوشتن این راهنما خود من کتاب پارچه ای درست کردم و تمامی کتاب های پارچه ای اهدا شده به کتابخانه ی کلیر ویژن را مورد مطالعه و برر سی قرار دادم. من یک خیاط حرفه ای و ماهر نیستم، پس منتظر دستورات دقیق برای دوختن کتاب نباشید. با این حال، کتاب پارچه ای که من درست کردم، نشان می دهد که هر کسی بدون اینکه در خیاطی مهارت زیادی داشته باشد، می تواند کتابی زیبا درست کند که کودکان نابینا از آن لذت ببرند.

از چه چیزهایی می توان در ساخت کتاب استفاده کرد؟

 • پارچه ی مسطح برای درست کردن صفحات اصلی کتاب
 • ماده و وسیله ای برای چسباندن و متصل کردن صفحات کتاب به یکدیگر
 • خودکار ماندگار برای نوشتن متن، استفاده از ابزار قلاب دوزی و گرفتن پرینت درشت
 • استفاده از دور ریختنی هایی مانند: مخمل، پارچه ی خزدار، تور، بند، چرم، پشم، اسفنج، چوب، درپوش ها، جوراب  بچگانه، دکمه ها، زنگ ها، برگ و گل، پر، نوار و ….
برگردان:

مریم یزدانی

آموزش جمع و تفریق به کودکان

 یک بازی شاد و سرگرم کننده برای مفاهیم ریاضی و آموزش جمع و تفریق می‌خواهیم، معرفی کنیم.از این بازی می‌توان هم برای کودکانی که در حال یادگیری جمع و تفریق هستند و حتی کودکان کوچک‌تر که تازهشمارش اعداد را شروع کرده‌اند، استفاده کرد.و آنقدر کودک شما جذب بازی خواهد شد که اصلا متوجه این نکته نخواهد شد که در حال یادگیری و آموزش ریاضی است.

چه نیاز دارید:

 • تعداد زیادی دگمه
 • مکعب چوبی
 • ماژیک
 • پارچه نمدی یا مقوای کاغذی
 • قیچی

روش بازی آموزش جمع و تفریق:

آموزش-ریاضی

 • ابتدا یک طرح تی‌شرت را بر روی کاغذ بکشید و دور آنرا برش بزنید.
 • طرح را بر روی پارچه نمدی(اگر پارچه نمدی نداشتید از کاغذ مقوایی می‌توانید استفاده کنید) بگذارید و دور آن را برش بزنید.
 • یک مکعب چوبی(اگر مکعب چوبی نداشتید می‌توانید یک مکعب کاغذی با آموزش اوریگامی بالون درست کنید)را برداشته و اعداد را با ماژیک بر روی آن بنویسید.بهتر است اعداد کوچک‌ باشد، مثلا اعداد ۱ تا ۳ را انتخاب کنید بعدا در دورهای بعدی بازی می‌توانید اعداد را تغییر دهید(مثلا ۲ بار عدد ۱، ۲ بار عدد ۲ و ۲ بار عدد ۳ را بر روی اضلاع مکعب بنویسید). پس هر طرف مکعب یک عدد دارد.

بازی ریاضی تفریق اعداد

 • هر بازیکن یک تی‌شرت با ۱۰ عدد دگمه که بر روی تی‌شرت چیده است،دارد.در انتهای بازی هر کس همه ۱۰ عدد دگمه‌اش زودتر خارج شد، برنده است.
 • اولین نفر مکعب را می‌اندازد به تعداد عددی که آمد دگمه را از روی تی‌شرت برداشته و گوشه‌ای می‌گذارد و مکعب اعداد را به نفر بعدی می‌دهد.همینطور بازی ادامه دارد تا زمانیکه اولین نفر که همه دگمه‌ها را خارج کرد، برنده است(می‌توانید قانون را به این صورت بگذارید که به تعداد دگمه که باقی ماند مثلا اگر یک دگمه باقی مانده‌است، دقیقا باید عدد ۱ بر روی مکعب در آید).

بازی ریاضی جمع اعداد

 • می‌توان مدل بازی را به جمع اعداد تغییر داد.با تی‌شرت خالی شروع کنید، هر عدد که با انداختن مکعب ظاهر شد به تعداد آن عدد دگمه بر روی تی‌شرت بچینید و تا زمانیکه هر ۱۰ تا دگمه چیده شد بازی ادامه دارد.

یک بازی هیجان انگیز گروهی و یا تکی برای بچه‌های پیش دبستانی و دبستانی است.

آموزش-جمع-ریاضی

منبع : سایت شیدشاد

ساعت جدید پاییزی و مامان ها و نی نی ها

tot-spot-kids-clock

امشب ساعت دوازده پاییز یک ساعت دیگر به ما هدیه می دهد. یعنی یک ساعت بیشتر از خواب شیرین. البته تا وقتی که مادر نشدید، چون مادرها به هر حال وقتی بیدار می شوند که بچه ها بیدار شوند. یعنی وقتی پدر مادر شدید مهم نیست ساعت رسمی کشور چه می گوید، مهم این است که بچه ها چه طور با این ساعت کنار می آیند یا چه زمانی این ساعت را می پذیرند.

چند راه کار ساده وجود دارد که بچه ها هر چه زودتر با عقب رفتن ساعت همراه شوند. البته بهتر بود اگر از سه روز قبل این روش را پیش می گرفتید اما الان هم می توانید برای سریع تر پیش رفتن پروسه ی تغییر ساعت از این راه کار ها استفاده کنید.

فراموش نکنید:

 • از فردا شروع کنید به مدت سه روز، هر روز پانزده دقیقه ساعت درونی مادرانه تان را عقب بکشید، یعنی: ساعت غذا خوردن، بیدار شدن، و خواب بین روز و خواب شب نوپا یا نوزادتان را پانزده دقیقه عقب بیندازید.
 • صبح ها خانه را پر کنید از نور خورشید.
 • و شب ها نیم ساعت قبل از خواب بچه ها نور خانه را کم کنید.

 

با دنبال کردن این برنامه مخصوصا اگر سه روز قبل از عقب کشیدن ساعت رسمی شروع کنید، نی نی ها  می توانند مثل همه خودشان را با ساعت جدید وفق دهند و شما مامان ها هم می توانید از این یک ساعت خواب شیرین لذت ببرید.

پرواک

چه طور بچه ها را برای شروع مدرسه آماده کنیم؟

کیف مدرسه,لوازم مدرسه

به کودک خود آموزش دهید که در روز اول مدرسه، چگونه به جمع ملحق شود

 سال ها از زمان مدرسه رفتنم می گذرد اما هنوز این روزهای اواخر شهریور قلبم محکم تر می زند. از نیمه شهریور که گاه گاه هوا حال و هوای پاییزی می گیرد انگار زمان نیز تند تر می گذرد، گویی عجله دارد برای رسیدن به مهر. مهر نام خوبی برای ماه شروع مدرسه است. شروع مدرسه باید پر از مهربانی باشد تا شوق آغاز مدرسه بتواند غم پایان تعطیلات را از دل ببرد.

در این مطلب توصیه هایی داریم برای آنکه شروع مدرسه را برای بچه ها شیرین کنیم.

۱. خستگی تابستان را به در کنید
بهتر است در این روزهای پایانی از مسافرت های طولانی و خسته کننده اجتناب کنید. کلاس های تابستانی نیز این روزها کم کم به پایان می رسد. بگذارید با کمی آرامش، شور پاییز، تنبلی و خستگی تابستان را ببرد و با آوردن رنگ های پاییزی به دکوراسیون منزل کیف خود را کوک کنید.

۲. شور و شوق مدرسه را در خانه ایجاد کنید
سعی کنید فضای خانه را شاد نگه دارید. برای ایجاد شور و شوق مدرسه در فرزندانتان آنها را برای خرید لوازم تحریر و لباس های جدیدشان با خود ببرید. با هم دفاترشان را جلد کنید و سعی کنید در جلد کردن آنها از خلاقیت های فرزندانتان استفاده کنید. نام و مشخصاتشان را روی لوازم تحریر و دفتر و کتاب هایشان بنویسید. حتی می توانید با کمک کودکتان وسایل خلاقانه مثل ساخت میز تحریر و جاقلمی برای اتاقش درست کنید.

۳. برنامه غذایی و استراحت فرزندتان را تنظیم کنید
در این روز های باقی مانده تمرین برنامه زمانی صرف غذا و استراحت در طول سال تحصیلی ضروری است. زمانی که این کار را انجام می دهید هنگام شروع مدرسه فرزندتان احساس استرس و فشار روانی نخواهد کرد. پس از همین الان شب ها قبل از ساعت ۹ تلویزیون را خاموش کنید و به همراه فرزندتان برای خواب آماده شوید.
۴. از وضعیت سلامت فرزندتان مطمئن شوید
مطمئن شوید که فرزندتان در وضعیت مناسبی از لحاظ سلامت جسم و روان قرار دارد. در صورت نیاز او را برای بررسی سلامت کامل قبل از شروع مدرسه به پزشک و دندان پزشک ببرید.

 

۵. ایجاد ارتباط در مدرسه را با فرزند خود تمرین کنید
با کودک خود نقش بازی کنید که در روز اول مدرسه، چگونه به جمع ملحق شود،  چگونه شروع به گفتگو کند و پاسخ دادن به دیگران را با کودک خود تمرین کنید. با آماده کردن روش های پاسخ گویی به سئوالات اولیه معلمان و دیگر همکلاسی ها و تمرین آنها با کودک در خانه می توانید اعتماد به نفس او را افزایش دهید .
با فرزند خود در رابطه با مدرسه، دلیل رفتن به مدرسه، و تجربیات خود از مدرسه صحبت کنید و کارهایی را که فرزند شما برای رفتن به مدرسه نیاز دارد، مثل جمع کردن کیف مدرسه را با او تمرین کنید.

۶. اجازه دهید وسایل مورد علاقه اش را با خود به مدرسه ببرد
داخل کیفش چند تا از وسایل شخصی که به آنها علاقه دارد را نیز قرار دهید. شیئی که به آن علاقه خاصی دارد مثل یک اسباب بازی، عکس‌هایی که جمع‌آوری می‌کند، و یا یک عروسک پارچه‌ای. با این عمل، به او اطمینان خاطر می‌دهید که قسمتی از محیطی که به آن عادت دارد را به همراه دارد.

۷. اعتماد به نفس و استقلال فرزندتان را تقویت کنید
او را آماده کنید تا مستقل باشد. به‌خصوص بچه‌های کوچکتر، عدم‌استقلال در آنان موجب استرسی واقعی می‌شود. برای جلوگیری از آن به او کمک کنید تا به تنهایی لباس‌هایش را بپوشد و در‌بیاورد. فرزند خود را تشویق کنید تا احساسات و مشکلات خود را به طور آشکار با شما و آموزگار در میان بگذارند و کاری کنید که از حمایت شما نسبت به خود اطمینان پیدا کند.

 

۸ . حمایت خود را به فرزندتان نشان دهید
حمایت خود را نشان دهید، چرا که کودکان نیز علاوه بر شما مضطرب می شوند. پیش از فرستادنشان به مدرسه با محبت و لبخند آنها را بدرقه کنید. کودکان از اضطراب و یا انرژی مثبت شما تاثیر می پذیرند. پس مثبت و آرام باشید و در موقعیت های مختلف واکنش شدید نشان ندهید. اگر در شهر های بزرگ زندگی می کنید برای آنکه ترافیک اول مهر شما را اذیت نکند صبحانه کودکان را بردارید و یک ساعت زود تر از خانه بیرون بیایید تا به راحتی به مدرسه برسید. اگر مسیر خانه تا مدرسه کوتاه است با او دست در دست و قدم زنان به مدرسه بروید و حتما برای عبور از از خیابان از پل عابر و خط کشی عبور کنید.

۹. به فرزندتان بیاموزید که کیف و لباسش را آماده کند
از شب قبل لباس، کفش و جوراب کودک خود را آماده کنید. به فرزند خود کمک کنید خودش کیف مدرسه خود را جمع کند و تنقالت، میوه و ناهار را در آن قرار دهد. در صورت نیاز یک دست لباس زیر اضافه و لباس جداگانه را هم دریک کیسه پالستیکی نهاده در کیف او قرار دهید. بگذارید فرزند شما بداند که این لباس ها در ساک او هست تا اگر در مدرسه به آنها نیاز پیدا کرد خیالش راحت باشد. حتما یک یادداشت به همراه شماره تلفن های ضروری در کیف فرزندتان قرار دهید.
۱۰. مدرسه فقط جایی برای درس خواندن نیست، فضایی برای کسب تجربه های تازه است. برایتان یک سال تحصیلی پر تجربه آرزو می کنیم!

 

منبع: سایت بیتوته

مهم‌ترین کاری که برای بچه‌هایمان می‌توانیم انجام دهیم!

ریچل استفورد، نویسنده و معلم و مادر، می‌گوید که درست است که پدرش هیچ وقت پدر کاملی نبود و مثل همه آدم‌ها نقاط ضعف زیادی داشت، اما خصوصیتی داشت که برای ریچل تبدیل به مهمترین خصوصیت به عنوان یک مادر شده است: پدرم به من اجازه می‌داد که حرف‌هایم را بزنم و به من گوش می‌کرد.

ra4-3245

او می‌گوید که این باعث شده که او بفهمد صدایش و حرفش مهم است و توانایی حرف زدن و ابراز نظر و عقیده‌اش را داشته باشد. «این باعث شده که هر جا لازم بوده بگویم نه، بتوانم بگویم و از ابراز حرفم نترسم.» ریچل می‌گوید که گوش دادن به حرف بچه‌ها، به آنها صدا می‌دهد. او می‌گوید برای اینکه تمرین کنیم که به حرف بچه‌ها گوش بدهیم می‌توانیم این قدم‌ها را برداریم:


۱. وقتی آن‌ها با ما حرف می‌زنند حرکت نکنیم و یا اگر کاری داریم انجام می‌دهیم آن را متوقف کنیم. آنها باید بفهمند که حرف آنها برای ما مهم است.


۲. به حرف زدن‌هایشان احترام بگذاریم. آن را قطع نکنیم و اجازه دهیم کامل حرف بزنند قبل از اینکه نظر خودمان را بگوییم.


۳. اجازه بدهیم آنها حرف‌های خودشان را به بقیه بگویند. لازم نیست ما از طرف آنها به پیشخدمت رستوران بگوییم که آب می‌خواهند. اما می‌توانیم وقتی خیلی کوچک هستند با آنها تمرین کنیم که چطور می‌توانند مودبانه درخواست‌هایشان را از بقیه بخواهند.


۴. آنها را در امری متخصص بخوانیم. مثلا بگوییم تو متخصص پیدا کردن جای پارک هستی یا چون حافظه تو خوب است تو متخصص به یاد سپردن اسامی بقیه هستی.


۵. اگر کاری کردند که خوش‌آیند ما نیست یا دردسری درست کردند و حالا آمده‌اند که آن را به ما بگویند، تمرین کنیم که یک لحظه مکث کنیم و اول به آنها بگوییم که کار درستی کردند که به ما می‌گویند جریان از چه قرار است. اگر بتوانیم خودمان را کنترل کنیم که همین یک جمله را قبل از جوش آوردن بگوییم جلوی خیلی از جنجال‌های بعدی گرفته می‌شود.

tasire-pedar-bar-dokhtar

معرفی یک فعالیت فکری

learning-group-table-m

هدف: 

پرورش هوش  کلامی

پرورش مهارت های تکلم و تفکر

 

گروه سنی:

بالای 8 سال

 

از بچه‌ها بخواهید عبارتهایی مثل جملات زیر را به دلخواه خود در یک برگة کاغذ بنویسند.

ـ بیایید تصور کنیم همیشه عید بود.

ـ بیایید تصور کنیم هرگز باران نمی‌بارید.

ـ بیایید تصور کنیم هچ پولی نبود.

ـ بیایید تصور کنیم همه چیز از جنس شکلات بود. و …

 

سپس از آنها بخواهید به ترتیب، برگه‌های کاغذ را بخوانند و ضمن گفتگو به ایرادات تفکر دیگران پی ببرند. به آنها بگویید در صورت دلخواه می‌توانند نظر خود را عوض کنند و برای تغییر نظر خود دلیل بیاورند.

 

 

نقاط قوت بازی : 

کودکان با این بازی می توانند:

نکات منفی و مثبت استدلال همدیگر را می‌یابند.

سنجیده و با فکر حرف زدن را می‌آموزند.

 

(سارا استانلی)

زمان لازم برای بازی والدین با کودکان

خیلی از والدین می پرسند چه میزان زمان لازم است تا برای بازی با کودکان اختصاص داد و این زمان چه فوایدی دارد؟ و قرار است به چه چیزی برسیم؟

برای پاسخ به سوالات کلیپ زیر را گوش دهیم.

زمان لازم